Manufacturer of a wide range of products which include mercuric thiocyanate 99% ar, mercuric sulphate 98% ar, mercuric sulphate 98% extrapure, mercurochrome 97.5% extrapure, mercuric acetate 98.5% extrapure and ammonia acetate powder.
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Powder |
| Application | Laboratory Use |
| Brand | Pallav |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 592-85-8 |
Get Latest Price
| Assay | 98% |
| Grade | AR |
| Form | Powder |
| Appearance | White |
| Packaging Size | 500 g |
| Assay Method | Titration |
| Cas Number | 7783-35-9 |
| Moisture | <0.5% |
Get Latest Price
| Assay | 98% |
| Grade | Extrapure |
| Form | Powder |
| Appearance | White |
| Packaging Size | 500 g |
| Assay Method | Titration |
| Cas Number | 7783-35-9 |
| Moisture | <0.5% |
Get Latest Price
| Segment | Pharma Intermediate |
| Grade Standard | Extrapure |
| Form | Crystals |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Purity | 97.5% |
| CAS | 129-16-8 |
Get Latest Price
| Mercury Content | 98.5% |
| Grade Standard | Extrapure |
| Form | Powder |
| Appearance | White Powder |
| Solubility | Soluble in Water |
| Packaging Size | 500 g |
| CAS Number | 1600-27-7 |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Purity | 98% |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Powder |
| Application | HPLC Buffer |
| Brand | Pallav |
| CAS Number | 631-61-8 |
| Molecular Formula | C2H7NO2 |
| Shelf Life | 3 Years |
Features:
Fine Purity
Cost Effective
Reliable
Exact composition
100% pure
Highly Reliable
Get Latest Price
| Metal | Mercury |
| Salt type | Acetate |
| Application | Electroplating |
| Purity | 99 % |
| Form | Liquid |
| Grade | Technical grade |
| Packaging size | 1 kg |
| Packaging type | Bottle |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India