Leading Manufacturer of butan-2-ol 99.5% ar (sec-butyl alcohol), iso-butanol 99% ar, n-hexanol 98% for synthesis, s(+)-2-amino-1-butanol 98% extrapure, polyvinyl alcohol for synthesis and 1,3 butanediol 99.5% for synthesis from Boisar.
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Melting Point | -89 degree c |
| Flash Point | 35 degree c |
| Color | Colorless |
| Molecular Weight | 74.12 g/mol |
| Chemical Formula | C4H10O |
| CAS | 78-92-2 |
Get Latest Price
| Grade Standard | AR Grade |
| Brand | Pallav |
| Physical State | Liquid |
| Boiling Point | 108 degree c |
| Melting Point | -108 degree c |
| Density | 0.8 g/cm3 |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Molar Mass | 74.12 g/mol |
| Flash Point | 28 degree c |
| Purity | 99 % |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Packaging | 25 L |
| Aroma Content | Low aromatic |
| Sulfur | ≤5 ppm |
| Boiling Range | 65-69°C |
| Purity | 98% |
| Make | Chemnovo |
| Flash Point | -22°C |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 500 gm |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Melting Point | -89 degree c |
| Flash Point | 35 degree c |
| Color | Clear |
Get Latest Price
| Hydrolysis Degree | 87-89 % |
| Grade | Synthesis |
| Form | Granules |
| Boiling Point | 228 degree c |
| Density | 1.19 g/cm3 |
| Flash Point | 79 degree c |
| Purity | 99 % |
| CAS | 9002-89-5 |
Get Latest Price
| Brand | Chemnovo |
| Boiling Point | 228 degree c |
| Density | 1.04 g/cm3 |
| Melting Point | 54 degree c |
| Grade | Synthesis |
| Flash Point | 148 degree c |
| Purity | 99.5 % |
| CAS | 107-88-0 |
Get Latest Price
| Purity | 99.0% |
| Grade Standard | Extra Pure |
| Application Industry | Pharmaceutical |
| Chemical Type | Acid |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 1 L |
| Container Type | Glass Bottle |
| Shelf Life | 5 Years |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS Number | 108-93-0 |
| Shelf Life | 60 months |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Pack Size | 25 kg |
| Purity | 99.5 % |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Drum |
| Colour | Colourless |
| CAS | 108-93-0 |
Get Latest Price
| Assay | 99% |
| Purity Grade | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 25 L |
| Brand | Chemnovo |
| Moisture | <0.1% |
| CAS | 96-41-3 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Form | Liquid |
| Grade Standard | Synthesis |
| Packaging Size | 1L |
| Packaging Type | Bottle |
| Color | Colorless |
| CAS Number | 111-41-1 |
Get Latest Price
| Material Type | Acid |
| Grade Standard | Synthesis |
| Purity | 99% |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 1 kg |
| Country of Origin | India |
| CAS | 112-30-1 |
Get Latest Price
| Brand | Chemnovo |
| Boiling Point | 163 degree c |
| Density | 0.89 g/mL |
| Melting Point | -70 degree c |
| CAS No | 100-37-8 |
| Chemical Formula | C6H15NO |
| Molecular Weight | 117.19 g/mol |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Brand | Chemnovo |
| Boiling Point | 245 degree c |
| Melting Point | 247 degree c |
| Density | 1.11 g/cm3 |
| Packaging Type | Plastic Drum |
| Flash Point | 110 degree c |
| Molecular Weight | 138.17 g/mol |
| CAS Number | 122-99-6 |
| Chemical Formula | C8H10O2 |
Get Latest Price
| Propanol Type | 1-Propanol |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 0.5 |
| Molecular Weight | 60.1 g/mol |
| Boiling Point | 97 degree c |
