Prominent & Leading Manufacturer from Boisar, we offer barium peroxide 86% extrapure, hydrogen peroxide solution 30% ar (100 volume), m-chloroperbenzoic acid 65-77% extrapure, sodium peroxide granular 95% ar and benzoyl peroxide 98% extrapure moisten with 25% water.
Get Latest Price
| Physical Form | Powder |
| Brand | Pallav |
| Grade | Extra Pure |
| Purity | 86 % |
| Density | 5.68 g/cm3 |
| CAS Number | 1304-29-6 |
| Melting Point | 450 degree c |
| Molecular Weight | 169.34 g/mol |
| Color | White |
| Chemical Formula | BaO₂ |
Get Latest Price
| Concentration | 30% w/w |
| Grade | AR |
| Pack Size | 500 ml |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Application | Water Treatment |
| Purity | 99% min |
| CAS | 7722-84-1 |
Get Latest Price
| Active Content | 65-77% |
| Purity by Titration | ≥70% |
| Grade | Extrapure |
| Physical Form | Crystals |
| Stabilizer | ≥50% mCPBA |
| Melting Range | 90–100°C |
| CAS Number | 937-14-4 |
| Packaging Size | 500 g |
Get Latest Price
| Na2O2 Content | 95% |
| Purity | 90% |
| Grade | AR |
| Form | Granules |
| Application | Laboratory |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
Get Latest Price
| Composition | Benzoyl Peroxide |
| Brand | Chemnovo |
| Dose | 2.5 % |
| Grade Standard | Extrapure |
| Shelf Life | 60 Month |
| Storage Conditions | Below 30 Degree C |
| Molecular Weight | 242.23 g/mol |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India