Our range of products include 2-ethylhexyl methacrylate 98% (stabilized) for synthesis, acrylamide 98.5% electrophoresis, acrylic acid 98% for synthesis, acrylonitrile (stabilised) 99% extrapure, 00061 acrylonitrile ar and butyl acrylate monomer 99% for synthesis.
Get Latest Price
| Boiling Point | 213 degree c |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Purity | 98 % |
| Molecular Weight | 184.28 g/mol |
| Density | 0.88 g/ml |
| Physical State | Liquid |
| CAS | 688-84-6 |
Get Latest Price
| Physical Form | Powder |
| Molecular Weight | 71.08 g/mol |
| Brand | Chemnovo |
| Melting Point | 84-85 degree c |
| Boiling Point | 84 degree c |
| Density | 1.32 g/cm3 |
| CAS Number | 79-06-1 |
| Chemical Formula | C3H5NO |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Brand/Make | Chemnovo |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | 98% |
| Inhibitor Content (MEHQ) | 180-220 ppm |
| Physical Form | Liquid |
| Water Content | 0.2% max |
Get Latest Price
| Physical Form | Liquid |
| Packaging Size | 1L |
| Brand | Chemnovo |
| Molecular Weight | 53.06 g/mol |
| Melting Point | 77 degreec |
| Boiling Point | 77 degreec |
| Density | 0.81 g/cm3 |
| Packaging Type | Bottle |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Cas Number | 107-13-1 |
| Chemical Formula | CH2CHCN |
Get Latest Price
| Physical Form | Liquid |
| Packaging Size | 1L |
| Brand | Pallav |
| Molecular Weight | 53.06 g/mol |
| Melting Point | 77 degreec |
| Boiling Point | 77 degreec |
| Density | 0.81 g/cm3 |
| Packaging Type | Bottle |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Cas Number | 107-13-1 |
| Chemical Formula | CH2CHCN |
Get Latest Price
| Appearance | Liquid |
| Grade | Synthesis |
| Density | 0.89 g/ml |
| Boiling Point | 148 degree c |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | Pallav |
| Chemical Name | Butyl Acrylate |
| Polymerization State | Monomer |
| Chemical Formula | C7H12O2 |
| Cas Number | 141-32-2 |
Get Latest Price
| CAS Number | 140-88-5 |
| Chemical Formula | C5H8O2 |
| Molar Mass | 100.12 g/mol |
| Boiling Point | 99 degree c |
| Density | 0.92 g/ml |
| Purity | 99 % |
| Melting Point | -72 degree c |
| Flash Point | 10 degree c |
| Monomer Type | Ethyl Acrylate |
Get Latest Price
| Inhibitor | MEHQ |
| Form | Liquid |
| Purity | 99% |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS Number | 79-41-4 |
| Acid Value | ≥530 mg KOH/g |
| Water Content | ≤0.1% |
Get Latest Price
| Brand | Chemnovo |
| Purity | 99 % |
| Color | Colorless |
| Boiling Point | 80 degree c |
| Molar Mass | 86.09 g/mol |
| Density | 0.95 g/cm3 |
| Melting Point | -75 degree c |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Flash Point | -3 degree c |
Get Latest Price
| Physical Form | Liquid |
| Grade | Synthesis |
| Boiling Point | 101 degree c |
| Molar Mass | 100.12 g/mol |
| Molecular Formula | C5H8O2 |
| Density | 0.94 g/ml |
| CAS Number | 80-62-6 |
| Purity | 99 % |
Get Latest Price
| Butyl Type | n-Butyl |
| Molecular Weight | 142.2 g/mol |
| Boiling Point | 162 degree c |
| Density | 0.91 g/cm3 |
| CAS Number | 97-88-1 |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | 99 % |
| Melting Point | -75 degree c |
| Chemical Formula | C8H14O2 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India