| Melting Point | 126 degree c |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS | 156-87-6 |
Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Brand | Pallav |
| Cas No | 107-18-6 |
| Molecular Weight | 58.08 g/mol |
| Packaging Size | 1 L |
| Density | 0.854 g/cm3 |
| Melting Point | -129 degree c |
| Chemical Formula | C3H6O |
| Grade | For Synthesis |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 1 L |
| Melting Point | -89 degree c |
| Flash Point | 35 degree c |
| Color | Colorless |
| Molecular Weight | 74.12 g/mol |
| CAS Number | 71-36-3 |
| Chemical Formula | C4H10O |
Get Latest Price
| Physical Form | Flakes |
| Usage/Application | Extrapure |
| Brand | Chemnovo |
| Boiling Point | 344 degree c |
| Packaging Size | 25 kg |
| Melting Point | 49 degree c |
| Chemical Formula | C16H34O |
| CAS | 36653-82-4 |
Get Latest Price
| Molecular Weight | 106.12 g/mol |
| Usage/Application | Antifreeze |
| Melting Point | -10 degree c |
| Grade | Synthesis |
| Flash Point | 124 degree c |
| Refractive Index | 1.447 |
| Boiling Point | 244 degree c |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS No | 111-46-6 |
| Chemical Formula | C4H10O3 |
Get Latest Price
| Molecular Weight | 106.12 g/mol |
| Usage/Application | Antifreeze |
| Melting Point | -10 degree c |
| Grade | AR |
| Flash Point | 124 degree c |
| Refractive Index | 1.447 |
| Boiling Point | 244 degree c |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS No | 111-46-6 |
| Chemical Formula | C4H10O3 |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Brand | Chemnovo |
| Density | 1.11 g/cm3 |
| Boiling Point | 197 degree c |
| Chemical Formula | C2H6O2 |
| Flash Point | 111 degree c |
| Color | Clear |
| Purity | 99 % |
| Molecular Weight | 62.07 g/mol |
| Cas No | 107-21-1 |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Brand | Chemnovo |
| Density | 1.11 g/cm3 |
| Boiling Point | 197 degree c |
| Chemical Formula | C2H6O2 |
| Flash Point | 111 degree c |
| Color | Clear |
| Purity | 99.5 % |
| Molecular Weight | 62.07 g/mol |
| Cas No | 107-21-1 |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Purity | 98 % |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 25 L |
| Boiling Point | 65 degree c |
| Density | 1.13 g/mL |
| Melting Point | -29 degree c |
| Molecular Weight | 98.1 g/mol |
| Flash Point | 65 degree c |
| Chemical Formula | C5H6O2 |
Get Latest Price
| Alcohol Type | Isoamyl |
| Brand | Pallav |
| CAS Number | 123-51-3 |
| Packaging Size | 1 kg |
| Boiling Point | 117 degree c |
| Molecular Weight | 88.15 g/mol |
| Chemical Formula | C5H12O |
| Melting Point | -79 degree c |
Get Latest Price
| Alcohol Type | Isoamyl |
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 123-51-3 |
| Packaging Size | 1 kg |
| Boiling Point | 117 degree c |
| Molecular Weight | 88.15 g/mol |
| Chemical Formula | C5H12O |
| Density | 0.81 g/cm3 |
| Melting Point | -79 degree c |
| Grade | AR Grade |
Get Latest Price
| Grade Standard | Synthesis |
| Physical State | Liquid |
| Brand | Pallav |
| Boiling Point | 108 degree c |
| Melting Point | -108 degree c |
| Density | 0.8 g/cm3 |
| Molar Mass | 74.12 g/mol |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Flash Point | 28 degree c |
iso-Butanol, 2-Methyl propan-1-ol
Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Isomer Type | Iso Octanol |
| Brand | Chemnovo |
| Melting Point | -16 degree c |
| CAS No | 104-76-7 |
| Chemical Formula | C8H18O |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Flash Point | 81 degree c |
