Our range of products include ceric sulphate 85% ar, ammonium ceric nitrate 98% extrapure, ammonium ceric nitrate 99% ar, ammonium ceric sulphate dihydrate 98% extrapure and ammonium ceric sulphate dihydrate 99% ar.
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Pack Size | 500 g |
| Form | Powder |
| Application Use | Analytical Reagent |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | 85% |
| CAS | 10294-42-5 |
Get Latest Price
| Assay | 98% |
| Grade | Extrapure |
| Cerium Content | 20% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| CAS Number | 16774-21-3 |
| Molecular Formula | (NH4)2Ce(NO3)6 |
Get Latest Price
| Assay | 99% |
| Grade | AR Grade |
| Cerium Content | 20% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| CAS Number | 16774-21-3 |
| Molecular Formula | (NH4)2Ce(NO3)6 |
Get Latest Price
| Purity | 98 % |
| Grade | Extrapure |
| Pack Size | 500 g |
| Form | Powder |
| Application Use | Analytical Reagent |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS | 10378-47-9 |
Get Latest Price
| Purity | 99 % |
| Grade | AR Grade |
| Pack Size | 500 g |
| Form | Powder |
| Application Use | Analytical Reagent |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS | 10378-47-9 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India