Leading Manufacturer of 02733 p-toluic acid 99% for synthesis, 02592 sulphanilic acid 99% ar, 02591 sulphanilic acid 99% extrapure, 02677 thiobarbituric acid 99% ar, 02278 salicylic acid 99% extrapure and 02279 salicylic acid 99.5% ar from Boisar.
Get Latest Price
| Assay | ≥99% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Moisture Content | ≤0.3% |
| Form | Crystals |
| Packaging Size | 25 kg |
| Molecular Formula | C8H8O2 |
| Code | 02733 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Grade | AR |
| Color | White |
| Packaging Size | 25 kg |
| Code | 02592 |
| CAS | 121-57-3 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Grade | Extrapure |
| Color | White |
| Packaging Size | 500 gm |
| Code | 02591 |
| CAS | 121-57-3 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | AR |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 g |
| Appearance | Off White |
| Molecular Formula | C4H4N2O2S |
| Code | 02677 |
Get Latest Price
| Purity | ≥99% |
| Grade | Technical Grade |
| Form | Powder |
| Origin Type | Extrapure |
| Pack Size | 25 kg |
| Code | 02278 |
| CAS | 69-72-7 |
| Molecular Formula | C7H6O3 |
Get Latest Price
| Assay | ≥99.5% |
| Grade Standard | AR |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Moisture Content | ≤1.0% |
| Molecular Formula | C7H6O3 |
| Code | 02279 |
| Molecular Weight | 138.12 |
₹ 345 / Kg Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Packaging Size | 1L |
| Purity | 99% |
| Brand | Chemnovo |
| Physical Form | Liquid |
| Code | 00014 |
| Freezing Point | 15.5 °C |
| Sulphate (SO4) | Max 0.0005% |
| Arsenic (As) | Max 0.0002% |
| Iron (Fe) | Max 0.0002% |
₹ 395 / Kg Get Latest Price
| Grade | Lab Grade |
| Packaging Size | 1.048 - 1.050 g/ml |
| Purity | 99.7% |
| Brand | Chemnovo |
| Physical Form | Liquid |
| CAS Number | 64-19-7 |
| Code | 00015 |
| Vapour Density | 2.1 |
| Freezing Point | Min 16.2°C |
| Formate (HCOO) | Max 0.05% |
Get Latest Price
| Grade | Glacial |
| Brand/Make | Chemnovo |
| Packaging Type | Drum |
| Purity | 99.5% min |
| Shelf Life | 60 Months |
| Sulphated Ash | Max 0.2% |
| Melting Point | 128 - 131 °C |
| Assay | Min 99% |
Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Packaging Size | 1 L |
| Purity | 99.7% |
| Brand | Chemnovo |
| Physical Form | Liquid |
| Code | 00016 |
| Acetaldehyde (CH3.CHO) | Max 0.0002% |
| Acetone (CH3.CO.CH3) | Max 0.0001% |
| Assay | Min 99.7% |
Get Latest Price
| Grade | Lab Grade |
| Packaging Size | 1 L |
| Purity | 99.8% |
| Brand | Chemnovo |
| Physical Form | Liquid |
| APHA Colour | Max. 10 |
| Non Volatile Matter | Max. 0.001% |
| Shelf Life | 60 Months |
| Code | 00017 |
Get Latest Price
| Grade | Reagent Grade |
| Purity | ≥99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 gm |
| Code | 00074 |
| Assay | 99.0-101.0% |
| Melting Point | 151-154°C |
| Chloride | Max 0.02% |
| Nitrate | Max 0.003% |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Purity | ≥99% |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Code | 00075 |
| Assay | 99.0-101.0% |
| Melting Point | 151-154°C |
| Chloride | Max 0.02% |
Get Latest Price
| Grade Standard | AR |
| Form | Powder |
| Assay | ≥99.5% |
| Brand | Chemnovo |
| Colour | White |
| Code | 00379 |
| Melting Point | 122 - 123°C |
| Sulphated Ash | Max 0.005% |
| Chloride | Max 0.005% |
Get Latest Price
| Grade Standard | Lab Grade |
| Form | Powder |
| Assay | ≥99.5% |
| Brand | Chemnovo |
| Colour | White |
| Code | 00378 |
| Melting Point | 121 -123°C |
| Arsenic (As) | Max 0.0002% |
| Sulphated Ash | Max 0.1% |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Purity | ≥98% |
| Packaging Size | 500 g |
| Grade | Synthesis |
| CAS Number | 79-08-3 |
| Color | White |
| Code | 00485 |
| Melting Range | 45 - 49°C |
Get Latest Price
| Grade | Triple Pressed |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Titer | 54–56°C |
| Source | Synthetic |
| Packaging Size | 500 ml |
| Purity | ≥98% |
| Form | Liquid |
| Iodine Value | ≤1.0 |
| Density (d20°C/4°C) | 0.926 - 0.928 |
| Molecular Formula | C6H12O2 |
| Molecular Weight | 116.60 |
| Code | 00673 |
Get Latest Price
| Assay | 99% |
| Source | Synthetic |
| Grade | Industrial |
| Form | Liquid |
| Molecular Formula | C8H16O2 |
| Code | 00674 |
| Shelf Life | 60 Months |
Get Latest Price
| Compound Name | 2,5-Dichloro-3,6-dihydroxy-p-benzoquinone |
| Chemical Form | Acid |
| Physical Form | Solid |
| Brand | Chemnovo |
| Grade | AR |
| Purity | 98 % |
| Molecular Formula | C6H2Cl2O4 |
| Code | 00742 |
| Shelf Life | 60 Months |
Get Latest Price
