Leading Manufacturer of bicine 99% extrapure, tricine 99% extrapure, aces buffer 99% extrapure, ches bioreagent 99%, mopso buffer 99% extrapure and hepes buffer 99% from Boisar.
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Powder |
| Assay Method | HPLC |
| Purity | ≥99% |
| Solubility | Water Soluble |
| Storage Condition | Store Below 25°C |
| CAS | 150-25-4 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Assay Method | UV |
| Purity | ≥99% |
| Solubility | Water Soluble |
| CAS | 5704-04-1 |
₹ 1995 / ml Get Latest Price
| Buffer Value | 7.0 ph |
| Form | Powder |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 500 gm |
| CAS Number | 7365-82-4 |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Density | 1.29 g/ml |
Get Latest Price
| Usage | Lubricants |
| Physical State | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Type | Bottle |
| Cas Number | 103-47-9 |
| Packaging Size | 500 g |
| Molecular Weight | 207.29 |
| Purity | 99 % |
| Melting Point | 91-93 degree c |
Get Latest Price
| pH Level | 8.0 ph |
| Concentration | 10X |
| Buffer Formulation | MOPSO |
| Brand | Chemnovo |
| Application | Molecular Biology |
| Assay | 99.0 % |
| Buffer Type | Tris |
| CAS | 68399-77-9 |
Get Latest Price
| pH Level | 8.0 ph |
| Concentration | 10X |
| Buffer Formulation | HEPES |
| Brand | Chemnovo |
| Application | Molecular Biology |
| Assay | 99.0 % |
| CAS | 7365-45-9 |
Get Latest Price
| Usage | Domestic |
| Physical State | Powder |
| Brand | Pallav |
| Cas Number | 26239-55-4 |
| Packaging Type | Bottle |
| Molecular Weight | 190.16 |
| Packaging Size | 500 g |
| Purity | 99 % |
| Melting Point | 2-8 degree c |
Get Latest Price
| Usage | Lubricants |
| Physical State | Powder |
| Brand | Pallav |
| Cas Number | 10191-18-1 |
| Packaging Type | Bottle |
| Molecular Weight | 213.25 |
| Packaging Size | 500 g |
| Purity | 99 % |
| Melting Point | 2-8 degree c |
Get Latest Price
| pH Level | 8.0 ph |
| Concentration | 10X |
| Buffer Formulation | Bis |
| Application | Molecular Biology |
| Brand | Pallav |
| Assay | 99.0 % |
| Buffer Type | Tris |
| CAS | 6976-37-0 |
Get Latest Price
| Usage | Biochemistry |
| Physical State | Powder |
| Brand | Pallav |
| Cas Number | 1135-40-6 |
| Packaging Type | Bottle |
| Molecular Weight | 221.30 |
| Packaging Size | 500 g |
| Purity | 99 % |
| Melting Point | 2-8 degree c |
Get Latest Price
| Usage | Biochemistry |
| Physical State | Powder |
| Brand | Pallav |
| Cas Number | 73463-39-5 |
| Packaging Type | Bottle |
| Molecular Weight | 237.30 |
| Packaging Size | 500 g |
| Purity | 99 % |
| Melting Point | 2-8 degree c |
Get Latest Price
| Usage | Biochemistry |
| Physical State | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Cas Number | 75621-03-3 |
| Packaging Type | Bottle |
| Molecular Weight | 614.89 |
| Packaging Size | 500 g |
| Purity | 99 % |
| Melting Point | 2-8 degree c |
Get Latest Price
| Usage | Biochemistry |
| Physical State | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Cas Number | 82473-24-3 |
| Packaging Type | Bottle |
| Molecular Weight | 630.90 |
| Packaging Size | 500 g |
| Purity | 96 % |
| Melting Point | 91-93 degree c |
Get Latest Price
| Usage | Biochemistry |
| Physical State | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Cas Number | 29915-38-6 |
| Packaging Type | Bottle |
| Molecular Weight | 243.28 |
| Packaging Size | 500 g |
| Purity | 99 % |
Get Latest Price
| Usage | Biochemistry |
| Physical State | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Type | Bottle |
| Cas Number | 7365-44-8 |
| Packaging Size | 500 g |
| Purity | 99 % |
Get Latest Price
| pH Level | 8.0 ph |
| Concentration | 10X |
| Buffer Formulation | Tris-Acetate |
| Application | Extrapure |
| Brand | Chemnovo |
| Assay | 99.0 % |
| Molecular Weight | 121.14 g/mol |
| CAS Number | 77-86-1 |
| Buffer Type | Tris |
Get Latest Price
| pH Level | 8.0 ph |
| Concentration | 10X |
| Buffer Formulation | Tris-Acetate |
| Application | Molecular Biology |
| Brand | Chemnovo |
| Assay | 99.5 % |
| Molecular Weight | 121.14 g/mol |
| CAS Number | 77-86-1 |
| Buffer Type | Tris |
Get Latest Price
| CAS Number | 556-50-3 |
| Grade | Biochemistry |
| Physical Form | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Molecular Weight | 32.12 |
| Chemical Formula | C4H8N2O3 |
| Purity | 99 % |
| Melting Point | 233 °C |
| Appearance | Crystalline Powder |
Get Latest Price
| pH Level | 8.0 ph |
| Concentration | 10X |
| Buffer Formulation | Tris-HCl |
| Grade | Analytical Reagent |
| Assay | 99.0 % |
| Application | Molecular Biology |
| Brand | Pallav |
| Buffer Type | Tris |
| CAS | 1185-53-1 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India