Leading Manufacturer of bromopyrogallol red ar, eriochrome cyanine r ar, neutral red indicator 60% ar, ammonium purpurate ar, ammonium purpurate extrapure and calcein indicator ar from Boisar.
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Assay | 95% |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Use | pH Indicator |
| Solvent | Water |
| CAS | 16574-43-9 |
| Molecular Formula | C19H10Br2O9S |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Form | Powder |
| Application | Indicator |
| Color Index | CI 14645 |
| Assay | ≥ 90 % |
| Solubility | Water Soluble |
| pH Range | 7.0 to 11.0 |
| CAS | 3564-18-9 |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Assay | 60% |
| Form | Powder |
| Use | pH Indicator |
| Solvent | Water |
| Indicator Range | 4.2-6.3 pH |
| CAS | 553-24-2 |
Get Latest Price
| Compound Type | Organic Ammonium |
| Grade | AR Grade |
| Purity | 95% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 3051-09-0 |
Get Latest Price
| Compound Type | Organic Ammonium |
| Grade | Extra Pure |
| Purity | 95% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Shelf Life | 5 Years |
| Molecular Formula | C8H8N6O6 |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| pH Range | 0 to 14 pH |
| Packing Size | 100gm |
| Indicator Type | Universal |
| Grade | AR Grade |
| CAS | 1461-15-0 |
| Molecular Formula | C30H26N2O13 |
Get Latest Price
| Reactive Red Code | Red 3B |
| Reactive System | MCT |
| Application | Exhaust Dyeing |
| Form | Powder |
| Azo Content | Azo Free |
| Code | 00666 |
| Molecular Formula | C20H13N2NaO5S |
Get Latest Price
| Grade | Indicator Grade |
| Form | Powder |
| Application | Laboratory |
| Color Index | 1787-61-7 |
| Assay | ≥ 95 % |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Molecular Formula | C20H12N3NaO7S |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Form | Powder |
| Application | Indicator |
| Color Index | CI 14645 |
| Assay | ≥ 90 % |
| Solubility | Water Soluble |
| pH Range | 7.0 to 11.0 |
| CAS | 1787-61-7 |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| pH Range | 0 to 14 pH |
| Packing Size | 500g |
| Application | Laboratory |
| Grade | AR Grade |
| CAS | 85-85-8 |
| Molecular Formula | C15H11N3O |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| pH Range | 0 to 14 pH |
| Packing Size | 500 gm |
| Application | Indicator |
| Grade | AR Grade |
| CAS | 16593-81-0 |
| Molecular Formula | C11H8N3NaO2.H2O |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Physical Form | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Purity | 99 % |
| Melting Point | 246-251 degree c |
| CAS | 1913-93-5 |
| Form | Powder |
| Molecular Formula | C38H44N2O12 |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Grade | AR Grade |
| Packaging Size | 500 g |
| Application | Histology |
| Solvent Base | Water |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS | 3618-43-7 |
Get Latest Price
| Curcumin Content (%) | 95% |
| Form | Powder |
| Processing Type | Water Soluble |
| Packaging Type | PP Bag |
| CAS | 458-37-7 |
| Molecular Formula | C21H20O6 |
Get Latest Price
| Grade | AR grade |
| Assay | ≥98% |
| Pack Size | 100 g |
| Form | Powder |
| CAS | 60-10-6 |
| Molecular Formula | C13H12N4S |
| Molecular Weight | 256.32 |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Particle Size | 300 mesh |
| Purity (CaCO3 %) | 98%+ |
| CAS | 3147-14-6 |
| Molecular Formula | C17H14N2O5S |
| Code | 00667 |
| Molecular Weight | 358.37 |
Get Latest Price
| CAS | 3737-95-9 |
| Color | Black |
| Form | Powder |
| Molecular Formula | C21H14N2O7S |
| Molecular Weight | 438.42 |
| Shelf Life | 60 Months |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India