Our range of products include acetoacetanilide 98% for synthesis, hexamethylphosphoric acid triamide 98.5% (hmpa), acetamide 99% for synthesis, acetanilide 98.5% extrapure, 00008 acetamide ar and 00012 acetanilide ar.
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Form | Powder |
| Grade | Synthesis |
| Color | White |
| Packaging Size | 500 gm |
| Moisture | <0.5% |
| Melting Point | 85 °C |
| CAS | 102-01-2 |
Get Latest Price
| Grade Standard | HMPA |
| Physical Form | Liquid |
| Purity | 98.5% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Drum |
| pH Value | 5-7 |
| CAS | 680-31-9 |
₹ 945 / Kg Get Latest Price
| Chemical Formula | C2H5NO |
| Molecular Weight | 59.07 g/mol |
| Brand | Chemnovo |
| Melting Point | 79-81 degree c |
| Boiling Point | 221-222 degree c |
| Grade | Organic Synthesis |
| Purity | 99 % |
| Flash Point | 126 degree c |
| Cas Number | 60-35-5 |
₹ 1295 / Kg Get Latest Price
| Purity | 98.5% |
| Grade | Extrapure |
| Form | Crystals |
| Color | White |
| Melting Point | 112–115°C |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS Number | 103-84-4 |
Get Latest Price
| Chemical Formula | C2H5NO |
| Molecular Weight | 59.07 g/mol |
| Brand | Pallav |
| Melting Point | 79-81 degree c |
| Boiling Point | 221-222 degree c |
| Density | 1.16 g/cm3 |
| Grade | AR |
| Purity | 99 % |
| Flash Point | 126 degree c |
| Cas Number | 60-35-5 |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Form | Crystals |
| Purity | 99% |
| Color | White |
| Melting Point | 112–115°C |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS Number | 103-84-4 |
Get Latest Price
| Chemical Name | Benzanilide |
| Purity | 98% |
| Physical Form | Powder |
| Grade Standard | Synthesis |
| Packaging Size | 1 kg |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 93-98-1 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Moisture | <0.2% |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS Number | 107-91-5 |
| Melting Point | 115–120°C |
Get Latest Price
| Chemical Formula | C8H18F3NOSi2 |
| Molecular Weight | 257.41 |
| Brand | Chemnovo |
| Melting Point | 80 degree c |
| Boiling Point | 221-222 degree c |
| Density | 1.159 g/cm3 |
| Purity | 98 % |
| CAS | 25561-30-2 |
Get Latest Price
| Purity | 97% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Appearance | White Powder |
| CAS Number | 516-12-1 |
| Molecular Weight | 224.96 g/mol |
| Storage | Cool Dry Place |
Get Latest Price
| Purity | 99.0% |
| Grade | Extra Pure |
| Packaging size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Shelf life | 60 months |
| Particle size D90 | ≤50 µm |
Get Latest Price
| Grade | Pure |
| Packaging size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Shelf life | 60 months |
| Purity | 99% |
| Loss on drying | ≤0.5% |
| CAS | 65-45-2 |
Get Latest Price
| Purity | ≥95% |
| Physical Form | Powder |
| Dispersion Medium | Solvent Free |
| Colour | White |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 7782-92-5 |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Assay | ≥99.0% |
| Pharmacopeia | USP |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS Number | 63-74-1 |
| Molecular Weight | 172.20 g/mol |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Assay | ≥99.0% |
| Pharmacopeia | USP |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS Number | 63-74-1 |
| Molecular Weight | 172.20 g/mol |
Get Latest Price
| Assay | 98.5% |
| Grade | Extrapure |
| CAS | 62-55-5 |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Pack Type | Drum |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Assay | 99% |
| CAS | 62-55-5 |
| Molecular Formula | CH3CSNH2 |
| Form | Powder |
| Pack Type | Drum |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Crystals |
| Melting Point | 135–140°C |
| Moisture | <0.5% |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 70-55-3 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India