Our range of products include n,n-diethylaniline 99% ar (reagent for zinc), tributylamine 99.5% ar, 4-amino antipyrine 99% ar, 4-amino antipyrine 99% extrapure, methylamine solution (di) 40% and n,n-butyldiethanolamine 98% for synthesis.
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Assay | ≥99% |
| Pack Size | 25 L |
| Isomer Mix | Normal heptane |
| Packaging Type | HDPE drum |
| Boiling Range | 97–99°C |
| Moisture | ≤0.05% |
Get Latest Price
| Assay | 99.5% |
| Water Content | ≤0.1% |
| Form | Liquid |
| Grade | AR |
| Packaging Size | 25 L |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Color | Pale Yellow |
| CAS | 102-82-9 |
Get Latest Price
| Technical Grade | AR |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 500 gm |
| Form | Powder |
| Solubility in Water | Insoluble |
| Shelf Life | 5 years |
| CAS | 83-07-8 |
Get Latest Price
| Technical Grade | Extrapure |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Solubility in Water | Insoluble |
| Shelf Life | 5 years |
| CAS | 83-07-8 |
Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS | 124-40-3 |
| Concentration | 40% |
| Purity | 99.9% |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Purity | 98% |
| Pack Size | 500 ml |
| Application Area | Surfactant |
| Form | Liquid |
| Boiling Point | 260–270°C |
| Colour | Colourless |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade Standard | AR |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Color | Pale Yellow |
| Country Of Origin | India |
Get Latest Price
| Grade Standard | Purified |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Color | Light Grey |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Fibre Drum |
| CAS | 541-69-5 |
Get Latest Price
| Brand | Chemnovo |
| Boiling Point | 278 degree c |
| Molecular Weight | 143.19 |
| Packaging Size | 25 kg |
| Chemical Formula | C10H9N |
| Physical State | Powder |
| Density | 1.22 g/cm3 |
Get Latest Price
| Brand | Chemnovo |
| Molecular Weight | 143.19 |
| Chemical Formula | C10H9N |
| Purity | 99.0 % |
| Density | 1.25 g/cm3 |
| Melting Point | -35.7 degree c |
| Grade | AR |
| Form | Powder |
Get Latest Price
| Segment | Pharma Intermediate |
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Purity | ≥98% |
| CAS | 552-46-5 |
Get Latest Price
| Isomer | 24 Xylidine |
| Assay | 98% |
| Form | Liquid |
| Grade | Extrapure |
| Color | Pale Yellow |
| Packaging Size | 25 L |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Aromatic Amines | Xylidine |
| Flash Point | >80°C |
Get Latest Price
| Isomer | 26 Xylidine |
| Assay | 98% |
| Form | Liquid |
| Color | Colorless |
| Packaging Size | 25 L |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Aromatic Amines | Xylidine |
| Flash Point | >80°C |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Brand | Chemnovo |
| Purity | 97% |
| Boiling Point | 78 degree c |
| Packaging Size | 25 L |
| Density | 0.79 g/cm3 |
| Melting Point | -114 degree c |
| CAS | 110-73-6 |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Brand | Chemnovo |
| Purity | 98% |
| Boiling Point | 78 degree c |
| Molecular Weight | 75.11 |
| Packaging Size | 25 L |
| Melting Point | -114 degree c |
| CAS | 109-83-1 |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Grade Standard | Synthesis |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
| Brand | Pallav |
| Country Of Origin | India |
Get Latest Price
| Isomer Type | 2 Chloroaniline |
| Purity | 98 % |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Liquid |
| Application | Dye Intermediate |
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
Get Latest Price
| Segment | Pharma Intermediate |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Purity | ≥99% |
| CAS | 54827-17-7 |
Get Latest Price
| Isomer Type | 3 Chloroaniline |
| Purity | 98 % |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Liquid |
| Application | Dye Intermediate |
| Grade Standard | Synthesis |
| Packaging Type | HDPE Drum |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Powder |
| Color | Brown |
| Melting Point | 112–115°C |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS | 122-80-5 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Application Industry | Dye |
| Form | Powder |
| Assay Method | GC |
| Packaging Size | 500 gm |
| Melting Point | 130°C |
| CAS | 60-09-3 |
Get Latest Price
| Isomer | 4 Bromoaniline |
| Assay | 98% |
| Form | Powder |
| Grade | Synthesis |
| Color | Brown |
| Packaging Size | 500gm |
| CAS Number | 106-40-1 |
| Aromatic Amines | Bromoaniline |
Get Latest Price
| Technical Grade | Synthesis |
| Purity | 98% |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Agriculture |
| Solubility in Water | Insoluble |
| Shelf Life | 5 years |
| CAS | 104-84-7 |
Get Latest Price
| Purity | 99 % |
| Grade | Synthesis |
| Brand | Pallav |
| Density | 0.94 g/ml |
| Boiling Point | 45 degree c |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Packaging Size | 500 gm |
| Melting Point | -134 degree c |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| CAS Number | 100-46-9 |
| Color | Colorless |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Physical Form | Powder |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 500 gm |
| Chemical Formula | C₁₂H₉N |
| Molecular Weight | 167.21 g/mol |
| Melting Point | 245-247 degree c |
| CAS Number | 86-74-8 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS Number | 101-83-7 |
| Color | Colorless |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Purity | 98% |
| Pack Size | 25 kg |
| Form | Liquid |
| Boiling Point | 260–270°C |
| Colour | Colourless |
| CAS | 111-42-2 |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Purity | 99% |
| Pack Size | 25 kg |
| Form | Liquid |
| Boiling Point | 260–270°C |
| Colour | Colourless |
| CAS | 111-42-2 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Synthesis |
| Assay | ≥99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Moisture Content | ≤0.5% |
| CAS Number | 109-89-7 |
| Color | Colorless |
Get Latest Price
| Grade Standard | AR |
| Assay | ≥99.5% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Moisture Content | ≤0.5% |
| CAS Number | 109-89-7 |
| Color | Colorless |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Water Content | <0.1% |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Liquid |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Boiling Range | 82–84°C |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Application | Pharma Intermediate |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS | 124-22-1 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Color | Colorless |
| CAS Number | 107-15-3 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Color | Colorless |
| CAS Number | 107-15-3 |
Get Latest Price
| Segment | Pharma Intermediate |
| Grade Standard | Biochemistry |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Purity | 98.5% |
| CAS | 56-92-8 |
Get Latest Price
| Purity | 80 % |
| Grade | AR |
| Country Of Origin | India |
| Boiling Point | 2 degree c |
| Density | 1.02 g/cm3 |
| Melting Point | 2 degree c |
| Iron Content | 5 ppm |
| Packaging Type | Bottle |
| Molecular Weight | 50.06 g/mol |
Get Latest Price
| Purity | 80 % |
| Grade | Extrapure |
| Country Of Origin | India |
| Boiling Point | 2 degree c |
| Density | 1.02 g/cm3 |
| Melting Point | 2 degree c |
| Vapor Pressure | 5 mmHg |
| Iron Content | 5 ppm |
| Packaging Type | Bottle |
| Molecular Weight | 50.06 g/mol |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Grade Standard | AR |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Drum |
| CAS Number | 5470-11-1 |
| Color | White |
| Country Of Origin | India |
Get Latest Price
| Concentration | 30% |
| Form | Liquid |
| Grade Standard | Synthesis |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 50 kg |
| Packaging Type | Drum |
| CAS Number | 75-31-0 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India