| Form | Crystals |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | AR |
| Purity | 99.5% |
| Molecular Formula | CH2Cl.COOH |
| Code | 00745 |
| CAS Numbers | 79-11-8 |
Get Latest Price
| Isomer Type | Trans Cinnamic |
| Assay | ≥99% |
| Grade Standard | AR |
| Physical Form | Crystals |
| CAS Number | 140-10-3 |
| Molecular Formula | C9H8O2 |
| Code | 00817 |
| Melting Range | 131 - 136°C |
| Sulphated Ash | Max 0.02% |
| Chloride | Max 0.02% |
Get Latest Price
| Isomer Type | Trans Cinnamic |
| Assay | ≥99% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Physical Form | Solid |
| CAS Number | 140-10-3 |
| Code | 00816 |
| Molecular Formula | C9H8O2 |
| Melting Point | 132 - 136°C |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Form | Crystals |
| Assay | ≥99.5% |
| Brand | Chemnovo |
| Code | 00820 |
| Molecular Formula | C6H8O7 |
| Sulphated Ash | Max 0.1% |
| Chloride | Max 0.005% |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Form | Crystals |
| Assay | ≥99% |
| Brand | Chemnovo |
| Code | 00823 |
| Chloride | Max 0.005% |
| Molecular Formula | C6H8O7.H2O |
Get Latest Price
| Grade Standard | AR |
| Form | Crystals |
| Assay | ≥99.5% |
| Brand | Chemnovo |
| Code | 00824 |
| Chloride | Max 0.001% |
| Iron (Fe) | Max 0.0003% |
| Sulphate (SO4) | Max 0.002% |
| Molecular Formula | C6H8O7.H2O |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Liquid |
| CAS Number | 64-18-6 |
| Molecular Formula | H.COOH |
| Chloride | Max 0.01% |
| Code | 01252 |
Get Latest Price
| Purity | 98-100% |
| Grade | AR Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Liquid |
| CAS Number | 64-18-6 |
| pH | 2–3 |
| Code | 01253 |
| Molecular Formula | CH2O2 |
| Shelf Life | 60 Months |
Get Latest Price
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Crystals |
| Assay | ≥99.5% |
| Brand | Chemnovo |
| Code | 01262 |
| Maleic Acid | Max 0.1% |
| Sulphated Ash | Max 0.1% |
| Molecular Formula | C4H4O4 |
| CAS | 110-17-8 |
Get Latest Price
| Purity | 99.5% |
| Grade | Extrapure |
| Form | Powder |
| Appearance | Off White |
| Molecular Formula | C7H6O5.H2O |
| Code | 01271 |
| Shelf Life | 60 Months |
| Brand | Chemnovo |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Crystal |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS Number | 110-94-1 |
| Molecular Weight | 132.12 g/mol |
| Molecular Formula | C5H8O4 |
| Code | 01288 |
Get Latest Price
| Isomer Form | L |
| Physical Form | Powder |
| Grade | Extrapure |
| CAS Number | 87-69-4 |
| Code | 02618 |
| Molecular Formula | C4H6O6 |
| Molecular Weight | 150.09 |
| Chloride | Max 0.002% |
Get Latest Price
| Isomer Form | L-Tartaric |
| Physical Form | Crystals |
| Grade | AR |
| CAS Number | 87-69-4 |
| Molecular Formula | C4H6O6 |
| Molecular Weight | 150.09 |
| Assay | Min. 99.7% |
| Code | 02619 |
Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Assay | 88% |
| Source | AR |
| Form | Liquid |
| pH Value | 2 |
| Color | Colorless |
| Molecular Formula | C3H6O3 |
| Code | 01494 |
| CAS | 79-33-4 |
Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Assay | 88% |
| Source | Extrapure |
| Form | Liquid |
| pH Value | 2 |
| Color | Colorless |
| Molecular Formula | C3H6O3 |
| CAS | 79-33-4 |
| Code | 01493 |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Physical Form | Flakes |
| Brand | Chemnovo |
| Purity | 99 % |
| Appearance | White Flakes |
| Density | 0.883 g/cm3 |
| Acid Type | Lauric |
| Chemical Formula | C12H24O2 |
| Cas Number | 143-07-7 |
| Code | 01506 |
Get Latest Price
| Assay | ≥98% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Moisture Content | ≤0.5% |
| Form | Powder |
| Molecular Formula | C8H8O2 |
| Code | 02731 |
| Molecular Weight | 136.15 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | AR |
| Form | Powder |
| CAS Number | 141-82-2 |
| Molecular Weight | 104.06 g/mol |
| Appearance | White |
| Molecular Formula | C3H4O4 |
| Code | 02920 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Synthesis |
| Assay | ≥99% |
| Packaging Size | 500 ml |
| Form | Liquid |
| CAS Number | 107-92-6 |
| Code | 00588 |
| Molecular Formula | C4H8O2 |
| Water | Max 0.2% |
Get Latest Price
| Isomer | o-Anisic Acid |
| Purity | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Melting Point | 100–105°C |
| CAS Number | 579-75-9 |
| Molecular Formula | C8H8O3 |
| Code | 00273 |
Get Latest Price
| Assay | ≥98% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Moisture Content | ≤0.1% |
| Form | Powder |
| CAS Number | 118-90-1 |
| Melting Range | 101 - 104 deg C |
| Code | 02732 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India