Providing you the best range of cdta monohydrate 99% ar, ferrous sulphide sticks, iodine resublimed 99.8% ar, potassium dichromate 99.9% ar, aluminium potassium sulphate dodecahydrate 99% extrapure and ammonium acetate 96% extrapure with effective & timely delivery.
Get Latest Price
| Type | CDTA Monohydrate |
| Grade Standard | AR |
| Pack Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Packaging Type | PP Bag |
| Purity | >= 99 % |
| CAS | 125572-95-4 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Form | Sticks |
| Sulphur Content | 30 % |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Drum |
| Iron Content | 40 % |
| CAS | 1317-37-9 |
Get Latest Price
| Purity | 99.8% |
| Form | Crystals |
| Grade | AR |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| CAS Number | 7553-56-2 |
| Colour | Violet Black |
Get Latest Price
| Packaging Size | 500 gm |
| State | Powdered |
| Packaging Type | Bottle |
| Assay | 99.9% |
| Grade | AR |
| CAS | 7778-50-9 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Physical Form | Powder |
| Purity | 99 % |
| Packaging Size | 50 kg |
| Alumina Content | 16 % |
| Color | White |
| CAS | 7784-24-9 |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Purity | 96% |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Crystals |
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 631-61-8 |
| Molecular Formula | C2H7NO2 |
| Shelf Life | 5 Years |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 12124-97-9 |
| Molecular Formula | NH4Br |
| Shelf Life | 5 Years |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 1 kg |
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 12125-02-9 |
| Shelf Life | 5 Years |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Purity | 99.5% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 1 kg |
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 12125-02-9 |
| Molecular Formula | NH4Cl |
| Shelf Life | 5 Years |
Get Latest Price
| Grade | Extra Pure |
| Assay | 98% |
| Packaging Size | 1 kg |
| Form | Crystals |
| Brand | Pallav |
| CAS Number | 7783-83-7 |
| Molecular Formula | NH4Fe(SO4)2 |
| Shelf Life | 5 Years |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Purity | 98.5% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 50 kg |
| Packaging Type | Drum |
| Solubility | Water Soluble |
| CAS Number | 7783-85-9 |
Get Latest Price
| Grade Standard | AR Grade |
| Purity | 99 % |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
| Solubility | Water Soluble |
| CAS Number | 7783-85-9 |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Purity | 97% |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Crystals |
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 540-69-2 |
| Molecular Formula | CH5NO2 |
| Shelf Life | 5 Years |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Purity | 98% |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Crystals |
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 540-69-2 |
| Molecular Formula | CH5NO2 |
| Shelf Life | 5 Years |
Get Latest Price
| Grade | Extra Pure |
| Purity | 98% |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 1762-95-4 |
| Molecular Formula | NH4SCN |
| Shelf Life | 5 Years |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Purity | 98.5% |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 1762-95-4 |
| Molecular Formula | NH4SCN |
| Shelf Life | 5 Years |
Get Latest Price
| Grade | Extra Pure |
| Purity | 95% |
| Packaging Size | 500 g |
| Brand | Chemnovo |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 7783-18-8 |
| Molecular Weight | 148.20 |
| Form | Powder |
Get Latest Price
| Grade Standard | AR Grade |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS | 543-80-6 |
| Molecular Formula | C4H6BaO4 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS | 543-80-6 |
| Molecular Formula | C4H6BaO4 |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Size | 500gm |
| Moisture Content | <1% |
| Colour | White |
| CAS | 6865-35-6 |
| Molecular Formula | Ba(C18H35O2)2 |
Get Latest Price
| Available Chlorine | 30% |
| Grade | Extra Pure |
| Application Area | Water Disinfection |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500gm |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS | 7778-54-3 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Size | 500 gm |
| Moisture Content | 1% max |
| Color | White |
| Solubility | Water Insoluble |
| CAS | 1592-23-0 |
Get Latest Price
| Purity | 97% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 1 kg |
| Grade | Pharma Grade |
| Application | Cosmetic, API Intermediate |
| pH Range | 2.0–3.0 |
| Moisture Content | <=0.5% |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 125572-95-4 |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Form | Powder |
| Application Area | Water Disinfection |
| Available Chlorine | 25% |
| Packaging Size | 500 g |
| Solubility | Water Soluble |
| Color | White |
| CAS | 7080-50-4 |
Get Latest Price
| Cobalt Content | 20% |
| Hydration Level | Tetrahydrate |
| Grade | Extrapure |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Cas Number | 6147-53-1 |
| Moisture | <1% |
Get Latest Price
| Cobalt Content | 20% |
| Hydration Level | Tetrahydrate |
| Grade | AR |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Cas Number | 6147-53-1 |
| Moisture | <2% |
Get Latest Price
| Grade | For Synthesis |
| Physical State | Crystals |
| Brand | Chemnovo |
| Appearance | White Crystals |
| Purity | 99 % |
| Cas Number | 506-68-3 |
| Chemical Formula | CNBr |
| Molecular Weight | 105.92 g/mol |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 1 kg |
| Grade | AR Grade |
| Application | Chelating Agent |
| pH Range | 2.0–3.0 |
| Moisture Content | <=0.5% |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 6381-92-6 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 1 kg |
| Grade | xtrapure |
| pH Range | 2.0–3.0 |
| Moisture Content | <=0.5% |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 6381-92-6 |
Get Latest Price
| Purity | 98.5% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 1 kg |
| Grade | Extrapure |
| pH Range | 2.0–3.0 |
| Moisture Content | <=0.5% |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 14402-88-1 |
Get Latest Price
| CAS | 2338-05-8 |
| Brand | Pallav |
| Form | Powder |
| Pack Type | Bottle |
| Pack Size | 500 g |
| Molecular Formula | C6H5FeO7.H2O |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Grade Standard | AR |
| Mesh Size | 100 mesh |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| CAS Number | 100-97-0 |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Extrapure |
| Mesh Size | 100 mesh |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| CAS Number | 100-97-0 |
Get Latest Price
| Assay | 98% |
| Concentration | 0.1 N |
| Form | Liquid |
| Solvent | Glacial Acetic |
| Packaging Size | 1 litre |
| Grade | Synthesis |
| CAS Number | 7790-99-0 |
| Packaging Type | Glass Bottle |
Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Lead content | 50 % |
| Grade | Electroplating |
| Packaging size | 1 L |
| Packaging type | Bottle |
| Appearance | Colorless |
| Application | Lead plating |
| CAS | 13814-96-5 |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Type | Light Grade |
| Application | Pharmaceutical |
| MgCO3 Content | 40% min |
| Whiteness | 92% min |
| Packaging Size | 25 kg bag |
| Bulk Density | 0.2 g/cc |
| Moisture | 1% max |
| CAS | 39409-82-0 |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Type | Light Grade |
| Application | Pharmaceutical |
| MgCO3 Content | 40% min |
| Packaging Size | 25 kg bag |
| Bulk Density | 0.2 g/cc |
| Moisture | 1% max |
| CAS | 39409-82-0 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Form | Powder |
| Purity | 95% |
| Packaging Size | 1 kg |
| pH Value | 7 |
| CAS | 39365-87-2 |
| Molecular Formula | 2MgO.3SiO2.xH2O |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade Standard | AR |
| Packaging Size | 20 kg |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Color | Pale Yellow |
| CAS | 110-18-9 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Synthesis |
| Purity | 98% |
| Color | White |
| Physical Form | Flakes |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| CAS | 85-44-9 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India