Providing you the best range of lithium acetate dihydrate 99% ar, lithium acetate dihydrate 99% extra pure, lithium carbonate 98% extrapure, lithium oxalate 99% extrapure, tri-lithium citrate tetrahydrate 99% ar and white lithium salts with effective & timely delivery.
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Application | Laboratory |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 6108-17-4 |
Get Latest Price
| Grade | Extra Pure |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Application | Laboratory |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 6108-17-4 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Compound Type | Carbonate |
| Hydration State | Lithium |
| CAS Number | 554-13-2 |
| Molar Mass | 73.89 g/mol |
| Melting Point | 723 degree c |
| Physical Form | Powder |
| Chemical Formula | Li2CO3 |
| Density | 2.11 g/cm3 |
Get Latest Price
| Compound Type | Oxalate |
| Grade Standard | Extrapure |
| Hydration State | Lithium |
| CAS Number | 553-91-3 |
| Molar Mass | 101.90 |
| Melting Point | 618 degree c |
| Physical Form | Powder |
| Density | 2.11 g/cm3 |
Get Latest Price
| Compound Type | Tri-Lithium Citrate |
| Grade Standard | AR |
| Hydration State | Tetrahydrate |
| CAS Number | 6080-58-6 |
| Molar Mass | 281.99 |
| Melting Point | 105 degree c |
| Physical Form | Powder |
| Density | 2.11 g/cm3 |
Get Latest Price
| Compound Type | Carbonate |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Hydration State | Tetrahydrate |
| CAS Number | 554-13-2 |
| Molar Mass | 73.89 g/mol |
| Melting Point | 723 degree c |
| Physical Form | Powder |
| Chemical Formula | Li2CO3 |
| Density | 2.11 g/cm3 |
| Packaging Size | 25 Kg |
Get Latest Price
| Grade Standard | AR |
| Compound Type | Carbonate |
| Hydration State | Lithium |
| CAS Number | 554-13-2 |
| Molar Mass | 73.89 g/mol |
| Melting Point | 723 degree c |
| Physical Form | Powder |
| Chemical Formula | Li2CO3 |
| Density | 2.11 g/cm3 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India