Our range of products include dl-tryptophan 99% for biochemistry, 3,5'-diaminobenzoic acid 98% for synthesis, 4-amino butyric acid 98% for biochemistry, creatinine 99% ar, creatinine 99% extrapure and creatinine hydrochloride for biochemistry.
Get Latest Price
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | Biochemistry |
| Brand | Chemnovo |
| Physical State | Crystalline Powder |
| Purity | >99% |
| Color | White |
| CAS | 54-12-6 |
Suitable for bacteriology and tissue culture. (±)-a-Amino-3-indolepropionic acid; (±)-2-Amino-3-(3-indolyl)propionic acid; DL-3ß-Indolylalanine
Get Latest Price
| Type | Diaminobenzoic Acid |
| Active Matter | 98% |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS | 535-87-5 |
| Molecular Formula | C7H8N2O2 |
| Molecular Weight | 152.15 |
Get Latest Price
| Application Type | Nutraceutical |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 50 gm |
| Purity | 98 % |
| Molecular Formula | C4H9NO2 |
| CAS | 56-12-2 |
| Form Type | Powder |
Get Latest Price
| Grade Standard | AR |
| Purity | ≥99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Crystalline Powder |
| CAS Number | 60-27-5 |
| Molecular Weight | 113.12 g/mol |
| Molecular Formula | C4H7N3O |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Purity | ≥99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Crystalline Powder |
| CAS Number | 60-27-5 |
| Molecular Weight | 113.12 g/mol |
| Molecular Formula | C4H7N3O |
Get Latest Price
| Grade Standard | Biochemistry |
| Purity | ≥99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Solubility | Water Soluble |
| CAS | 19230-81-0 |
| Molecular Formula | C4H7N3O.HCl |
Get Latest Price
| Packaging Size | 25 Kg |
| Purity | ≥99% |
| Grade | Biochemistry |
| Form | Powder |
| Storage Temperature | 2–8°C |
| HS Code | 2934.99000 |
| Melting Point | 210 - 220°C |
Get Latest Price
| Isomer Type | DL |
| Physical Form | Crystalline Powder |
| Brand | Pallav |
| Purity | 99.0 % |
| Grade | Extrapure |
| CAS Number | 617-45-8 |
| Molecular Weight | 133.10 g/mol |
| Density | 1.66 g/cm3 |
| Chemical Formula | C4H7NO4 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Synthesis |
| Physical Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| CAS | 302-84-1 |
| Molecular Formula | C3H7NO3 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Color | White |
| CAS Number | 495-69-2 |
| Molecular Weight | 179.17 g/mol |
| Molecular Formula | C9H9NO3 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Extrapure |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Color | Off White |
| CAS | 532-94-5 |
| Molecular Formula | C9H8NNaO3 |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Purity | 98% |
| Brand / Make | Chemnovo |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Drum |
| Molecular Formula | C4H7NO4 |
Get Latest Price
| Isomer Type | L |
| Physical Form | Powder |
| Brand | Pallav |
| Purity | 98.5 % |
| Grade | Biochemistry |
| CAS Number | 56-84-8 |
| Molecular Weight | 133.10 g/mol |
| Chemical Formula | C4H7NO4 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Pharma |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| CAS Number | 56-45-1 |
| Color | White |
| Country of Origin | India |
Get Latest Price
| Usage | Biochemistry |
| Physical State | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Cas Number | 73-22-3 |
| Molecular Weight | 204.23 |
| Purity | 99 % |
| Melting Point | 2-8 degree c |
Get Latest Price
| Purity | 98.5% |
| Grade Standard | Extrapure |
| Packaging Size | 25 kg |
| Physical Form | Crystalline Powder |
| CAS Number | 6156-78-1 |
| Shelf Life | 60 months |
| HSN Code | 29152990 |
Get Latest Price
| Usage | Lubricants |
| Physical State | Powder |
| Brand | Pallav |
| Cas Number | 87-32-1 |
| Packaging Type | Bottle |
| Molecular Weight | 246.27 |
| Purity | 99 % |
| Melting Point | 2-8 degree c |
Get Latest Price
| Brand | Chemnovo |
| Form | Crystal |
| Purity | 98% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| CAS | 6106-04-3 |
| Molecular Formula | C5H8NNaO4.H2O |
Get Latest Price
| Application | Fermentation |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Source | Biochemistry |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS | 60-32-2 |
| Molecular Formula | C6H13NO |
Get Latest Price
| CAS Number | 56-40-6 |
| Grade | Extra Pure |
| Physical Form | Powder |
| Brand | Pallav |
| Molecular Weight | 75.07 g/mol |
