Offering you a complete choice of products which include p-chlorotoluene 99% for synthesis, 1,3-difluorobenzene 99% extrapure, 1-bromonaphthalene 96% for synthesis, 4-bromotoluene 98% for synthesis, benzyl bromide 98% for synthesis and o-chlorotoluene 98% for synthesis.
Get Latest Price
| Isomer | P-Chlorotoluene |
| Purity | 99% |
| Form | Liquid |
| Application | Dyes |
| Color | Colorless |
| Packaging Size | 25 L |
| Boiling Point | 199 °C |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS | 106-43-4 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Isomer | 13-Difluoro |
| Moisture | <0.1% |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 L |
| CAS Number | 372-18-9 |
| Boiling Point | 85–90°C |
Get Latest Price
| Chemical Name | 1-Bromonaphthalene |
| Grade | Synthesis |
| Physical Form | Liquid |
| Purity | 96% |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Packaging Size | 1 kg |
| CAS | 90-11-9 |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Molecular Weight | 171.3 g/mol |
| Purity | 98 % |
| Physical Form | Liquid |
| Packaging Size | 500 ml |
| Brand | Pallav |
| Melting Point | 26 degree c |
| Chemical Formula | C7H7Br |
| Cas Number | 106-38-7 |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Physical Form | Liquid |
| Molecular Weight | 171.05 |
| Usage/Application | Laboratory Use |
| Packaging Size | 500 ml |
| Chemical Formula | C7H7Br |
| CAS Number | 100-39-0 |
Get Latest Price
| Assay | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Size | 25 L |
| Brand | Chemnovo |
| Form | Liquid |
| Water Content | <0.2% |
| CAS | 95-49-8 |
Get Latest Price
| Brand | Chemnovo |
| Purity | 99 % |
| Grade | Extrapure |
| Boiling Point | 180 degree c |
| Melting Point | -17 degree c |
| Density | 1.3 g/cm3 |
| Chemical Formula | C6H4Cl2 |
| Physical Appearance | Colorless Liquid |
| Isomer Type | Ortho |
| Molecular Weight | 147 g/mol |
Get Latest Price
| Brand | Chemnovo |
| Purity | 98 % |
| Grade | Synthesis |
| Boiling Point | 180 degree c |
| Melting Point | -17 degree c |
| Density | 1.3 g/cm3 |
| Chemical Formula | C6H4Cl2 |
| Physical Appearance | Liquid |
| Isomer Type | Ortho |
| Molecular Weight | 147 g/mol |
Get Latest Price
| Brand | Chemnovo |
| Purity | 99 % |
| Grade | Synthesis |
| Boiling Point | 180 degree c |
| Melting Point | -17 degree c |
| Density | 1.3 g/cm3 |
| Chemical Formula | C6H4Cl2 |
| Isomer Type | Ortho |
| Molecular Weight | 147 g/mol |
| CAS | 106-46-7 |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Assay | ≥99% |
| Pack Size | 500ml |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Glass bottle |
| Moisture | ≤0.1% |
| Boiling Range | 155–160°C |
| CAS | 108-86-1 |
Get Latest Price
| Grade | AR grade |
| Assay | ≥99.5% |
| Pack Size | 1 L |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Glass bottle |
| Moisture | ≤0.1% |
| Boiling Range | 155–160°C |
| CAS | 108-86-1 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Synthesis |
| Physical Form | Liquid |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Drum |
| CAS Number | 108-90-7 |
| Shelf Life | 5 years |
Get Latest Price
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 L |
| Manufacturer | Chemnovo |
| CAS | 108-41-8 |
| Form | Liquid |
| Molecular Formula | C7H7Cl |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India