Manufacturer of a wide range of products which include silver nitrate n/50 solution silver nitrate 0.02n solution, acetic acid 0.1m (0.1n) standardized solution, edta 0.01 mol/l (0.02n) for 1000 ml, potassium permanganate 0.02mol/l (0.1n) solution, liquid. d. 1.00, sodium hydroxide 0.1mol/l (0.01n) solution when diluted to 500 ml with water and sodium carbonate 0.5m (1n) solution.
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Size | 1 kg |
| Form | Solution |
| Application | Laboratory Use |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
| Solubility In Water | Soluble |
| Shelf Life | 36 Months |
Get Latest Price
| Purity | 99.85% |
| Grade | Technical |
| Packaging Size | 500 ml |
| Brand / Make | Pallav |
| Form | Solution |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS No. | 64-19-7 |
| HSN Code | 29152100 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 1 L |
| Grade | Pharma Grade |
| Application | Chelating Agent |
| pH Range | 4.0–6.0 |
| Moisture Content | <=0.5% |
| Shelf Life | 3 Years |
Get Latest Price
| Grade Standard | Technical |
| Purity | 99% |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Country of Origin | India |
| CAS Number | 7722-64-7 |
Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Purity | 99% |
| Grade | Technical Grade |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 500 ml |
| CAS | 1310-73-2 |
| Molecular Formula | NaOH |
Get Latest Price
| Type | Soda Ash Light |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Pack Size | 1 L |
| Purity | >= 98 % |
| Form | Solution |
| Usage Application | Detergent |
| Country of Origin | India |
| CAS | 497-19-8 |
Get Latest Price
| Hydration Form | Pentahydrate |
| Purity | 99% |
| Grade | Industrial |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Fiber Drum |
| CAS Number | 7772-98-7 |
| Application | Water Treatment |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India