Leading Manufacturer of chemnovo laboratory chemicals, grams staining kit, a a -azoisobutyronitrile 98% for synthesis, benzyl cyanide 99% for synthesis, isoniazide 99% extrapure and oxalic acid dihydrazide ar from Boisar.
Get Latest Price
| Packaging Size | 500 ml |
| Grade | LR (Laboratory) |
| Brand | Chemnovo |
| Physical State | Liquid |
| Usage / Application | Synthesis |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Purity | >99% |
| Color | Colorless |
| Shelf Life | 36 Months |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Grade | Lab Grade |
| Packaging Size | 500 g |
| Application | Histology |
| Solvent Base | Water |
| Shelf Life | 36 Months |
| HS Code | 3822.00900 |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Brand | Pallav |
| Grade | Palla |
| Purity | 98 % |
| Color | White |
| Solubility | Water Soluble |
| pH Value | 4.5-7 |
| Moisture Content | 0-5 % |
| Appearance | Fine Powder |
| Rebaudioside Type | A |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Synthesis |
| Moisture | <0.2% |
| Appearance | Yellow Liquid |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Packaging Size | 500 ml |
| CAS Number | 140-29-4 |
| Form | Liquid |
| Boiling Point | 230–245°C |
Get Latest Price
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Manufacturer | Chemnovo |
| CAS | 54-85-3 |
| Grade | Extrapure |
| Form | Powder |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Purity | 99 % |
| Grade | AR Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Solubility In Water | Soluble |
| CAS | 996-98-5 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Synthesis |
| Physical Form | Powder |
| Assay | 99% |
| Usage | Water Treatment |
| Packaging Size | 500 gm |
| Packaging Type | Bottle |
| Color | White |
| Melting Point | 95-100 °C |
| Solubility | Water Soluble |
| CAS Number | 95-14-7 |
Get Latest Price
| Physical Form | Powder |
| CAS Number | 2592-95-2 |
| Molecular Weight | 135.12 g/mol |
| Chemical Formula | C6H5N3O |
| Brand | Chemnovo |
| Melting Point | 156 degree c |
| Boiling Point | 350 degree c |
| Density | 1.55 g/cm3 |
| Packaging Type | HDPE Drums |
Get Latest Price
| Powder Type | Oxamyl |
| Packaging Size | 25 kg |
| IS Standard | IS 14609 |
| Application | Portable Extinguisher |
| Compatible Fire Class | Class A |
| Bulk Density | 0.8 g/ml |
| Country Of Origin | India |
| Shelf Life | 3 years |
| Packaging Type | Plastic Drum |
Get Latest Price
| Concentration | 50% w/w |
| Grade | Industrial Grade |
| Pack Size | 500 ml |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Application | Textile Bleaching |
| Shelf Life | 24 months |
| Purity | 99% min |
Get Latest Price
| Grade Standard | Laboratory Reagent |
| Purity | >99% |
| Form | Powder |
| Packaging Details | 100gm bottle |
| Grade | Analytical Reagent Grade |
| CAS Number | 12208-13-8 |
| Chemical Formula | KSb(OH6 |
| Molecular Weight | 262.9 g/mol |
Get Latest Price
| Purity | 99.0% |
| Grade Standard | AR Grade |
| Application Industry | Laboratory |
| Chemical Type | Solvent |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 500 ml |
| Assay Method | HPLC |
| Container Type | Glass Bottle |
| Shelf Life | 3 Years |
Get Latest Price
| Assay | 99% |
| Purity Grade | Technical |
| Packaging Size | 1 L |
| Brand | Pallav |
| Form | Liquid |
| Application | Industrial Solvent |
| CAS No | 67-64-1 |
| Moisture | <0.1% |
| Packaging Type | Bottle |
Features:
Exact Formulation
High Demand
Precise pH value
Highly Reliable
Safely Packaged
Higher Stability
Product Details:
Get Latest Price
| Technical Grade | TC 95% |
| Purity | 95% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Application | Horticulture |
| Solubility in Water | Insoluble |
| Country of Origin | India |
| Shelf Life | 3 years |
| CAS Number | 61-82-5 |
Get Latest Price
| Zn Content | ≥99% |
| Grade Standard | Electroplating Grade |
| Mesh Size | 100 Mesh |
| Form | Fine Powder |
| Application | Battery |
| Production Method | Atomized |
| Apparent Density | <1 g/cm³ |
| Packing Size | 25 kg |
Get Latest Price
| Product Type | Diethyl |
| Assay | 99% |
| Purity Grade | AR Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Application | Laboratory |
| Packaging Type | Drum |
| Country Of Origin | India |
Get Latest Price
| Chemical Type | Anionic |
| Garment Use | Knits |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Ionic Nature | Nonionic |
| Process Type | Stone Wash |
| pH Range | 6 to 8 |
| Foaming | Medium Foam |
| Temperature Range | 30 to 40 C |
| Packaging Type | HDPE Drum |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India