We are a leading Manufacturer of chloroacetyl chloride 98% for synthesis, chlorosulphonic acid 97% for synthesis, iso-butyryl chloride 98% for synthesis, acetyl bromide 98% for synthesis, acetyl chloride 98% ar and acetyl chloride 98% extrapure from Boisar, India.
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Packaging Size | 500 ml |
| CAS Number | 79-04-9 |
| Molecular Weight | 112.94 g/mol |
Get Latest Price
| Assay | 97% |
| Free HCl | ≤1% |
| Free SO₃ | ≤1% |
| Form | Liquid |
| Color | Colorless |
| Packaging Size | 50 kg |
| CAS Number | 7790-94-5 |
| Boiling Point | >150°C |
Get Latest Price
| Assay | 98% |
| Moisture | ≤0.2% |
| Form | Liquid |
| Grade | Synthesis |
| Color | Colorless |
| Packaging Size | 1L |
| CAS Number | 79-30-1 |
| Acid Chloride | Isobutyryl |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Application | Chemical Synthesis |
| Packaging Size | 500 ml |
| Grade | Synthesis |
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Boiling Point | 76–80°C |
| CAS Number | 506-96-7 |
Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Brand | Chemnovo |
| Chemical Formula | CH3COCl |
| Density | 1.1 g/ml |
| Boiling Point | 51 degree c |
| Molecular Weight | 78.5 g/mol |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Melting Point | -112 degree c |
| Cas Number | 75-36-5 |
Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Brand | Chemnovo |
| Chemical Formula | CH3COCl |
| Density | 1.1 g/ml |
| Boiling Point | 51 degree c |
| Molecular Weight | 78.5 g/mol |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Melting Point | -112 degree c |
| Cas Number | 75-36-5 |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Assay | ≥98% |
| Pack Size | 1 L |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Glass bottle |
| Moisture | ≤0.1% |
| Colour | Colourless |
| CAS | 98-88-4 |
Get Latest Price
| Grade | AR grade |
| Assay | ≥99% |
| Pack Size | 1 L |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Glass bottle |
| Moisture | ≤0.1% |
| Colour | Colourless |
Get Latest Price
| Chloroformate Type | Ethyl Chloroformate |
| Purity | ≥98% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Water Content | ≤0.2% |
| Appearance | Pale Yellow Liquid |
| Stabilizer | With Stabilizer |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packing Material | Glass Bottle |
| CAS | 541-41-3 |
Get Latest Price
| Chloroformate Type | Iso-Butylchloroformate |
| Purity | ≥98% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Water Content | ≤0.2% |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Stabilizer | With Stabilizer |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packing Material | Glass Bottle |
Get Latest Price
| Chloroformate Type | Methyl Chloroformate |
| Purity | ≥98% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Water Content | ≤0.2% |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Stabilizer | With Stabilizer |
| Packaging Size | 25 L |
| Packing Material | HDPE Drum |
Get Latest Price
| Chloroformate Type | Phenyl Chloroformate |
| Purity | ≥98% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Water Content | ≤0.2% |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Stabilizer | With Stabilizer |
| Packaging Size | 25 L |
| Packing Material | HDPE Drum |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade Standard | Synthesis |
| Packaging Type | Drum |
| Form | Liquid |
| Color | Colorless |
| Moisture Content | <0.05% |
| CAS | 7719-09-7 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Application | Pharma Intermediate |
| Packaging Size | 500 ml |
| Grade | AR Grade |
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Boiling Point | 76–80°C |
| CAS Number | 506-96-7 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India