| Chemical Formula | NH2CH2COOH |
| Appearance | White Powder |
Get Latest Price
| Grade | Biochemistry |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Shelf life | 5 year |
| HSN code | 292249 |
| CAS | 107-95-9 |
| Molecular Formula | C3H7NO2 |
Get Latest Price
| Grade | Biochemistry |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Shelf life | 5 year |
| HSN code | 292249 |
| CAS | 338-69-2 |
| Molecular Formula | C3H7NO2 |
Get Latest Price
| Grade | Biochemistry |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Shelf life | 5 year |
| HSN code | 292249 |
| CAS | 302-72-7 |
| Molecular Formula | C3H7NO2 |
Get Latest Price
| Application | Human Nutrition |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Source | Biochemistry |
| Packaging Type | Bag |
| CAS | 63-84-3 |
| Molecular Formula | C9H11NO4 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Biochemistry |
| Purity | 99% |
| Physical Form | Crystalline Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Paper Bag |
| CAS | 59-51-8 |
| Molecular Formula | C5H11NO2S |
Get Latest Price
| Type | L-Arginine |
| Grade | Biochemistry |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Shelf life | 5 year |
| CAS | 74-79-3 |
| Molecular Formula | C6H14N4O2 |
Get Latest Price
| Type | L-Arginine |
| Grade | Biochemistry |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Shelf life | 5 year |
| CAS | 1119-34-2 |
| Molecular Formula | C6H15ClN4O2 |
Get Latest Price
| Grade | Biochemistry |
| Form | Crystalline Powder |
| Purity | 99% |
| Origin | Indian |
| Shelf life | 5 year |
| CAS | 5794-13-8 |
| Molecular Formula | C4H8N2O3.H2O |
Get Latest Price
| Grade | Biochemistry |
| Form | Crystalline Powder |
| Purity | 99% |
| Packaging size | 25 kg |
| Packaging type | PP bag |
| Shelf life | 5 year |
| HSN code | 293090 |
| CAS | 52-90-4 |
Get Latest Price
| Grade | Biochemistry |
| Form | Crystalline Powder |
| Purity | 98.5% |
| Packaging size | 25 kg |
| Shelf life | 5 year |
| HSN code | 293090 |
| CAS | 7048-04-6 |
Get Latest Price
| Grade | Biochemistry |
| Form | Crystalline Powder |
| Purity | 98.5% |
| Packaging size | 5 kg |
| Packaging type | PP bag |
| Shelf life | 5 year |
| HSN code | 293090 |
| CAS | 56-89-3 |
Get Latest Price
| Application | Fermentation |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Source | Biochemistry |
| Solubility | 100% Water Soluble |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size (Solid) | 25 kg |
Get Latest Price
| Grade Standard | Biochemistry |
| Packaging Size | 500 g |
| Purity | ≥99% |
| Form | Powder |
| CAS | 56-85-9 |
| Molecular Formula | C5H10N2O3 |
| Molecular Weight | 146.15 |
Get Latest Price
| Grade | Biochemistry |
| Form | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 71-00-1 |
| Molar Mass | 155.16 g/mol |
| Chemical Formula | C6H9N3O2 |
| Purity | 99 % |
| Appearance | Off-White Powder |
Get Latest Price
| Grade | Biochemistry |
| Form | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS Number | 5934-29-2 |
| Molar Mass | 209.63 g/mol |
| Purity | 99 % |
| Appearance | Crystalline Powder |
Get Latest Price
| Application | Agriculture & Farming |
| Form | Crystalline Powder |
| Purity | 99% |
| Source | Synthesis |
| Solubility | 100% Water Soluble |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size (Solid) | 25 kg |
Get Latest Price
| Grade | Biochemistry |
| Physical Form | Powder |
| Purity | 99 % |
| Melting Point | 283-285 degree c |
| Packaging Size | 25 kg |
| Density | 1.29 g/mL |
| Isomer Type | L |
| Chemical Formula | C6H13NO2 |
Get Latest Price
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 61-90-5 |
| Molecular Weight | 131.18 g/mol |
| Grade | Biochemistry |
| Chemical Formula | C6H13NO2 |
| Purity | 99 % |
| Density | 1.29 g/cm3 |
| Appearance | White Crystalline Powder |
Get Latest Price
| Assay | 98.5% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Crystalline Powder |
| Packaging size | 25 kg |
| Packaging type | PP bag |
| CAS | 657-27-2 |
| Molecular Formula | C6H15ClN2O2 |
Get Latest Price
| Grade | Biochemistry |
| Grade Standard | Biochemistry |
| Purity | 99% |
| Packaging | 500 gm |
| Physical Form | Powder |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Source | Biotech |
| Packaging Type | PP Bag |
| Shelf Life | 60 Month |
| CAS | 63-68-3 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India