We are a leading Manufacturer of arsenazo i ar neothorone, atropine sulphate monohydrate 99% ar, benzil 99% for synthesis, boron trifluoride-ethyl ether complex 45-50% for synthesis, 00515 bromosulphalein extrapure and brucine anhydrous 99% ar from Boisar, India.
Get Latest Price
| Technical Name | Neothorone |
| Technical Content | 50 % |
| Packaging Size | 500 gm |
| Formulation | WP (Wettable Powder) |
| Mode of Action | Non-Selective |
| CAS | 66019-20-3 |
| Molecular Formula | C16H10O11N2S2Na3As |
Get Latest Price
| Zn Content | 33% Zn |
| Grade | AR |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| ZnSO₄ Type | Monohydrate |
| CAS | 5908-99-6 |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Brand | Pallav |
| Physical State | Powder |
| Chemical Formula | C14H10O2 |
| Melting Point | -15 degree c |
| Purity | 99 % |
| Alcohol Type | Benzyl |
| Boiling Point | 205 degree c |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Appearance | Pale Yellow Liquid |
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Purity | 45-50% |
| CAS Number | 109-63-7 |
| Molecular Weight | 141.93 g/mol |
| Moisture Sensitivity | Moisture Sensitive |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Assay | ≥99% |
| Pack Size | 1 L |
| Packaging Type | Glass bottle |
| Moisture | ≤0.05% |
| Boiling Range | 79–81°C |
| Flash Point | −11°C |
| CAS | 71-67-0 |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Hydrate Form | Anhydrous |
| Physical Form | Powder |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Purity | 99 % |
| Cas Number | 357-57-3 |
| Chemical Formula | C23H26N2O4·H2SO4·7H2O |
| Molecular Weight | 618.65 g/mol |
Get Latest Price
| Composition | Pure Calamine |
| Pack Size | 500 g |
| Grade | Extrapure |
| Form | Fine Powder |
| Purity | 98% |
| CAS | 8011-96-9 |
| Molecular Formula | Fe2O4Zn |
Get Latest Price
| Packaging Size | 500 g |
| Grade | LR (Laboratory) |
| Brand | Chemnovo |
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Purity | >97% |
| Color | White |
| Shelf Life | 60 Months |
| CAS | 53-43-0 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Form | Powder |
| Pack Size | 25 kg |
| Purity | ≥98% |
| Color | White |
| Molten Supply | Yes |
| CAS | 123-33-1 |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Particle Size | 1 micron |
| Packaging Size | 1 kg |
| Hardness | 9.3 Moh |
| Purity | 99 % |
| Bulk Density | 2.3 g/cc |
| CAS | 12069-32-8 |
| Molecular Formula | CB4 |
Get Latest Price
| Assay | 99% |
| Grade | Extrapure |
| Water Content | <0.5% |
| Packaging Size | 1 L |
| Form | Liquid |
| Color | Colorless |
| CAS | 10294-33-4 |
Get Latest Price
| Assay | 99% Min |
| Grade | Extrapure |
| Packaging Size | 1 kg |
| Physical Form | Powder |
| CAS | 52-51-7 |
| Molecular Formula | C3H6NO4Br |
Get Latest Price
| Physical Form | Powder |
| Salt Form | Free Acid |
| Purity | 98.5% |
| Chemical Formula | C26H18N2Na2O6S2 |
| Melting Point | 300 degree c |
| Cas Number | 52698-84-7 |
| Density | 1.3 g/ml |
| Shelf Life | 60 Months |
Get Latest Price
| Purity | 99% min |
| Packaging Size | 500 ml |
| Make | Pallav |
| Grade | Technical |
| Form | Liquid |
| Appearance | Colourless Liquid |
Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Cas Number | 9002-92-0 |
| Storage Temperature | 20 degree c |
| Sensitivity | 0.06 eu/ml |
| Classification | High Purity Material |
Get Latest Price
| Assay | ≥99% |
| Grade | Extrapure |
| Form | Powder |
| Solubility | Water Dispersible |
| Pack Size | 1 kg |
| CAS | 94-26-8 |
| Molecular Formula | C11H14O3 |
Get Latest Price
| Purity | 08% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 1 kg |
| Grade | Extrapure |
| pH Range | 4.0–6.0 |
| Moisture Content | <=0.5% |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 5808-22-0 |
Get Latest Price
| Purity | 98.5% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 1 kg |
| Grade | AR Grade |
| pH Range | 4.0–6.0 |
| Moisture Content | <=0.5% |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 5808-22-0 |
Versatile analytical reagent for the TLC determination of the methylenedioxy group for the estimation of ethylene glycol in biological materials reagent for chromium, nitrate and titanium. Suitable for formaldehyde determination. 1,8-Dihydroxynaphthalene-3,6-disulfonic acid disodium salt; 4,5-Dihydroxynaphthalene-2,7-disulfonic acid disodium salt
Get Latest Price
| Grade | AR (Analytical) |
