Our product range includes a wide range of redox indicator solution, 25 kg nitro compounds, alar (b-9) 99% ar (diaminozide), carbol fuchsin dilute staining solution, 125ml gentian violet and gram iodine solution.
Get Latest Price
| Chemical Type | Bio Chemical |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Purity | 99% |
| Form | Solution |
| Application | Industrial |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Country of Origin | India |
Get Latest Price
| Chemical Type | Organic |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Application | Industrial |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Country of Origin | India |
Get Latest Price
| Usage | Diaminozide |
| Physical State | Powder |
| Brand | Pallav |
| Cas Number | 1596-84-5 |
| Packaging Type | Bottle |
| Molecular Weight | 160.17 |
| Packaging Size | 500 g |
| Purity | 99 % |
Get Latest Price
| Physical Form | Solution |
| Concentration | Strong |
| Packaging Size | 1000 ml |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Molecular Weight | 337.85 g/mol |
| Grade | Laboratory Reagent |
| Purity | 99 % |
| CAS Number | 569-61-9 |
| Chemical Formula | C20H19N3.HCl |
Get Latest Price
| Grade | Technical |
| Form | Liquid |
| Color Index | Basic Violet 3 |
| Purity | 90 % |
| Packaging Size | 125ml |
| Usage | Laboratory |
| Solubility | Water |
Get Latest Price
| Iodine Content | 500 gm |
| Application | Laboratory |
| Form | Solution |
| Purity | 99% |
| Grade | AR |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Source | Prilled Iodine |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Form | Liquid |
| Color Index | Basic Blue 9 |
| Purity | 99 % |
| Packaging Size | 500 ml |
| Usage | Laboratory |
| Solubility | Alcohol |
| Country of Origin | India |
Get Latest Price
| B Content | 10.5% B |
| Purity | 99% |
| Grade | LR Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage | Ceramic |
| Solubility | Water Soluble |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India