We are a leading Manufacturer of magnesium aas standard solution 1000mg/l in nitric acid, acetyl choline chloride 99% ar, anthracene 96% extrapure, 5-bromo-uracil 97% extrapure, actidione 98% ar and activated charcoal decolorizing powder from Boisar, India.
Get Latest Price
| Grade | Technical Grade |
| Concentration | 68% |
| Packaging Size | 500 ml |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
| Country of Origin | India |
| HS Code | 3822.00900 |
Get Latest Price
| Brand | Pallav |
| Chemical Formula | C7H16ClNO2 |
| Physical State | Powder |
| Density | 1.08 g/ml |
| Molecular Weight | 181.66 |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| CAS | 60-31-1 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Boiling Range | 270–300°C |
| Application | Chemical |
| Packaging Type | Bottle |
| Specific Gravity | 1.05 |
| CAS | 120-12-7 |
| Form | Powder |
Get Latest Price
| Grade | Reagent Grade |
| Concentration | 68% |
| Packaging Size | 500 ml |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
| Country of Origin | India |
| HS Code | 3822.00900 |
Get Latest Price
| Physical Form | Powder |
| Brand | Pallav |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 100 g |
| Chemical Formula | C4H3BrN2O2 |
| CAS Number | 51-20-7 |
| Appearance | White Powder |
| Density | 1.2 g/cm3 |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Purity | 98% |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 66-81-9 |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Source | Charcoal |
| Iodine Value (IV) | 1200 mg/g |
| Purity | 99% |
| Ash Content | <3% |
| CAS | 7440-44-0 |
| Color | Black |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Source | Charcoal |
| Iodine Value (IV) | 1200 mg/g |
| Grade | AR |
| Purity | 99% |
| Ash Content | <3% |
| CAS | 7440-44-0 |
Get Latest Price
| Form | Granular |
| Source | (2.5 - 5.0 mm) C A.W. 12.01 CAS : 7440-44-0 HS Code : 3802.10000 Molecular Formula : C Molecular |
| Iodine Value (IV) | 900 mg/g |
| Grade | Extrapure |
| Purity | 99% |
| Moisture Content | <3% |
| CAS | 7440-44-0 |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Source | Charcoal |
| Iodine Value (IV) | 900 mg/g |
| Grade | Pharma Grade |
| Purity | 99% |
| Moisture Content | <3% |
| CAS | 7440-44-0 |
Get Latest Price
| Grade | EDTA Titration |
| Form | Powder |
| Color Index | Brown Colored |
| Purity | 90 % |
| Packaging Size | 100 gm |
| Solubility | Water |
| CAS | 3952-78-1 |
An indicator for EDTA titration especially in acid solution for spectrophotometric determination of fluoride (3,4-Dihydroxy-2-anthraquinonyl)methyliminodiacetic acid dihydrate; 3,4-Dihydroxyanthraquinon-2-yl-methylimino-diacetic acid; Alizarin Fluorine Blue, Alizarin-3-methylamine-N,N-diacetic acid; Alizarin-3-methyliminodiacetic acid
Get Latest Price
| Metal Type | Aluminium |
| Chemical Type | Bio Chemical |
| Anion Type | Isopropoxide |
| Grade | Extrapure |
| Purity | 98% |
| Form | Powder |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Size | 500 g |
| CAS | 555-31-7 |
| Molecular Formula | C9H21AlO3 |
Get Latest Price
| Formulation Type | Pyridine Free |
| Brand | Pallav |
| Purity | 99 % |
| Cas Number | 569-58-4 |
| Molecular Weight | 320 g/mol |
| Density | 1.06 g/cm3 |
| Boiling Point | 60 degree c |
| Melting Point | -40 degree c |
Get Latest Price
| Chemical Type | Liquid |
| Grade | Extrapure |
| Purity | 98% |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25–50 kg |
| Country of Origin | India |
| CAS | 112-55-0 |
| Molecular Formula | CH3(CH2)11SH |
Get Latest Price
| Type | 4-Nitrocatechol |
| Active Matter | 97% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Sulfuric Acid | ≤3% |
| CAS | 9/4/3316 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | AR |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 500 g |
| CAS | 569-58-4 |
| Molecular Formula | C22H23N3O9 |
₹ 19985 / Kg Get Latest Price
| Formulation | Powder |
| Brand | Pallav |
| Packaging Size | 500 gm |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | 98 % |
| Molar Mass | 264.3 g/mol |
| Chemical Formula | C15H20O4 |
| Technical Name | Abscisic Acid |
₹ 455 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Powder |
| Purity | 96 |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
| Packaging Size | 500 gm |
| CAS | 83-32-9 |
| Molecular Formula | C12H10 |
₹ 615 / Kg Get Latest Price
| Type | Acacia Senegal |
