Our product range includes a wide range of methyl red indicator solution, bromophenol blue 0.1% w/v aqueous solution, alkali blue 6b indicator solution, brilliant green 1% w/v aqueous solution, bromocresol purple indicator 0.04% solution and congo red indicator solution.
Get Latest Price
| Grade | Indicator |
| Assay | 99% |
| Form | Liquid |
| Use | pH Indicator |
| Solvent | Ethanol |
| Indicator Range | 4.2-6.3 pH |
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Indicator |
| Form | Solution |
| Application | pH Indicator |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Colour | Blue |
| Solubility | Ethanol |
Get Latest Price
| Form | Liquid |
| pH Range | 0 to 14 pH |
| Packing Size | 500 ml |
| Application | Indicator |
| Colour Change | Blue |
| Grade | Indicator Grade |
| CAS | 1324-76-1 |
Get Latest Price
| Color | Green |
| Application | Lubricants |
| Form | Liquid |
| Dye purity | ≥90 % |
| Heat stability | Up to 120 °C |
| Light fastness | 3 |
| CAS | 633-03-4 |
Get Latest Price
| Physical Form | Solution |
| Salt Type | Potassium Salt |
| Packaging Size | 500 ml |
| Usage/Application | pH Indicator |
| Brand | Pallav |
| Color | Purple |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
Get Latest Price
| Form | Solution |
| pH Range | pH 3.0 - 5.2 |
| Packing Size | 500 ml |
| Application | Laboratory |
| Colour Change | Red |
| Grade | Indicator Grade |
| CAS | 573-58-0 |
Get Latest Price
| Physical State | Solution |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | Chemnovo |
| Purity | 99 % |
| Boiling Point | 191 degree c |
| Grade | Laboratory |
| CAS | 1733-12-6 |
Get Latest Price
| Usage/Application | pH Indicator |
| Physical Form | Solution |
| Concentration | 0.375% |
| Packaging Size | 500 ml |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Density | 1.3 g/cm3 |
Get Latest Price
| Form | Solution |
| Pack Size | 500 g |
| Purity | ≥99% |
| Usage | pH Indicator |
| Grade | Indicator Grade |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| CAS | 76-61-9 |
Get Latest Price
| Grade | Indicator Grade |
| Form | Solution |
| Pack Size | 500 ml |
| Purity | ≥99% |
| Usage | pH Indicator |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Shelf Life | 60 Months |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India