| Brand | Pallav |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Packaging Size | 500 g |
| Physical State | Crystal |
| Purity | >99% |
| Color | White |
| Shelf Life | 60 Months |
| CAS | 135-20-6 |
Get Latest Price
| Grade | AR grade |
| Assay | ≥99% |
| Pack Size | 500 g |
| Form | Crystalline powder |
| Colour | White |
| Melting Point | 240–250°C |
| CAS | 11024-24-1 |
Get Latest Price
| Balsam Type | Balsam Canada |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 500 ml |
| Extraction Method | Solvent Extracted |
| Form | Viscous Liquid |
| Shelf Life | 3 years |
| Color | Colourless |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 gm |
| Grade | AR Grade |
| Application | Chelating Agent |
| pH Range | 4.0–6.0 |
| Moisture Content | <=0.5% |
| Shelf Life | 5 Years |
Get Latest Price
| Buffer Value | 7.0 ph |
| Physical Form | Liquid |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Cas Number | 64-17-5 |
| Chemical Formula | H2SO4 |
| Molecular Weight | 213.2 g/mol |
| Density | 1.29 g/ml |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Purity | 96 % |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bottle |
| Application | Water Treatment |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Moisture | < 1 % |
| Colour | White |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Source | Coal |
| Iodine Value (IV) | 1200 mg/g |
| Application | Water Treatment |
| Purity | 99% |
| Ash Content | <3% |
| Moisture Content | <3% |
| CAS | 7440-44-0 |
Get Latest Price
| Usage | Lubricants |
| Physical State | Powder |
| Brand | Pallav |
| Packaging Type | Bottle |
| Cas Number | 62337-00-2 |
| Molecular Weight | 892.40 |
| Purity | 99 % |
Get Latest Price
| Segment | Dye Intermediate |
| Grade Standard | AR |
| Form | Crystals |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 500 gm |
| Purity | ≥99% |
| CAS | 1662-01-7 |
Get Latest Price
| CAS | 57-88-5 |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Molecular Formula | C27H46O |
| Assay | 99% |
| Grade | AR |
Get Latest Price
| Antimony Content | 99% |
| Application | Industrial |
| Grade Standard | AR |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Solubility | Water Soluble |
| Shelf Life | 60 months |
| CAS | 28300-74-5 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Form | Powder |
| Purity | 60% |
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS | 1315-04-4 |
| Molecular Weight | 403.82 |
Get Latest Price
| Sb2O3 Content | 98.5% |
| Form | Crystals |
| Grade | Extrapure |
| Appearance | Colorless |
| Packaging Size | 500 g |
| Cas Number | 10025-91-9 |
| Moisture | <0.5% |
Get Latest Price
| Sb2O3 Content | 99% |
| Form | Crystals |
| Grade | AR |
| Appearance | Colorless |
| Packaging Size | 500 g |
| Cas Number | 10025-91-9 |
| Moisture | <0.5% |
Get Latest Price
| Segment | Dye Intermediate |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | ≥99% |
| CAS | 60-80-0 |
Get Latest Price
| Gold Content | 25% Au |
| Grade | Electroplating |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 100 g |
| Packaging Type | Glass bottle |
| CAS | 16903-35-8 |
| Molecular Formula | HAuCI4.xH2O |
Get Latest Price
| Type | Sodium Bentonite |
| Grade | Foundry Grade |
| Usage/Application | Foundry |
| Form | Powder |
| Color | Brown |
| Packaging Size | 500 gm |
| Moisture | ≤8% |
| CAS | 1302-78-9 |
Get Latest Price
| Type | Sumatra |
| Form | Powder |
| Application | Incense |
| Purity | 98% |
| Packaging Size | 1 kg |
| Odour Type | Balsamic |
| Origin | India |
| CAS | 119-53-9 |
| Molecular Formula | C14H12O2 |
Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 1 L |
| Color | Colorless |
| Chlorine Content | Medium |
| Moisture | <0.1% |
| CAS | 98-07-7 |
Get Latest Price
| Assay | 40% |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 1 L |
| Purity Grade | Technical |
| Packaging Type | Bottle |
| Appearance | Clear Liquid |
| CAS | 100-85-6 |
Get Latest Price
| Physical Form | Powder |
| Hydration State | Hydrate |
| Packaging Size | 500 g |
| Brand | Pallav |
| Packaging Type | Bottle |
| Molecular Weight | 505.69 g/mol |
| Grade Standard | Analytical Grade |
| Purity | 97 % |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 500 gm |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS Number | 92-52-4 |
| Molecular Weight | 154.21 g/mol |
| Appearance | White |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India