| Grade | Extrapure |
| Viscosity | Medium |
| Mesh Size | 60 mesh |
| Color | Cream |
| Packaging Size | 500 g |
| Moisture | <5% |
| Solubility | Water Soluble |
| CAS | 9000-01-5 |
Get Latest Price
| Assay | ≥98% |
| Moisture Content | ≤1.0% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Physical Form | Powder |
| Color | White |
| Packaging Size | 25 kg |
| Abbreviation | CDI |
| CAS | 530-62-1 |
Get Latest Price
| Application Type | Synthesis |
| Physical Form | Liquid |
| CAS Number | 999-97-3 |
| Chemical Formula | C6H19NSi2 |
| Molecular Weight | 161.41 |
| Brand | Chemnovo |
| Density | 0.774 g/ml |
| Appearance | Colorless Liquid |
Get Latest Price
| Type | LABSA |
| Active Matter | 97% |
| Form | Powder |
| Color | Brown |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Free Oil | ≤1.5% |
| Sulfuric Acid | ≤3% |
| CAS | 521-24-4 |
Get Latest Price
| Segment | Pharma Intermediate |
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Purity | ≥98% |
| CAS | 280-57-9 |
Get Latest Price
| Segment | Dye Intermediate |
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 500 gm |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | 97.5% |
| CAS | 941-98-0 |
Get Latest Price
| Type | 1-Amino-2-Naphthol- 4-Sulphonic Acid |
| Active Matter | 98% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 gm |
| Free Oil | ≤1.5% |
| CAS | 116-63-2 |
| Molecular Formula | C10H9NO4S |
Get Latest Price
| Type | 1-Amino-2-Naphthol-4-Sulphonic Acid |
| Active Matter | 95% |
| Form | Powder |
| Color | Pale Violet |
| Packaging Size | 500 gm |
| Free Oil | ≤1.5% |
| CAS | 116-63-2 |
Get Latest Price
| Purity | 90% |
| Grade | AR |
| Packaging Size | 1 kg |
| Physical State | Liquid |
| Concentration | 70% |
| pH Value | 0–1 |
| CAS | 96-27-5 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Water Content | <1% |
| Form | Crystals |
| Color | White |
| Cas Number | 17455-13-9 |
| Application | Complexing Agent |
Get Latest Price
| Segment | Dye Intermediate |
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | ≥99% |
| CAS | 75-89-8 |
Get Latest Price
| Segment | Dye Intermediate |
| Grade Standard | AR |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Purity | ≥99% |
| CAS | 3682-35-7 |
Get Latest Price
| Formulation | Hydrazine 97% |
| Purity | 97% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Type | Drum |
| CAS | 119-26-6 |
| Molecular Formula | C6H6N4O4 |
Get Latest Price
| Formulation | Hydrazine 98% |
| Purity | 98% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | AR |
| Packaging Type | Drum |
| CAS | 119-26-6 |
| Molecular Formula | C6H6N4O4 |
Get Latest Price
| Purity | 97% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Bottle |
| Application | Chemical Synthesis |
| CAS | 109-12-6 |
Get Latest Price
| Type | Bromoethanesulphonic Acid Sodium Salt |
| Active Matter | 98% |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Free Oil | ≤1.5% |
| CAS | 4263-52-9 |
| Molecular Formula | C2H4BrNaO3S |
Get Latest Price
| Assay | 99% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Color Index | ≤15 APHA |
| Water Content | ≤0.05% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS Number | 149-57-5 |
| Acid Value | ≥385 mg KOH/g |
Get Latest Price
| Boiling Point | 213 degree c |
| Molecular Weight | 184.28 g/mol |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Density | 0.88 g/ml |
| Brand | Chemnovo |
| Purity | 99 % |
| Cas Number | 103-11-7 |
| Chemical Formula | C11H20O2 |
| Physical State | Liquid |
(±)-Acrylic acid 2-ethylhexyl ester
Get Latest Price
| Assay | 98 % |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity Grade | Synthesis |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Moisture Content | 0.3 % |
| CAS | 583-39-1 |
Get Latest Price
| Assay | 99 % |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity Grade | AR |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Moisture Content | 0.3 % |
| CAS | 149-30-4 |
Get Latest Price
| Physical Form | Liquid |
| Packaging Size | 500 ml |
| Brand | Chemnovo |
| Purity | 98 % |
| Melting Point | -100 degree c |
| Density | 1.12 g/ml |
| Cas Number | 60-24-2 |
| Chemical Formula | C2H6OS |
| Molecular Weight | 78.13 g/mol |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | Extrapure |
| Moisture Content | <0.5% |
| Melting Point | 140–145°C |
| CAS | 693-98-1 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India