Our product range includes a wide range of 2-aminoacetophenone 98% for synthesis, 3-nitroacetophenone 98% for synthesis, 4-aminoacetophenone 99% for synthesis, dimedone 99.5% ar, quinizarin 96% for synthesis and 3-aminoacetophenone 98% for synthesis.
Get Latest Price
| Assay | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Size | 500 ml |
| Form | Liquid |
| Brand | Pallav |
| Water Content | <0.5% |
| CAS | 551-93-9 |
Get Latest Price
| Assay | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Size | 20 L |
| Brand | Chemnovo |
| Form | Liquid |
| Water Content | <0.2% |
| CAS | 121-89-1 |
Get Latest Price
| Assay | 99% |
| Grade | Synthesis |
| Brand | Chemnovo |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 gm |
| Water Content | <0.5% |
| CAS | 99-92-3 |
Get Latest Price
| Segment | Pharma Intermediate |
| Grade Standard | AR |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Purity | ≥99.5% |
| CAS | 126-81-8 |
Get Latest Price
| Application | Detergent |
| Dye Class | Reactive |
| Form | Powder |
| Color Shade | Orange |
| Packaging Size | 25 kg |
| Shelf Life | 5 year |
| CAS | 81-64-1 |
Get Latest Price
| Assay | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Size | 500 gm |
| Brand | Pallav |
| Form | Powder |
| Water Content | <0.5% |
| CAS | 99-03-6 |
Get Latest Price
| Assay | 99% |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Size | 500 ml |
| Brand | Chemnovo |
| Form | Liquid |
| CAS No | 98-86-2 |
| Water Content | <0.5% |
Get Latest Price
| Assay | 99.5% |
| Grade | AR Grade |
| Packaging Size | 500 ml |
| Brand | Chemnovo |
| Form | Liquid |
| CAS No | 98-86-2 |
| Water Content | <0.2% |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Assay | ≥98% |
| Pack size | 500 ml |
| Form | Liquid |
| Moisture | ≤0.1% |
| CAS number | 123-54-6 |
| Boiling point | 138°C |
| Flash point | 35°C |
Get Latest Price
| Grade | AR grade |
| Assay | ≥99.5% |
| Pack size | 500 ml |
| Form | Liquid |
| Moisture | ≤0.1% |
| CAS number | 123-54-6 |
| Boiling point | 138°C |
| Flash point | 35°C |
Get Latest Price
| Assay | 99% |
| Purity Grade | Extrapure |
| Packaging Size | 25 L |
| Brand | Chemnovo |
| Form | Liquid |
| CAS No | 108-94-1 |
| Moisture | <0.1% |
| Country Of Origin | India |
Get Latest Price
| Assay | 99% |
| Purity Grade | AR Grade |
| Packaging Size | 25 L |
| Brand | Chemnovo |
| Form | Liquid |
| CAS No | 108-94-1 |
| Moisture | <0.1% |
Get Latest Price
| Assay | 99% |
| Purity Grade | Synthesis |
| Packaging Size | 25 L |
| Brand | Chemnovo |
| Form | Liquid |
| Moisture | <0.2% |
| CAS | 120-92-3 |
Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Grade | Lab Grade |
| Stain Type | Basic Stain |
| Solvent Base | Alcohol |
| Packaging Size | 500 ml |
| Shelf Life | 48 Months |
| Packaging Type | Bottle |
Get Latest Price
| Assay | 98% |
| Grade | Extra Pure |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Powder |
| Color | White |
| CAS No | 1948-33-0 |
| Country Of Origin | India |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India