Prominent & Leading Manufacturer from Boisar, we offer ammonia buffer solution for determination of water hardness, buffer solution ph 10.0, buffer solution ph 11.0, buffer solution ph 2.0, buffer solution ph 4.0 (phthalate) and buffer solution ph 7.0 (phosphate).
Get Latest Price
| Concentration | 25% |
| Purity | ≥99.9% |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Application | Water Treatment |
| Grade | Technical Grade |
| pH | 11–12 |
| Country of Origin | India |
Get Latest Price
| Buffer Value | pH 10.0 |
| Form | Liquid |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Molecular Weight | 213.2 g/mol |
| Density | 1.29 g/ml |
Get Latest Price
| Buffer Value | pH 11.0 |
| Form | Liquid |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Molecular Weight | 213.2 g/mol |
| Density | 1.29 g/ml |
Get Latest Price
| Buffer Value | pH 2.0 |
| Form | Liquid |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Density | 1.29 g/ml |
| Grade | Analytical Reagent |
Get Latest Price
| Buffer Value | 4.0 ph |
| Form | Liquid |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Density | 1.29 g/ml |
| Grade | Analytical Reagent |
Get Latest Price
| Buffer Value | 7.0 ph |
| Form | Liquid |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Density | 1.07 g/ml |
| Grade | Technical Grade |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 L |
| CAS Number | 79-04-9 |
| Molecular Weight | 112.94 g/mol |
Get Latest Price
| Form | Solution |
| Assay | 60% Solution |
| Packaging Size | 1 kg |
| Grade | Extrapure |
| pH Range | 6.0–8.0 |
| Water Content | <=1% |
| Brand | Pallav |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India