Offering you a complete choice of products which include thymol blue sodium salt water soluble, methyl red indicator ar, methyl red sodium salt water soluble, chromium aas standard solution 1000 mg/l in nitri acid 1000 mg/l in nitri acid, 1-naphtholbenzein ph indicator and 00097 alizarine ar.
Get Latest Price
| Grade | Indicator Grade |
| Form | Powder |
| Pack Size | 500 g |
| Usage | pH Indicator |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Purity | ≥98% |
| CAS | 62625-21-2 |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Assay | 98% |
| Form | Powder |
| Use | pH Indicator |
| Solvent | Water |
| Indicator Range | 4.2-6.3 pH |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| CAS | 493-52-7 |
Get Latest Price
| Grade | Lab Grade |
| Assay | 99% |
| Form | Powder |
| Use | pH Indicator |
| Solvent | Water |
| Indicator Range | 4.2-6.3 pH |
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Glass Bottle |
Get Latest Price
| Grade | Technical Grade |
| Concentration | 60% |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Purity | 60% |
| Country of Origin | India |
| Physical State | Liquid |
Get Latest Price
| Grade | Technical Grade |
| Concentration | 60% |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 50 ltr |
| Form | Liquid |
| Purity | 60% |
| Country of Origin | India |
| Physical State | Liquid |
Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Boiling Point | 278 degree c |
| Packaging Size | 0.5 kg |
| Chemical Formula | C27H18O2 |
| Brand | Chemnovo |
| Density | 1.22 g/cm3 |
| Melting Point | 95-96 degree c |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Isomer Type | 1- |
| CAS | 145-50-6 |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Form | Powder |
| Application | Biological Stain |
| Assay | ≥ 98 % |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Packaging Size | 500 g |
| pH Range | 3.0 to 4.0 |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| pH Range | 5.0 - 6.8 |
| Packing Size | 500 gm |
| Indicator Type | Universal |
| Grade | Indicator Grade |
| CAS | 603-45-2 |
| Molecular Formula | C19H14O3 |
Get Latest Price
| Pigment Type | Organic |
| Shade | Brilliant Yellow |
| Application | Coating |
| Colour Index | PY 74 |
| Light Fastness | 4–5 |
| Heat Resistance | 160°C |
| Form | Powder |
| Oil Absorption | 20–30 g/100 g |
| Packaging Size | 500 g |
Get Latest Price
| Physical Form | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 500 g |
| Grade | Indicator Grade |
| Visual Transition Interval | pH 3.8 to 5.4; Yellow to Blue |
| Dye Content | 99 % |
| Melting Point | 225 degree c |
| Concentration | 0.04 % |
| CAS | 62625-32-5 |
Get Latest Price
| Physical Form | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 500 g |
| Grade | AR |
| Visual Transition Interval | pH 3.8 to 5.4; Yellow to Blue |
| Dye Content | 95 % |
| Melting Point | 225 degree c |
| Concentration | 0.04 % |
Get Latest Price
| Physical Form | Powder |
| Salt Type | Sodium Salt |
| Packaging Size | 500 g |
| CAS Number | 62625-30-3 |
| Usage/Application | pH Indicator |
| Brand | Pallav |
| Chemical Formula | C21H15Br2NaO5S |
| Color | Purple |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
Get Latest Price
| Cresol Type | Para |
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | 99 % |
| Brand | Pallav |
| Melting Point | 11 degree c |
| Grade | AR |
| CAS | 1733-12-6 |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| pH Range | 0 to 14 pH |
| Packing Size | 500 gm |
| Indicator Type | Universal |
| Colour Change | Yellow to orange brown |
| Grade | Indicator Grade |
| CAS | 60-11-7 |
Get Latest Price
| Physical Form | Powder |
| Salt Type | M-Cresol |
| Packaging Size | 500 g |
| CAS Number | 2303-01-7 |
| Usage/Application | pH Indicator |
| Brand | Chemnovo |
| Color | Purple |
| Packaging Type | Glass Bottle |
Get Latest Price
| Isomer Type | 3-Nitrophenol |
| Assay | ≥99% |
| Grade Standard | AR |
| Physical Form | Powder |
| Color | Brownish yellow |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 554-84-7 |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Solubility | Water Soluble |
| Moisture | <0.5% |
| CAS | 587-98-4 |
Get Latest Price
| Grade | Indicator Grade |
| Form | Powder |
| Application | Indicator |
| Color Index | CI 13025 |
| Assay | ≥ 98 % |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Packaging Size | 500 g |
| pH Range | 3.0 to 4.4 |
| CAS | 547-58-0 |
Get Latest Price
| Isomer Type | 4-Nitrophenol |
| Assay | ≥99% |
| Grade Standard | AR |
| Physical Form | Powder |
| Color | Pale Yellow |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 100-02-7 |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Solvent Base | Water |
| Grade | AR Grade |
| Ready To Use | Yes |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS | 125-31-5 |
Get Latest Price
| Usage/Application | pH Indicator |
| Physical Form | Powder |
| Concentration | 1 % |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Molecular Weight | 318.32 g/mol |
| Packaging Type | Bag |
| Cas Number | 77-09-8 |
| Chemical Formula | C20H14O4 |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Form | Powder |
| Color | Yellow |
| Purity | 99 % |
| Packaging Size | 500 gm |
| Solubility | Water |
| CAS | 1829-00-1 |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Form | Powder |
| Pack Size | 500 g |
| Purity | ≥99% |
| Usage | pH Indicator |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| CAS | 76-59-5 |
Get Latest Price
| Grade | Indicator Grade |
| Form | Powder |
| Pack Size | 500 g |
| Purity | ≥99% |
| Usage | pH Indicator |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| CAS | 34722-90-2 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Color | Yellow |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Moisture | <0.5% |
| Grade | pH Indicator |
| CAS | 596-27-0 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Indicator |
| Form | Powder |
| Application | pH Indicator |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Solubility | Water |
| CAS | 34487-61-1 |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| pH Range | 0 to 14 pH |
| Packing Size | 25 Kg |
| Application | Indicator |
| Colour Change | Brownish Green |
| Grade | AR Grade |
| CAS | 76-61-9 |
Get Latest Price
| Grade | Dye Content |
| Form | Powder |
| Color Index | Basic Green 1 |
| Purity | 95 % |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 117-92-0 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India