Get Latest Price
| Carbon Chain | C12 |
| Purity | 98% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Hydroxyl Value | 280 mgKOH per g |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS | 112-53-8 |
Get Latest Price
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 1 L |
| Boiling Point | 64 degree c |
| Molecular Weight | 32.04 g/mol |
| Density | 0.79 g/cm3 |
| Chemical Formula | CH3OH |
| Melting Point | -97.6 degree c |
| Packaging Type | Bottle |
| Grade | AR |
| CAS No | 67-56-1 |
Get Latest Price
| Grade | HPLC |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 1 L |
| Molecular Weight | 32.04 g/mol |
| Boiling Point | 64.7 degree c |
| Chemical Formula | CH3OH |
| Melting Point | -97.6 degree c |
| Density | 0.79 g/cm3 |
| Cas No | 67-56-1 |
| Packaging Type | Bottle |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 1 L |
| Melting Point | -89 degree c |
| Flash Point | 35 degree c |
| Color | Colorless |
| Molecular Weight | 74.12 g/mol |
| CAS Number | 71-36-3 |
| Chemical Formula | C4H10O |
Get Latest Price
| Carbon Chain | C8 |
| Saturation | High lauryl |
| Source | AR |
| Form | Liquid |
| Packaging | Drum |
| CAS | 111-70-6 |
| Molecular Formula | C7H16O |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | AR |
| Packaging | 25 Kg |
| Aroma Content | Low aromatic |
| Sulfur | ≤5 ppm |
| Boiling Range | 65-69°C |
| Make | Chemnovo |
| CAS | 111-27-3 |
Get Latest Price
| Brand | Chemnovo |
| Molecular Weight | 56.06 g/mol |
| Boiling Point | 113 degree c |
| Chemical Formula | C3H4O |
| Density | 0.97 g/mL |
| Melting Point | -50 degree c |
| Flash Point | 33 degree c |
| Grade | Synthesis Grade |
| Physical State | Liquid |
| Cas No | 107-19-7 |
Get Latest Price
| Brand | Chemnovo |
| Boiling Point | 210 degree c |
| Melting Point | 59 degree c |
| Density | 0.81 g/cm3 |
| Molecular Weight | 270.5 g/mol |
| Grade | Extrapure |
| Viscosity | 15 cP |
| Alcohol Type | Stearyl |
Get Latest Price
| Alcohol Type | Tert-Amyl |
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 75-85-4 |
| Packaging Size | 25 kg |
| Boiling Point | 117 degree c |
| Molecular Weight | 88.15 g/mol |
| Chemical Formula | C5H12O |
| Density | 0.81 g/cm3 |
| Melting Point | -79 degree c |
| Grade | AR Grade |
Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Brand | Pallav |
| CAS Number | 75-65-0 |
| Boiling Point | 82 degree c |
| Molecular Weight | 74.12 g/mol |
| Chemical Formula | C4H10O |
| Density | 0.78 g/ml |
| Melting Point | 25 degree c |
| Packaging Type | Bottle |
Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Brand | Pallav |
| CAS Number | 75-65-0 |
| Boiling Point | 82 degree c |
| Molecular Weight | 74.12 g/mol |
| Chemical Formula | CH3)3COH |
| Density | 0.78 g/ml |
| Melting Point | 25 degree c |
| Grade | AR |
| Packaging Type | Bottle |
Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Brand | Chemnovo |
| Molecular Weight | 116.16 g/mol |
| Density | 0.94 g/cm3 |
| Melting Point | -44 degree c |
| Grade | For Synthesis |
| Color | Colorless |
| Boiling Point | 166 degree c |
| Chemical Formula | C6H12O2 |
Get Latest Price
| Alcohol Type | Isoamyl |
| Brand | Pallav |
| CAS Number | 123-51-3 |
| Packaging Size | 1 kg |
| Boiling Point | 117 degree c |
| Molecular Weight | 88.15 g/mol |
| Chemical Formula | C5H12O |
| Density | 0.81 g/cm3 |
| Melting Point | -79 degree c |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India