We are a leading Manufacturer of bial's reagent sumner, 00442 biuret reagent, 00468 bradys reagent, chloro acetic acid (tri) 98% extra pure, 5-sulphosalicylic acid 20% solution and alkaline copper tartrate folin & wu's alkaline copper solution from Boisar, India.
Get Latest Price
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Physical Form | Liquid |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 500 ml |
| Appearance | Clear |
| Density | 1.53 g/cm3 |
| Melting Point | 89 degree c |
Get Latest Price
| Test Type | Biochemistry |
| Pack Size | 1 L |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Storage Temperature | 2 to 8 C |
| Shelf Life | 60 Month |
| Instrument Compatibility | Semi Auto Analyzer |
| CAS | 108-19-0 |
Get Latest Price
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Physical Form | Liquid |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 500 ml |
| Density | 1.53 g/cm3 |
| Melting Point | 89 degree c |
| Code | 00468 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Form | Crystal |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Carboxymethyl Cellulose |
| Grade | Extra Pure |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS | 76-03-9 |
Get Latest Price
| Brand | Chemnovo |
| Purity | 20% |
| Grade | Technical |
| CAS Number | 5965-83-3 |
| Melting Point | 120 degree c |
| Density | 1.62 g/ml |
| Form | Liquid |
Get Latest Price
| Metal Type | Copper |
| Packaging Size | 1 L |
| Base Metal | Copper |
| Finish | Bright |
| Operating Temp | 20–30°C |
| pH Range | 1.0–2.0 |
Get Latest Price
| Form | Solution |
| Grade | AR |
| Packaging Size | 500 ml |
| Purity | 98 % |
| Melting Point | 122 degree c |
| CAS Number | 88-89-1 |
| Packaging Type | Bottle |
| Acid Type | Picric |
Get Latest Price
| Assay | 99% |
| Hydration Level | Dihydrate |
| Grade | Technical |
| Form | Solution |
| Packaging Size | 500 ml |
| Application | Heteropoly Acid |
| pH | 7-8 |
Get Latest Price
| Test Type | Barfoeds |
| Pack Size | 1 L |
| Form | Liquid |
| Storage Temperature | 2 to 8 C |
| Shelf Life | 24 Months |
| Instrument Compatibility | Semi Auto Analyzer |
| Packaging Type | Bottle |
Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Pack Size | 1 L |
| Application | Clinical Lab |
| Storage Temperature | 15 to 25 C |
| Shelf Life | 60 Month |
| Grade | Laboratory Grade |
| Packaging Type | Bottle |
| Country Of Origin | India |
| Copper Salt Type | Copper Sulphate |
Get Latest Price
| Solution Component | B |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 500 ml |
| Grade | Laboratory Reagent Grade |
| Density | 1.23 g/ml |
| Appearance (Colour) | Blue |
| Solution Type | Fehlings |
Get Latest Price
| Solution Component | B |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 500 ml |
| Grade | Laboratory Reagent Grade |
| Density | 1.23 g/ml |
| Melting Point | 178 degree c |
| Appearance (Colour) | Colorless |
| Solution Type | Fehlings |
Get Latest Price
| Physical Form | Liquid |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Brand | Chemnovo |
| Appearance | Clear |
| Density | 1.53 g/cm3 |
| Melting Point | 89 degree c |
Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Pack Size | 500 ml |
| Application | Clinical Lab |
| Storage Temperature | 15 to 25 C |
| Shelf Life | 60 Month |
| Grade | Laboratory Grade |
| Packaging Type | Bottle |
| Copper Salt Type | Copper Sulphate |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Diluent |
| Usage/Application | Clinical |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 500 ml |
| Shelf Life | 60 Months |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India