Manufacturer of a wide range of products which include hydrochloric acid chemical, 500ml nitric acid, periodic acid solution and 500gm boric acid.
Get Latest Price
| Grade | Commercial |
| Brand | Pallav |
| Molecular Weight | 36.46 g/mol |
| Purity | 99 % |
| Density | 1.18 kg/L |
| Boiling Point | 50 degree c |
| Cas Number | 7647-01-0 |
| Formula | HCl |
Get Latest Price
| Grade | Technical Grade |
| Concentration | 68% |
| Packaging Size | 500 ml |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Application | Fertilizer |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 1 Litre
Get Latest Price
| Concentration | 50 % |
| Packaging Size | 0.5 kg |
| Brand | Pallav |
| Grade Standard | Laboratory Reagent |
| Packaging Type | Bottle |
| Molecular Weight | 227.94 g/mol |
| Purity | 99 % |
| Melting Point | 122 degree c |
| Physical Form | Solution |
Get Latest Price
| B Content | 17% B |
| Purity | 99% |
| Grade | Technical Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage | Fertilizer |
| Solubility | Water Soluble |
Minimum order quantity: 1 Kg
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India