Pioneers in the industry, we offer ethyl benzoyl acetate 88% for synthesis, ethyl acetoacetate 98% for synthesis, ethyl trifluoroacetate 98% for synthesis, glycerol triacetate 97% for biochemistry, iso propyl acetate 99% extrapure and iso-amyl acetate 98% for synthesis from India.
Get Latest Price
| Application | Detergent |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Size | 1 kg |
| Form | Liquid |
| Purity | 88% |
| Colour | Colourless |
| CAS | 94-02-0 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Size | 25 L |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Form | Liquid |
| CAS Number | 141-97-9 |
| Origin | India |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Water Content | ≤0.1% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 1 ltr |
| Packaging Type | PTFE Bottle |
| Abbreviation | TFA |
| CAS | 383-63-1 |
Get Latest Price
| Grade | Biochemistry |
| Purity | 97% |
| Water Content | < 0.3% |
| Appearance | Clear Liquid |
| Odor | Odorless |
| CAS | 102-76-1 |
| Molecular Formula | C9H14O6 |
Get Latest Price
| Molecular Weight | 102.10 |
| Brand | Chemnovo |
| Melting Point | -73 degree c |
| Density | 0.87 g/cm3 |
| Appearance | Clear Liquid |
| Grade | Extrapure |
| Purity | 99 % |
| CAS Number | 108-21-4 |
| Chemical Formula | C5H10O2 |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Molecular Weight | 130.19 g/mol |
| Packaging Size | 1 L |
| Brand | Chemnovo |
| Melting Point | -78 degree c |
| Boiling Point | 142 degree c |
| Density | 0.876 g/ml |
| Cas Number | 123-92-2 |
| Chemical Formula | C7H14O2 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Water Content | <0.1% |
| Acidity | <0.2% |
| Grade | Industrial |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS Number | 105-45-3 |
| Boiling Point | 168–172°C |
Methyl 3-oxobutanoate, Methyl 3-oxobutyrate, Acetoacetic acid methyl ester
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Formula | C6H12O2 |
| Molecular Weight | 116.16 g/mol |
| Brand | Pallav |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Melting Point | -78 degree c |
| Boiling Point | 126 degree c |
| Density | 0.88 g/cm3 |
Butyl acetate; n-Butyl ester of acetic acid; Butyl ethanoate
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Water Content | <0.1% |
| Packaging Size | 1 L |
| Form | Liquid |
| Boiling Range | 95–100°C |
| Odor | Ester Like |
| CAS | 540-88 |
Get Latest Price
| Assay | ≥99% |
| Grade | Extrapure |
| Function | Solvent |
| Form | Liquid |
| Odor | Faint Balsamic |
| Pack Size | 1 kg |
| CAS | 120-51-4 |
Get Latest Price
| Purity | ≥99.5% |
| Moisture | ≤0.05% |
| Grade Standard | Extrapure |
| Acidity | ≤0.01% |
| Color (APHA) | ≤10 |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Packaging Size | 50 L |
| Packing Material | HDPE Drum |
Get Latest Price
| Grade Standard | Synthesis |
| Purity | ≥95% |
| Moisture | ≤0.5% |
| Appearance | Clear Liquid |
| Boiling Range | 155–165°C |
| Water Content | ≤0.3% |
| Packaging Size | 25 L |
| Packing Material | HDPE Drum |
| CAS | 105-36-2 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Assay Method | GC |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 L |
| Color | Colorless |
Get Latest Price
| Purity | 98.5% |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Size | 20 L |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Water Content | <0.05% |
| Brand | Chemnovo |
| Boiling Point | 124°C |
| CAS | 112-07-2 |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Purity | 99 % |
| Pack Size | 25 ltr |
| Moisture | <0.05 % |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Boiling Point | 56–60°C |
| Appearance | Clear Liquid |
| CAS Number | 79-20-9 |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Purity | 99 % |
| Pack Size | 25 ltr |
| Moisture | <0.05 % |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Appearance | Clear Liquid |
| CAS Number | 79-20-9 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Water Content | <0.05% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 109-60-4 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India