Offering you a complete choice of products which include sodium 1-naphthyl phosphate 99% ar, tricresyl phosphate extrapure, tributyl phosphate 99% for synthesis, urea phosphate extrapure and triphenyl phosphate 99% extrapure.
Get Latest Price
| Chemical Grade | AR |
| Form | Powder |
| Sodium Phosphate Type | 1-Naphthyl Phosphate |
| Assay | ≥99% |
| pH | 4–5 |
| Packaging Size | 25 kg |
| Shelf Life | 5 years |
| CAS | 81012-89-7 |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Brand | Chemnovo |
| Molar Mass | 368.37 g/mol |
| CAS Number | 78-30-8 |
| Chemical Formula | C21H21O4P |
| Density | 1.16 g/ml |
| Purity | 99 % |
| Appearance | Pale Yellow Liquid |
| Melting Point | -30 degree c |
| Boiling Point | 410 degree c |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Synthesis |
| Packaging | 50 kg drum |
| Acid Value | ≤0.1 mgKOH/g |
| Color APHA | ≤25 APHA |
| Application | Metal extractant |
| CAS No | 126-73-8 |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| NPK Ratio | 4861-19-2 |
| Pack Size | 25 kg |
| Form | Crystal |
| Packaging Type | Drum |
| Application | Fertigation |
| Solubility | 100% Water Soluble |
| pH Range | Acidic |
Get Latest Price
| Grade | Extrapure |
| Assay | ≥99% |
| Pack Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Application | Flame retardant |
| Packaging Type | HDPE drum |
| Acid Value | ≤0.1 mgKOH/g |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India