Providing you the best range of guanine hydrochloride 99% extrapure, nicotinamide adenine dinucleotide phosphate sodium salt 95%, uric acid 99% ar, adenine sulphate 99% ar for desensitization of photographic gelatin, adenosine 99% for biochemistry and adenosine-5'-diphosphoric acid disodium salt 98% for biochemistry (a.d.p.) with effective & timely delivery.
Get Latest Price
| Packaging Size | 25 kg |
| Brand | Chemnovo |
| Molecular Formula | C5H5N5O.HCl |
| Grade | Extrapure |
| Packaging Type | Drum |
| Purity | 99 % |
| Melting Point | 182.3 degree c |
| Color | White |
| CAS | 635-39-2 |
Get Latest Price
| Assay Purity | 95% |
| Grade Standard | Pharma Grade |
| Mesh Size | 20–40 Mesh |
| Solubility | Water Soluble |
| Form | Fine Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Shelf Life | 60 months |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS | 24292-60-2 |
Get Latest Price
| Chemical Type | Uric Acid |
| Grade Standard | AR Grade |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS | 69-93-2 |
Get Latest Price
| Chemical Type | Developer |
| Form | Powder |
| Application | Black & White |
| Pack Size | 1 kg |
| Brand | Pallav |
| Shelf Life | 60 Month |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS | 321-30-2 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Biochemistry |
| Form | Powder |
| Purity | ≥99% |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Storage Condition | 2–8°C |
| CAS | 58-61-7 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Biochemistry |
| Form | Powder |
| Purity | 98% |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Shelf Life | 60 Month |
| Storage Condition | 2–8°C |
| CAS | 16178-48-6 |
Get Latest Price
| Application Type | Biochemistry |
| Cas Number | 4578-31-8 |
| Chemical Formula | C10H12N5Na2O7P |
| Molecular Weight | 321.19 |
| Purity | 95 % |
| Shelf Life | 5 years |
| Melting Point | 167.2 degree c |
Get Latest Price
| Grade Standard | Biochemistry |
| Purity | 95% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Shelf Life | 60 Month |
| Storage Condition | 2–8°C |
| CAS | 987-65-5 |
Get Latest Price
| CAS | 73-40-5 |
| Molecular Formula | C5H5N5O |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Pack Size | 25 Kg |
| Pack Type | Drum |
Get Latest Price
| Grade Standard | Biochemistry |
| Purity | ≥99% |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Crystalline Powder |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS Number | 118-00-3 |
| Molecular Weight | 283.24 g/mol |
| Solubility | Water Soluble |
Get Latest Price
| Assay Purity | 95% |
| Grade Standard | NAD DPN |
| Mesh Size | 20–40 Mesh |
| Solubility | Water Soluble |
| Shelf Life | 60 months |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS | 53-84-9 |
Get Latest Price
| Usage | Lubricants |
| Physical State | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Cas Number | 606-68-8 |
| Packaging Type | Bottle |
| Molecular Weight | 709.41 |
| Packaging Size | 500 g |
| Purity | 97 % |
Get Latest Price
| Usage | Biochemistry |
| Physical State | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Cas Number | 50-89-5 |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 1000 g |
| Purity | 99 % |
| Melting Point | 2-8 degree c |
Get Latest Price
| Usage | Biochemistry |
| Physical State | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Cas Number | 58-96-8 |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | 99 % |
| Packaging Size | 500 g |
| Melting Point | 2-8 degree c |
Get Latest Price
| Grade | Biochemistry |
| Viscosity | Low Viscosity |
| Form | Powder |
| Mesh Size | 80 mesh |
| Packaging Size | 25 kg |
| Color | Off White |
| CAS | 69-89-6 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Biochemistry |
| Assay | ≥ 99 % |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Color | White |
| Solubility | Water Soluble |
| CAS Number | 66-22-8 |
Get Latest Price
| Usage | Biochemistry |
| Physical State | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Cas Number | 65-71-4 |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 500 g |
| Purity | 99 % |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India