We are a leading Manufacturer of calcium hydroxide 95% extrapure, calcium hydroxide 96% ar, aluminium hydroxide gel extra pure, barium hydroxide octahydrate 97% extrapure, potassium hydroxide flakes 85% extrapure and potassium hydroxide pellets 85% ar from Boisar, India.
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Purity | 95 % |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 gm |
| Packaging Type | Bottle |
| Moisture | < 1 % |
| Colour | White |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Purity | 96 % |
| Form | Fine Powder |
| Application | Water Treatment |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Drum |
| Moisture | < 1 % |
| Colour | White |
Get Latest Price
| Assay | 90–110% |
| Pack Size | 500 gm |
| Grade | Extra Pure |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bottle |
| Country Of Origin | India |
| CAS | 21645-51-2 |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Purity | 97% |
| Hydrate Form | Octahydrate |
| Form | Flakes |
| Packaging Size | 500 gm |
| Packaging Type | Bottle |
| Color | White |
Get Latest Price
| Purity | 85% |
| Grade | Extra Pure |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Flakes |
| Packaging Type | Drum |
| Application | Chemical Industry |
| CAS Number | 1310-58-3 |
Get Latest Price
| Purity | 85% |
| Grade | AR |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Pellets |
| Packaging Type | Drum |
| Application | Soap And Detergent |
| CAS Number | 1310-58-3 |
Get Latest Price
| Purity | 85% |
| Grade | Extra Pure |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Pellets |
| Packaging Type | Drum |
| CAS Number | 1310-58-3 |
| Molecular Formula | KOH |
Get Latest Price
| Purity | 97% |
| Grade | Extrapure |
| Packaging Size | 25 kg drum |
| Brand | Chemnovo |
| Form | Flakes |
| Packaging Type | Drum |
| CAS | 1310-73-2 |
Get Latest Price
| Grade | Extra Pure |
| Purity | ≥97% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Brand | Chemnovo |
| Pellet Size | Medium |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| pH | ≥13 |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Purity | ≥98% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Brand | Chemnovo |
| Pellet Size | Medium |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Application | Laboratory |
| pH | ≥13 |
Get Latest Price
| Concentration | 30% |
| Grade | Extrapure |
| Purity | ≥99.9% |
| Packaging Size | 1L |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS Number | 1336-21-6 |
| pH | 11–12 |
| Shelf Life | 36 months |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Purity | ≥98% |
| Hydrate Form | Octahydrate |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 gm |
| Packaging Type | Bottle |
| Color | White |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Hydrate Form | Octahydrate |
| Form | Powder |
| Purity | ≥95% |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Plastic Stabilizer |
| Color | White |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India