Our range of products include ammonium reineckate monohydrate 95% extrapure, ammonium reineckate monohydrate 96% ar, di-ammonium citrate 98% extra pure, ammonium adipate 99% extrapure, ammonium bicarbonate 98.5% extrapure and ammonium bichromate 99% extrapure.
Get Latest Price
| Grade | Extra Pure |
| Packaging Size | 500 g |
| Brand | Pallav |
| Form | Powder |
| Application | Laboratory Use |
| Purity | 95% |
| CAS | 13573-16-5 |
Get Latest Price
| Hydration | Monohydrate |
| Grade | AR Grade |
| Assay | 96% |
| Packaging Size | 500 g |
| Application | Laboratory Use |
| Shelf Life | 5 Years |
| Form | Powder |
| CAS | 13573-16-5 |
Get Latest Price
| Assay | 98% |
| Grade | Extra Pure |
| Cerium Content | 20% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Application | Analytical Reagent |
| CAS | 3012-65-5 |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Application | Chemnovo |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 3385-41-9 |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Purity | 98.5% |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 1066-33-7 |
| Molecular Formula | NH4HCO3 |
Get Latest Price
| Purity | 99 percent |
| Grade | Extrapure |
| Form | Powder |
| Color | Orange |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Plastic Jar |
| CAS | 7789-09-5 |
Get Latest Price
| Grade | Extra Pure |
| Assay | 99% |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Powder |
| Brand | Pallav |
| CAS | 506-87-6 |
| Molecular Formulas | NH4HCO3NH2COONH4 |
Get Latest Price
| Type | Brown Type |
| Iron Content | 16%–18% |
| Grade Standard | Extra Pure |
| Form | Powder |
| Color | Brown |
| Shelf Life | 60 months |
| CAS | 1185-57-5 |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Purity | 98% |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 12125-01-8 |
| Molecular Formula | NH4F |
Get Latest Price
| Grade | Extra Pure |
| Purity | 98.5% |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Powder |
| Brand | Pallav |
| CAS Number | 12027-06-4 |
| Molecular Formula | NH4I |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Powder |
| Brand | Pallav |
| CAS Number | 12027-06-4 |
| Molecular Formula | NH4I |
Get Latest Price
| V2O5 Content | 98% |
| Grade | Extrapure |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Packaging Size | 500 g |
| Cas Number | 7803-55-6 |
| Moisture | <0.5% |
Get Latest Price
| V2O5 Content | 99% |
| Grade | AR |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Packaging Size | 500 g |
| Cas Number | 7803-55-6 |
| Moisture | <0.5% |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Purity | 98 % |
| Application | Laboratory Use |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
| Solubility | Water Soluble |
| CAS | 7785-20-8 |
Get Latest Price
| Hydration | Monohydrate |
| Grade | Extra Pure |
| Assay | 99% |
| Packaging Size | 500 g |
| Application | Laboratory Use |
| Shelf Life | 5 Years |
| Form | Powder |
| CAS | 6009-70-7 |
Get Latest Price
| Solution Strength | 20 wt% |
| Grade | Technical Grade |
| Packaging Size | 500 ml |
| Application | Laboratory Use |
| Container Type | Bottle |
| Brand | Pallav |
| Physical State | Liquid |
| CAS Number | 12135-76-1 |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Purity | 99% |
| Form | Crystals |
| Application | Laboratory Use |
| Packaging Size | 25 kg |
| Brand | Chemnovo |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 506-59-2 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 gm |
| Grade | Extrapure |
| pH Range | 2.0–3.0 |
| Moisture Content | <=0.5% |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 60-00-4 |
Get Latest Price
| Purity | 99.5% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | AR Grade |
| Application | Chelating Agent |
| pH Range | 2.0–3.0 |
| Moisture Content | <=0.5% |
| Shelf Life | 5 Years |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Form | Powder |
| Grade | Extrapure |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Chelating Agent |
| pH Range | 2.0–3.0 |
| Moisture Content | <=0.5% |
| Shelf Life | 5 Years |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | Extrapure |
| Application | Chelating Agent |
| pH Range | 2.0–3.0 |
| Moisture Content | <=0.5% |
| Shelf Life | 5 Years |
Get Latest Price
| Purity | 99.5 percent |
| Grade | AR |
| Form | Powder |
| Color | Orange |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Fiber Drum |
| CAS | 7789-09-5 |
Get Latest Price
| Grade | Pure |
| Purity | 98% |
| Packaging Size | 5 kg |
| Form | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 1341-49-7 |
| Molecular Formula | NH4HF2 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Purity | 98.5% |
| Packaging Size | 5 kg |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
| Application | Laboratory Use |
| Solubility | Water Soluble |
| CAS Number | 7783-85-9 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Purity | 98 % |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
| Solubility | Water Soluble |
| CAS | 1863-63-4 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India