Our range of products include agar agar powder purified for microbiology, sodium taurocholate for bacteriology, sodium thioglycollate 80% for bacteriology, agar agar powder for bacteriology and ammonium bismuth citrate extra pure.
Get Latest Price
| Grade | Microbiology Grade |
| Gel Strength | 600 g/cm2 |
| Mesh Size | 60 Mesh |
| Application | Microbiology |
| Color | Cream |
| Moisture | < 12% |
| Pack Size | 500 g |
| CAS | 9002-18-0 |
Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Bottle |
| Grade Standard | Bacteriology |
| Cas Number | 145-42-6 |
| Purity | 99 % |
| Storage Temperature | 20 degree c |
| Sensitivity | 0.06 eu/ml |
Get Latest Price
| Purity | 80% |
| Form | Powder |
| Grade Standard | Bacteriology |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
| CAS Number | 367-51-1 |
| Molecular Formula | C₂H₄NaO₂S₂ |
| Country of Origin | India |
Get Latest Price
| Grade | Bacteriology |
| Gel Strength | 600 g/cm2 |
| Mesh Size | 60 Mesh |
| Moisture | < 12% |
| Color | Brownish yellow |
| Pack Size | 500 g |
| CAS | 9002-18-0 |
Get Latest Price
| Packaging Size | 0.5 kg |
| Brand | Pallav |
| Appearance | White Powder |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Grade | Extra Pure |
| Density | 2.5 g/cm³ |
| Melting Point | 150-200 degree c |
| CAS | 31886-41-6 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India