Pioneers in the industry, we offer 2-amino-2-methyl-1 3- propanediol 99% ar, tri-ammonium citrate 98.5%ar, ammonium tartrate 99% ar, ammonium tartrate 99% extrapure, ethanolamine (mono) 99% for synthesis and morpholinoethane sulphonic acid monohydrate 99% extrapure (mes) from India.
Get Latest Price
| Grade Standard | AR |
| Hydroxyl Value | 335–345 mgKOH/g |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Purity | ≥99% |
| Color | White |
| CAS | 115-69-5 |
Get Latest Price
| Type | Tri-Ammonium Citrate |
| Iron Content | 16%–18% |
| Grade Standard | AR |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Shelf Life | 60 months |
| CAS | 3458-72-8 |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Powder |
| Brand | Pallav |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 3164-29-2 |
Get Latest Price
| Grade | Extra Pure |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Powder |
| Application | Laboratory Use |
| Brand | Pallav |
| Shelf Life | 5 Years |
Get Latest Price
| Amine Type | Monoethanolamine |
| Purity | 99% |
| Grade | Synthesis |
| Make | Chemnovo |
| Water Content | 0.5% max |
| Packaging Type | Drum |
| Form | Liquid |
| Color (APHA) | 15 max |
| Specific Gravity | 1.01-1.02 |
Get Latest Price
| Type | MES Monohydrate |
| Active Matter | 99% |
| Form | Powder |
| Application | Detergent |
| Color | White |
| Packaging Size | 50 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Free Oil | ≤1.5% |
| Sulfuric Acid | ≤3% |
Get Latest Price
| Type | MOPS |
| Active Matter | 99% |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Packaging Size | 50 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Free Oil | ≤1.5% |
| Sulfuric Acid | ≤3% |
| CAS | 1132-61-2 |
Get Latest Price
| Type | Tri-Ammonium Citrate |
| Iron Content | 16%–18% |
| Grade Standard | Extrapure |
| Form | Crystalline Powder |
| Color | White |
| Shelf Life | 60 months |
| CAS | 3458-72-8 |
Get Latest Price
| Grade Standard | AR |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Hydration | Monohydrate |
| Packaging Size | 500 gm |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| CAS | 6100-05-6 |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Detergent |
| CAS | 6132-04-3 |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 500 gm |
| Application | Detergent |
| CAS | 6132-04-3 |
Get Latest Price
| Propanol Type | 1-Propanol |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 0.5 |
| Molecular Weight | 89.14 |
| Boiling Point | 97 degree c |
| Melting Point | 126 degree c |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS | 124-68-5 |
Get Latest Price
| Amine Type | Ethanolamine (Mono) |
| Purity | 99% |
| Grade | AR |
| Make | Chemnovo |
| Water Content | 0.5% max |
| Form | Liquid |
| Color (APHA) | 15 max |
| Specific Gravity | 1.01-1.02 |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Assay | ≥99% |
| Pack Size | 25 kg |
| Form | Crystalline powder |
| Moisture | ≤0.5% |
| Melting Point | 88–91°C |
| Packaging Type | Fibre drum |
| CAS | 288-32-4 |
Get Latest Price
| Grade | AR grade |
| Assay | 99.5% |
| Pack Size | 25 kg |
| Form | Crystalline powder |
| Moisture | ≤0.5% |
| Melting Point | 88–91°C |
| Packaging Type | HDPE bag |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | AR |
| Formulation Type | Aqueous Solution |
| Color | White |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 637-39-8 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India