Manufacturer of a wide range of products which include dimethyl formamide hplc & spectroscopy, acetone 99.8% for hplc/uv spectroscopy, acetonitrile 99.9% for hplc/uv spectroscopy, ethyl acetate 99.8% hplc /uv spectroscopy, iso-propyl alcohol 99.8% hplc/uv spectroscopy and pyridine 99.5% hplc/uv spectroscopy.
Get Latest Price
| Solvent Name | Dimethyl Formamide |
| Grade | HPLC Grade |
| Packaging Size | 1 Litre |
| Brand | Chemnovo |
| Water Content | Max 0.02 % |
| UV Cutoff | 190 Nm |
| Seal Type | Glass Bottle |
| Form | Liquid |
Get Latest Price
| Assay | 99.8% |
| Purity Grade | HPLC/UV |
| Packaging Size | 1 L |
| Brand | Chemnovo |
| Application | Spectroscopy |
| Form | Liquid |
| CAS No | 67-64-1 |
| Moisture | <0.1% |
| Packaging Type | Bottle |
Get Latest Price
| Grade | HPLC/UV |
| Purity | ≥99.9 % |
| Packaging Size | 1 L |
| Moisture Content | ≤0.02 % |
| Water Content | ≤200 ppm |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Glass Bottle |
Get Latest Price
| Purity | 99.8% |
| Moisture | ≤0.05% |
| Grade Standard | HPLC /UV |
| Acidity | ≤0.01% |
| Color (APHA) | ≤10 |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Packaging Size | 20 L |
| Packing Material | HDPE Drum |
| CAS | 141-78-6 |
Get Latest Price
| Grade | HPLC/UV |
| Brand | Chemnovo |
| Physical State | Liquid |
| Flash Point | 11.7 degree c |
| Boiling Point | 82 degree c |
| Packaging Size | 25 L |
| Density | 0.79 g/cm3 |
| Molecular Weight | 60.1 g/mol |
| Cas No | 67-63-0 |
Get Latest Price
| Solvent Name | Pyridine |
| Grade | HPLC Grade |
| Packaging Size | 1 Litre |
| Brand | Chemnovo |
| Water Content | Max 0.02 % |
| UV Cutoff | 190 Nm |
| Seal Type | Glass Bottle |
| Form | Liquid |
Get Latest Price
| Propanol Type | 1-Propanol |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 500 ml |
| Molecular Weight | 60.1 g/mol |
| Boiling Point | 97 degree c |
| Melting Point | 126 degree c |
| Density | 0.803 g/ml |
| Chemical Formula | CH3CH2CH2OH |
| Packaging Type | Bottle |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India