Offering you a complete choice of products which include isophthalaldehyde 98% for synthesis, p-dimethyl amino benzaldehyde 99% ar, acetaldehyde solution 20-30% for synthesis, 2-chlorobenzaldehyde 98% for synthesis, 2-nitrobenzaldehyde 99% ar and 3-chlorobenzaldehyde 96% for synthesis.
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Powder |
| Color Index | ≤10 APHA |
| Packaging Size | 500 gm |
| Packaging Type | Bottle |
| Moisture | ≤0.5% |
| CAS | 626-19-7 |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Assay Method | GC |
| Moisture | <1% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Odour | Almond |
₹ 895 / Kg Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Purity | 20-30% |
| Form | Solution |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 1 L |
| Application | Chemical Synthesis |
| Odour | Pungent |
| Color | Colorless |
Get Latest Price
| Isomer | Ortho |
| Grade | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Purity | 98% |
| Assay Method | GC |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Color | Colorless |
Get Latest Price
| Isomer | Ortho |
| Grade | AR |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Melting Point | 65–75°C |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Color | Yellow |
Get Latest Price
| Isomer | o- |
| Grade | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Purity | 96% |
| Assay Method | GC |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Color | Colorless |
Get Latest Price
| Isomer | 3-Nitrobenzaldehyde |
| Grade | Synthesis |
| Form | Powder |
| Purity | 98% |
| Melting Point | 55–65°C |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Color | Yellow |
Get Latest Price
| Isomer | o- |
| Grade | Synthesis |
| Form | Crystals |
| Purity | 98% |
| Assay Method | GC |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Color | Yellow |
Get Latest Price
| Isomer | 4-Hydroxy |
| Grade | Synthesis |
| Form | Powder |
| Purity | 98% |
| Melting Point | 110–120°C |
| Assay Method | GC |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
Get Latest Price
| Isomer | 4-Nitrobenzaldehyde |
| Grade | AR |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Melting Point | 55–65°C |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Color | Yellow |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Purity | 98% |
| Form | Liquid |
| Assay Method | GC |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Odour | Sweet |
| Color | Colorless |
Get Latest Price
| Purity | ≥98% |
| Packaging Size | 1 L |
| Grade | Synthesis |
| Form | Liquid |
| CAS Number | 123-72-8 |
| Packaging Type | Bottle |
| End Use | Solvent |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Isomer | Cis |
| Purity | 98% |
| Form | Liquid |
| Assay Method | GC |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Odour | Cinnamon |
Get Latest Price
| Formaldehyde Content | 37% |
| Grade | AR |
| Form | Solution |
| Application | Disinfectant |
| Stabilizer | Methanol |
| Packaging Size | 500 ml |
| Odour | Pungent |
Get Latest Price
| Concentration | 25% |
| Grade | Synthesis |
| pH | 3–4 |
| Application | Disinfectant |
| Form | Liquid Solution |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 1 L |
| Odour | Pungent |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | AR Grade |
| Application | Chelating Agent |
| pH Range | 2.0–3.0 |
| Moisture Content | <=0.5% |
| Shelf Life | 5 Years |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Purity | 98% |
| Form | Powder |
| Assay Method | GC |
| Moisture | <0.5% |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Odour | Almond |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Isomer | Trans |
| Purity | 98% |
| Form | Powder |
| Assay Method | GC |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Odour | Cinnamon |
Get Latest Price
| Concentration | 95% |
| Form | Powder |
| Grade | Extrapure |
| Appearance | White |
| Odour | Pungent |
| Packaging Type | Fiber Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Resins |
| Stabilizer | Methanol |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Purity | 99% |
| Form | Liquid |
| Assay Method | GC |
| Melting Point | -10–0°C |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Odour | Aromatic |
Get Latest Price
| Concentration | 8% |
| Grade | Biocidal |
| pH | 3–4 |
| Application | Biocide |
| Form | Liquid Solution |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 1 L |
| Odour | Pungent |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Purity | 99% |
| Form | Liquid |
| Assay Method | GC |
| Moisture | <0.5% |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Application | Solvent |
| Odour | Almond |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India