Our range of products include cadmium (metal) granular 99.9% ar, aluminium foil 99% extrapure, aluminium foil 99.5% ar, boron powder (amorphous) 99%, tin metal granular 99% ar and tin metal granular 99% extrapure.
Get Latest Price
| Form | Granule |
| Grade Standard | AR |
| Application | Plating |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | 99.9 % |
| CAS | 7440-43-9 |
| Molecular Formula | Cd |
Get Latest Price
| Roll Width | 76mm |
| Roll Length | 100 m |
| Application | Food Packaging |
| Temper | H18 |
| Surface Finish | Plain |
| CAS | 7429-90-5 |
Get Latest Price
| Roll Width | 76mm |
| Roll Length | 100 m |
| Application | Food Packaging |
| Alloy Grade | 8011 |
| Surface Finish | Plain |
| CAS | 7429-90-5 |
| Molecular Formula | Al |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Grade | Technical |
| Boron Content | 14 % |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 1 kg |
| Solubility | Water Soluble |
| Purity Grade | 99 % |
| CAS | 7440-42-8 |
Get Latest Price
| Metal Type | Tin |
| Purity | 99% |
| Granule Size | 0.2–0.5 mm |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Drum |
| CAS | 7440-31-5 |
Get Latest Price
| Metal Type | Tin |
| Purity | 99% |
| Granule Size | 0.2–0.5 mm |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Drum |
| Application | Casting |
Get Latest Price
| Purity | 99.5% |
| Form | Lump |
| Usage/Application | Alloying |
| Grade | Battery Grade |
| Packaging Size | 500 g |
| CAS Number | 7440-36-0 |
Get Latest Price
| Form | Lump |
| Purity | 99.5 % |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Application | Alloying |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| CAS | 7440-38-2 |
| Molecular Formula | As |
Get Latest Price
| Bi Content | ≥99.5% |
| Mesh Size | 300 Mesh |
| Grade Standard | Extrapure |
| Form | Granular |
| Application | Low Melting Alloy |
| Packing Size | 1 kg |
| Packaging Type | Bottle |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Drum |
| Drum Size | 25 kg |
| Grade Standard | Industrial |
| Application | Extrapure |
| Melting Point | 97.8°C |
| Boiling Point | 883°C |
Get Latest Price
| Metal Type | Tellurium Metal |
| Form | Powder |
| Production Method | Water Atomized |
| Mesh Size | 80 Mesh |
| Purity | ≥99.9% |
| Packing Size | 25 kg |
| CAS | 13494-80-9 |
Get Latest Price
| Formula | Sn |
| Particle Size | Medium |
| Brand | Chemnovo |
| Grade | Extra Pure |
| CAS Number | 7440-31-5 |
| Packaging Size | 25 kg |
| Melting Point | 231 degree c |
| Density | 7.31 g/cm3 |
| Material | Tin |
| Physical Form | Powder |
Get Latest Price
| Metal Type | Tin |
| Thickness | 0.25 mm |
| Alloy Grade | 52 |
| Purity | 99.5 % |
| Melting Point | 1852 degree c |
| Density | 7.14 g/cm3 |
| Color | Grey |
| CAS | 7440-31-5 |
Get Latest Price
| Material | Pure Titanium Metal |
| Purity | 98 % |
| Packaging Size | 25 kg |
| APS | 0-15 um |
| Size | 100 mesh |
| Melting Point | 1668 degree c |
| Density | 4.51 g/cm3 |
| Molecular Weight | 47.9 g/mol |
| Boiling Point | 3287 degree c |
Get Latest Price
| Form | Granule |
| Zinc Grade | Extrapure |
| Purity | 99.5 % |
| Application | Die Casting |
| Ingot Weight | 25 kg |
| Packaging Type | Drum |
| CAS | 7440-66-6 |
Get Latest Price
| Physical Form | Dust |
| Particle Size | 250-300 mesh |
| Purity | 95 % |
| Grade Standard | Extra Pure |
| Packaging Size | 25 kg |
| Melting Point | 419 degree c |
| Packaging Type | Drum |
| Density | 7.133 g/ml |
| Material | Zinc |
Get Latest Price
| Physical Form | Dust |
| Particle Size | 200 mesh |
| Purity | 98 % |
| Grade Standard | AR |
| Packaging Size | 25 kg |
| Melting Point | 419 degree c |
| Packaging Type | Drum |
| Density | 7.133 g/ml |
| Material | Zinc |
Get Latest Price
| Metal Type | Zinc |
| Thickness | 0.127 mm |
| Alloy Grade | 52 |
| Purity | 99.5 % |
| Melting Point | 1852 degree c |
| Density | 7.13 g/cm3 |
| Color | Grey |
Get Latest Price
| Al2O3 Content | 15 % |
| Application | Water Treatment |
| Physical Form | Powder |
| Color | White |
| Packaging Size | 500 gm |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Insoluble Matter | 0.1 % |
| Physical State | Powder |
| Solubility | Water Soluble |
Get Latest Price
| Bi Content | ≥99.9% |
| Mesh Size | 100 Mesh |
| Grade Standard | AR |
| Form | Powder |
| Appearance | Grey Powder |
| Packing Size | 1 kg |
| Packaging Type | Bottle |
Get Latest Price
| Zn Content | ≥99.9% |
| Grade Standard | AR |
| Mesh Size | 200 Mesh |
| Form | Granular |
| Production Method | Distilled |
| Apparent Density | <1 g/cm³ |
| Packing Size | 25 kg |
Get Latest Price
| Sb Content | ≥99% |
| Mesh Size | 100 Mesh |
| Grade Standard | Flame Retardant Grade |
| Form | Powder |
| Appearance | Black |
| Packing Size | 1 kg |
| Packaging Type | Bottle |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India