Pioneers in the industry, we offer tributyrin 97% extrapure glycerol tributyrate, triton x 100 extrapure, tetraphenyl phosphonium bromide 98% extrapure, theophylline anhydrous 99% extrapure, thioglycollic acid 99% ar and thiophene 99% for synthesis from India.
Get Latest Price
| Purity | 97% |
| Grade | Extrapure |
| Source | Vegetable |
| Colour APHA | 5 max |
| Form | Liquid |
| Packaging type | HDPE drum |
| Packaging size | 50 litre |
| CAS | 60-01-5 |
Get Latest Price
| Ethoxylation | 9.5 EO |
| Active Matter | 100% |
| Grade | Extrapure |
| Form | Liquid |
| HLB Value | 13–14 |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS | 9002-93-1 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Form | Powder |
| Grade | Extrapure |
| Color | White |
| Water Content | <1% |
| Packaging Size | 1 kg |
| CAS | 2751-90-8 |
Get Latest Price
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Manufacturer | Chemnovo |
| Grade | Extrapure |
| CAS | 58-55-9 |
| Assay | 99% |
| Molecular Formula | C7H8N4O2 |
| Form | Powder |
Get Latest Price
| Purity | ≥99% |
| Grade | AR |
| Packaging Size | 25 kg |
| Assay | 99% |
| Physical State | Solution |
| Concentration | 70% |
| CAS Number | 68-11-1 |
| pH Value | 0–1 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Size | 1 L |
| Form | Liquid |
| Moisture Content | <0.1% |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| CAS | 110-02-1 |
Get Latest Price
| Segment | Agro Intermediate |
| Grade Standard | AR |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Purity | ≥98% |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 79-19-6 |
Get Latest Price
| Chemical Name | Thiosemicarbazide |
| Grade | Synthesis |
| Physical Form | Powder |
| Purity | 98% |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 79-19-6 |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| pH Range | 0 to 14 pH |
| Packing Size | 25 Kg |
| Colour Change | Brownish Red |
| Grade | AR Grade |
| CAS | 3688-92-4 |
| Molecular Formula | C16H11AsN2Na2O10S2 |
Get Latest Price
| Chemical Name | Tin Fluoborate |
| Assay | 50% |
| Grade | Electroplating |
| Form | Liquid |
| Fluoride Content | ≥24% |
| Pack Type | HDPE Drum |
| Pack Size | 25 kg |
| CAS | 13814-97-6 |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| pH Range | 0 to 14 pH |
| Packing Size | 25 Kg |
| Indicator Type | Universal |
| Grade | Indicator Grade |
| CAS | 149-45-1 |
| Molecular Formula | C6H4Na2O8S2 |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Purity | 99 % |
| Packaging Size | 25L |
| Form | Liquid |
| Source | Synthetic |
| Color | Colorless |
| CAS | 4180-23-8 |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| State Of Matter | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Purity | 99 % |
| Density | 1.1 g/cm3 |
| Color | White |
| Appearance | Crystalline |
| Boiling Point | 360 degree c |
| CAS | 78-50-2 |
Get Latest Price
| SnO2 Content | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Purity | 98% |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 56-35-9 |
Get Latest Price
| Purity | ≥99% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Pack Size | 25 kg |
| Moisture | ≤0.2% |
| Refractive Index | 1.40–1.42 |
| Color | Colorless |
| CAS | 122-52-1 |
Get Latest Price
| Purity | ≥99% |
| Water Content | ≤0.1% |
| Grade Standard | Sequential Analysis |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Abbreviation | TFA |
| CAS | 407-25-0 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Water Content | <1% |
| Cas Number | 1530-32-1 |
| Molecular Weight | 367.28 g/mol |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| State Of Matter | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Density | 1.1 g/cm3 |
| Purity | 98 % |
| Color | White |
| Cas Number | 603-35-0 |
| Chemical Formula | C18H15P |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Viscosity | Medium |
| Acid Value | < 2 mg KOH/g |
| Peroxide Value | < 5 meq/kg |
| E Number | E433 |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Pack Size | 25 kg |
| CAS | 9005-65-6 |
Get Latest Price
| Chemical Name | Valeronitrile |
| Physical Form | Liquid |
| Purity | 98% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Packaging Size | 25 L |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 110-59-8 |
Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Grade | Synthesis |
| Brand | Chemnovo |
| Melting Point | -93 degree c |
| Color | Colorless |
| Boiling Point | 72 degree c |
| Purity | 99 % |
| CAS | 108-05-4 |
Get Latest Price
| Assay | 98% |
| Concentration | 0.1 N |
| Form | Solution |
| Solvent | Water |
| Packaging Size | 500 ml |
| Grade | Technical |
| Application | Laboratory |
| Packaging Type | Glass Bottle |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Assay | 99% |
| Colour | White |
| CAS | 557-05-1 |
| Molecular Formula | [CH3(CH2)16COO]2Zn |
Get Latest Price
| Physical Form | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Grade | Synthesis |
| Cas Number | 70-49-5 |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Chemical Formula | C4H6O4S |
| Density | 1.3 g/cm3 |
| Purity | 99 % |
Get Latest Price
| Brand | Chemnovo |
| Purity | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 L |
| Physical Form | Liquid |
| CAS Number | 121-45-9 |
Get Latest Price
| Form | Crystals |
| Purity | 98% |
| Packaging | 25 Kg |
| Water Content | ≤0.05% |
| Hydroxyl No | 370-380 mgKOH/g |
| CAS No | 77-99-6 |
| Pack Type | Drum |
2-Ethyl-2-hydroxymethyl-1,3-propanediol
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Peroxide Value | < 5 meq/kg |
| Acid Value | < 2 mg KOH/g |
| E Number | E432 |
| Viscosity | Medium |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Pack Size | 25 kg |
| CAS | 9005-64-5 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Powder |
| Application | Pharma |
| Packaging Size | 500 g |
| Appearance | White Powder |
| Melting Point | 76–78°C |
| CAS | 121-33-5 |
| Pack Type | Drum |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS | 149-73-5 |
| Molecular Formula | C4H10O3 |
Get Latest Price
| Purity | 15% |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Drum |
| Moisture Content | <0.05% |
| CAS | 7/9/7705 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India