Prominent & Leading Manufacturer from Boisar, we offer calcium aas standard solution 1000 mg/l in nitric acid liquid,d.1.014, hydrobromic acid 48% ar, nitric acid 69% ar, nitric acid 69% extrapure, hydrochloric acid 35% extrapure and 00002 acacia extrapure.
Get Latest Price
| Grade | Technical Grade |
| Packaging Size | 500 ml |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
| Application | Fertilizer |
| Physical State | Liquid |
| Concentration | 68% |
| Purity | 60% |
Get Latest Price
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Density | 1.49 g/cm3 |
| Purity | 48 % |
| Grade | AR |
| Boiling Point | 122 degree c |
| Molar Mass | 80.91 g/mol |
| Melting Point | 11 degree c |
| Chemical Formula | HBr |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Concentration | 69% |
| Packaging Size | 500 ml |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Application | Fertilizer |
| Country of Origin | India |
| Physical State | Liquid |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Concentration | 69% |
| Packaging Size | 500 ml |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Application | Fertilizer |
| Country of Origin | India |
| Physical State | Liquid |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Brand | Chemnovo |
| Molecular Weight | 36.46 g/mol |
| Purity | 35 % |
| Density | 1.18 kg/L |
| Cas Number | 7647-01-0 |
| Formula | HCl |
₹ 615 / Kg Get Latest Price
| Type | Acacia Senegal |
| Grade | Extrapure |
| Viscosity | Medium |
| Mesh Size | 60 mesh |
| Color | Cream |
| Packaging Size | 500 g |
| Moisture | <5% |
| Solubility | Water Soluble |
| CAS | 9000-01-5 |
Get Latest Price
| Acid Concentration | 40% |
| Grade | AR |
| Application | Electronics |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 500 ml |
| Physical State | Liquid |
| CAS Number | 7664-39-3 |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Assay | 85% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS Number | 7782-91-4 |
| Appearance | White Powder |
Get Latest Price
| Acid Strength | 70% w/w |
| Grade | Extrapure |
| Inhibitor | Without Inhibitor |
| Physical Form | Liquid |
| Color | Colorless |
| Boiling Range | 180–200°C |
| CAS Number | 7601-90-3 |
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | Glass Bottle |
Get Latest Price
| Concentration | 50 % |
| Packaging Size | 1 kg |
| Brand | Chemnovo |
| Grade Standard | Synthesis |
| Packaging Type | Bottle |
| Molecular Weight | 227.94 g/mol |
| Purity | 99 % |
| Melting Point | 122 degree c |
| Physical Form | Solution |
| CAS Number | 10450-60-9 |
| Molecular Formula | H5IO6 |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Assay | 99% |
| Form | Powder |
| Application | Descaling |
| Packaging Size | 1 kg |
| CAS Number | 5329-14-6 |
| Appearance | White Powder |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Assay | 99.5% |
| Form | Powder |
| Application | Descaling |
| Packaging Size | 500 gm |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS Number | 5329-14-6 |
| Appearance | White Powder |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Packaging Size | 50 ltr |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Physical State | Liquid |
| Concentration | 40% |
| Purity | 98% |
Get Latest Price
| B Content | 17% B |
| Purity | 99% |
| Grade | Molecular Biology |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 gm |
| Packaging Type | Bottle |
| Solubility | Water Soluble |
Get Latest Price
| B Content | 17% B |
| Purity | 99.5% |
| Grade | AR |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Solubility | Water Soluble |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Concentration | 98% |
| Packaging Size | 50 ltr |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Application | Chemical Synthesis |
| Country of Origin | India |
Get Latest Price
| B Content | 17% B |
| Purity | 98.5% |
| Grade | Extra Pure |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Bottle |
| Solubility | Water Soluble |
Get Latest Price
| B Content | 17% B |
| Purity | 99.5% |
| Grade | Extrapure |
| Form | Fine Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Bottle |
| Solubility | Water Soluble |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Purity | 93% |
| Melting Point | 70 degree c |
| Cas Number | 7783-00-8 |
| Chemical Formula | H2SeO3 |
| Molecular Weight | 128.97 g/mol |
| Density | 2.95 g/cm³ |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India