Offering you a complete choice of products which include florisil powder 60-100 mesh, aluminium oxide active (acidic) column chromatography, aluminium oxide active (neutral) column chromatography, aluminium oxide g (neutral) thin layer chromatography, cellulose microcrystaline for thin layer chromatography and cellulose powder for column chromatography.
Get Latest Price
| Mesh Size | 60-100 Mesh |
| Whiteness (%) | 95% - 98% |
| Grade | Industrial Grade |
| MgO Content (%) | 20% - 22% |
| Color | White |
| Form | Powder |
| CAS | 1343-88-0 |
Get Latest Price
| Alumina Grade | Calcined |
| Usage | Abrasive |
| Form | Powder |
| Particle Size | 0.5–1 mm |
| Color | White |
| Al2O3 Content | 95% |
| Purity | 99% |
Get Latest Price
| Al2O3 Content | 90% |
| Alumina Grade | Fused |
| Usage | Abrasive |
| Form | Powder |
| Purity | 90% |
| Particle Size | 0.5–1 mm |
| Color | White |
| CAS | 1344-28-1 |
Get Latest Price
| Al2O3 Content | 90% |
| Alumina Grade | Calcined |
| Usage | Abrasive |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Particle Size | 0.5–1 mm |
| Color | White |
| CAS | 1344-28-1 |
Get Latest Price
| Grade | PH 101 |
| Bulk Density | 0.25–0.35 g/ml |
| Packaging Size | 25 kg |
| Moisture Content | <=3% |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 9004-34-6 |
Get Latest Price
| Type | Powdered |
| Grade | Chromatography |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE drum |
| Mesh Size | 40 mesh |
| Moisture Content | 3% |
| CAS | 9004-34-6 |
Get Latest Price
| Color | Blue |
| Form | Crystals |
| Packaging size | 500 g |
| Bead size | 6-20 Mesh |
| Type | Non-indicating |
| Moisture capacity | 25 % |
| Grade | Technical |
| Purity | 99 % |
Get Latest Price
| Al2O3 Content | 90% |
| Alumina Grade | Calcined |
| Usage | Abrasive |
| Form | Powder |
| Purity | 90% |
| Particle Size | 0.5–1 mm |
| Color | White |
| CAS | 1344-28-1 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India