Prominent & Leading Manufacturer from Boisar, we offer 1-chloro-2,4-dinitrobenzene 98.5% for synthesis, 1-chloro-2,4-dinitrobenzene 99% ar, 2-nitroanisole 98% for synthesis, 2-nitrotoluene 99% for synthesis, 4-nitrotoluene 98% for synthesis and 1-chloro-2 nitrobenzene 99% for synthesis.
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Form | Powder |
| Purity | 98.5% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Application | Agrochemical |
| CAS | 97-00-7 |
Get Latest Price
| Segment | Pharma Intermediate |
| Brand | Chemnovo |
| Purity | 99 % |
| Form | Powder |
| Grade | AR |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Boiling Point | 180 degree c |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Melting Point | -17 degree c |
| Density | 1.3 g/cm3 |
| CAS | 97-00-7 |
2,4-Dinitrochlorobenzene
Get Latest Price
| Isomer | 2-Nitroanisole |
| Purity | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Appearance | Pale Yellow Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 L |
| Boiling Point | 220–230°C |
| CAS | 91-23-6 |
Get Latest Price
| Isomer | 2-Nitrotoluene |
| Form | Liquid |
| Purity | 99% |
| Color | Yellow |
| Packaging Size | 25 L |
| Packaging Type | Fiber Drum |
| Application | Dyes |
| Melting Point | 52 °C |
| CAS | 88-72-2 |
Get Latest Price
| Isomer | 4-Nitrotoluene |
| Purity | 98% |
| Form | Crystals |
| Application | Dyes |
| Color | Yellow |
| Packaging Size | 25 kg |
| Melting Point | 51 °C |
| Packaging Type | Fiber Drum |
| CAS | 99-99-0 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Application | Laboratory Use |
| Packaging Size | 25 L |
| Packaging Type | Drum |
| Moisture Content | <0.1% |
| CAS | 88-73-3 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Crystals |
| Application | Aniline Production |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Drum |
| Moisture Content | <0.1% |
| CAS | 121-73-3 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Crystals |
| Application | Aniline Production |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Drum |
| Color | Pale Yellow |
| CAS | 100-00-5 |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Purity | 98% |
| Pack Size | 25 L |
| Boiling Point | 140–150°C |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Colour | Colourless |
| CAS | 70-34-8 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Inhibitor | With Inhibitor |
| Grade | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 L |
| Color | Colorless |
| CAS | 75-52-5 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India