Our product range includes a wide range of distilled water water distilled, ethidium bromide 98% ar, indole-3-carboxylic acid 99% for biochemistry, nickel aas standard solution 1000mg/l in nitric acid, liquid d. 1.04, nitroso r salt ar and dioctyl sebacate 98% for synthesis di 2-ethylhexyl sebacate.
Get Latest Price
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Type | Bottle |
| Density | 1.0 g/cm3 |
| Packaging Size | 1 L |
| Grade | Industrial |
| Melting Point | 0 degree c |
| Purification Method | Distilled |
| Cas Number | 7732-18-5 |
| Chemical Formula | H2O |
| Molecular Weight | 18.02 g/mol |
Get Latest Price
| Grade Standard | AR |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Purity | 98% |
| CAS | 1239-45-8 |
| Molecular Formula | C21H20BrN3 |
Get Latest Price
| Type | ndole-3-Carboxylic Acid |
| Carbon Chain | C2–C4 |
| Grade | Biochemistry |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Color Index | ≤50 APHA |
| Moisture | ≤0.5% |
| CAS | 771-50-6 |
Get Latest Price
| Grade | Technical Grade |
| Packaging Size | 500 ml |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
| Physical State | Liquid |
| Country of Origin | India |
| Concentration | 68% |
| Purity | 99% |
Get Latest Price
| Type | Nitroso R Salt |
| Active Matter | 98% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 gm |
| Free Oil | ≤1.5% |
| Sulfuric Acid | ≤3% |
| CAS | 525-05-3 |
Get Latest Price
| Physical Form | Liquid |
| Brand | Chemnovo |
| Purity | 98 % |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | Synthesis |
| Density | 1.48 g/cm3 |
| Packaging Type | Drum |
| Molecular Weight | 314.5 g/mol |
| CAS Number | 122-62-3 |
| Sebacate Type | Dibutyl |
Get Latest Price
| Physical Form | Liquid |
| Molecular Weight | 124.14 g/mol |
| Brand | Chemnovo |
| Melting Point | 26 degree c |
| Boiling Point | 205 degree c |
| Density | 1.13 g/mL |
| Appearance | Colorless to Yellow |
| Cas Number | 90-05-1 |
| Chemical Formula | C7H8O2 |
Get Latest Price
| Formulation Type | Pyridine Free |
| Brand | Chemnovo |
| Purity | 99 % |
| Molecular Weight | 320 g/mol |
| Density | 1.06 g/cm3 |
| Boiling Point | 60 degree c |
| Melting Point | -40 degree c |
| Solution Type | Karl Fischer |
Get Latest Price
| Packaging Type | Bottle |
| Physical Form | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Cas Number | 5290-62-0 |
| Chemical Formula | C16H11N3O3 |
| Density | 1.53 g/cm3 |
| Melting Point | 89 degree c |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Purity | ≥99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Solubility | Water Soluble |
| CAS | 119-90-4 |
| Brand | Chemnovo |
Get Latest Price
| Assay | 98% |
| Grade | Extrapure |
| Form | Powder |
| Melting Point | 170–175°C |
| Moisture | <0.5% |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Packaging Size | 500 g |
| CAS | 128-08-5 |
Get Latest Price
| Concentration | 40% |
| Grade | AR |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Packaging Size | 1 kg |
| Purity | 97% |
| CAS | 1149-16-2 |
Get Latest Price
| Physical Form | Powder |
| Boiling Point | 80 degree c |
| Grade | Technical Grade |
| Purity | 99 % |
| Molecular Weight | 844.76 |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 1945-77-3 |
Get Latest Price
| Chemical Name | Naphthoresorcinol |
| Grade | AR Grade |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Purity | 98% |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 132-86-5 |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Purity | 98% |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Drum |
| Color | Colorless |
| CAS | 117-81-7 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Assay | 98% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Solid |
| Shelf Life | 60 Month |
| CAS | 577-11-7 |
| Molecular Formula | C20H37NaO7S |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Purity | 98% |
| Application | Fine Chemicals |
| Form | Liquid |
| CAS Number | 101-84-8 |
| Molecular Formula | C12H10O |
| Molecular Weight | 170.21 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Application | Fine Chemicals |
| Form | Liquid |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Size | 1 kg |
| CAS Number | 101-81-5 |
| Colour | Colourless |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Appearance | Powder |
| Packaging Size | 1 kg |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Type | Bottle |
| Density | 1.45 g/cm3 |
| Purity | 98.0 % |
| Melting Point | 121 degree c |
| CAS | 6892-68-8 |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Active Content | 80% |
| Form | Powder |
| Pack Size | 25 kg |
| pH Level | 6–8 |
| Sodium Sulphate | <5% |
| CAS | 25155-30-0 |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Purity | 98.5 % |
| Boiling Point | 117.9 degree c |
| Density | 1.18 g/cm3 |
| Molecular Weight | 92.53 |
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 106-89-8 |
| Chemical Formula | C3H5ClO |
| Physical Form | Liquid |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Purity | 99 % |
| Boiling Point | 117.9 degree c |
| Molecular Weight | 92.53 |
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 106-89-8 |
| Chemical Formula | C3H5ClO |
Get Latest Price
| Grade Standard | Fluorescence |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Purity | 98% |
| Packaging Size | 1 L |
| CAS | 1239-45-8 |
| Brand | Chemnovo |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| CAS Number | 74-96-4 |
| Country of Origin | India |
Get Latest Price
| Assay | ≥98% |
| Moisture Content | ≤0.5% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS Number | 105-56-6 |
Get Latest Price
| Concentration | 70% |
| Form | Liquid |
| Grade Standard | Synthesis |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Drum |
| CAS Number | 75-04-7 |
| Molecular Formula | C2H7N |
Get Latest Price
| Product Type | Fluorene |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Drum |
| Grade | Technical Grade |
| CAS | 86-73-7 |
| Molecular Formula | C13H10 |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Purity | 98 % |
| Brand | Chemnovo |
| Boiling Point | 65 degree c |
| Density | 1.13 g/mL |
| Melting Point | -29 degree c |
| Flash Point | 65 degree c |
| CAS | 617-89-0 |
Get Latest Price
| Concentration | 40% |
| Grade | Synthesis |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Color | Colorless |
| CAS | 107-22-2 |
Get Latest Price
| Purity | ≥99% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Pack Size | 500 gm |
| Solubility | Water Soluble |
| CAS | 593-85-1 |
Get Latest Price
| Packaging Size | 0.5 kg |
| Brand | Chemnovo |
| Molecular Formula | CH5N3 HCl |
| Packaging Type | Bottle |
| Grade | Synthesis |
| Purity | 99 % |
| CAS Number | 50-01-1 |
| Molecular Weight | 95.53 g/mol |
Get Latest Price
| Purity | ≥98% |
| Grade Standard | Extrapure |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Pack Size | 25 kg |
| Moisture | ≤0.5% |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| CAS | 506-93-4 |
Get Latest Price
| Packaging Size | 25 Kg |
| Grade | AR |
| Density | 1.06 g/ml |
| Solubility | Soluble in Xylene |
| Appearance | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| CAS | 1634-82-8 |
Get Latest Price
| Application Type | Synthesis |
| Physical Form | Colorless Liquid |
| CAS Number | 107-46-0 |
| Chemical Formula | (CH3)3SiNHSi(CH3)3 |
| Molecular Weight | 162.38 |
| Brand | Chemnovo |
| Melting Point | -78 degree c |
| Density | 0.774 g/ml |
| Appearance | Colorless |
Get Latest Price
| Assay | 99% |
| Grade | Technical Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 121-54-0 |
| Molecular Formula | C27H42ClNO2 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Pharma Grade |
| Sterility | Non Sterile |
| Purity | ≥99.0% |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Shelf Life | 60 months |
| CAS | 50-23-7 |
Get Latest Price
| Assay | ≥97% |
| Calcium Content | 24–26% |
| Grade Standard | Extrapure |
| Form | Powder |
| Moisture | ≤7% |
| Water Insolubles | ≤0.2% |
| CAS | 50-03-3 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Type | Drum |
| Cylinder Size | 50 kg |
| Moisture | <50 ppm |
| Boiling Point | -24°C |
| CAS | 150-78-7 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Form | Flakes |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Color | White |
| CAS | 150-76-5 |
Get Latest Price
| Segment | Dye Intermediate |
| Form | Powder |
| Purity | ≥95% |
| Grade Standard | AR |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS | 146-68-9 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India