Manufacturer of a wide range of products which include 2-nitroso-1-naphthol 98% ar, 1-nitroso 2 naphthol 97%, 2-acetylthiophene 98% for synthesis, 2-naphthol 99% ar, 2-naphthol 99% for synthesis and 2-nitrophenol 98.5% extrapure.
Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Boiling Point | 278 degree c |
| Molecular Weight | 144.17 g/mol |
| Packaging Size | 0.5 kg |
| Density | 1.22 g/cm3 |
| Melting Point | 95-96 degree c |
| Grade | AR |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Isomer Type | 1- |
| CAS | 132-53-6 |
Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Boiling Point | 278 degree c |
| Molecular Weight | 173.17 |
| Packaging Size | 0.5 kg |
| Density | 1.22 g/cm3 |
| Melting Point | 95-96 degree c |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Isomer Type | 1- |
| CAS | 131-91-9 |
Get Latest Price
| Segment | Pharma Intermediate |
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | ≥98% |
| CAS | 88-15-3 |
Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Boiling Point | 278 degree c |
| Grade | AR |
| Molecular Weight | 144.17 g/mol |
| Packaging Size | 0.5 kg |
| Chemical Formula | C10H8O |
| Density | 1.22 g/cm3 |
| Melting Point | 95-96 degree c |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Isomer Type | 1- |
| CAS | 135-19-3 |
Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Boiling Point | 278 degree c |
| Molecular Weight | 144.17 g/mol |
| Packaging Size | 0.5 kg |
| Chemical Formula | C10H8O |
| Density | 1.22 g/cm3 |
| Melting Point | 95-96 degree c |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Isomer Type | 1- |
| CAS | 135-19-3 |
Get Latest Price
| Isomer Type | 2-Nitrophenol |
| Assay | 98.5% |
| Grade Standard | Extrapure |
| Physical Form | Powder |
| Color | Yellow |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 88-75-5 |
Get Latest Price
| Physical State | Flake |
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 140-66-9 |
| Boiling Point | 82 degree c |
| Molecular Weight | 20.33 |
| Chemical Formula | C14H22O |
| Packaging Type | Drum |
| Density | 0.78 g/ml |
Get Latest Price
| Isomer Type | P-Nitrophenol |
| Assay | ≥98% |
| Grade Standard | Extrapure |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 100-02-7 |
| Molecular Formula | C6H5NO3 |
Get Latest Price
| Source | Extrapure |
| Application | Pharma |
| Purity | 99% |
| Form | Crystals |
| Packaging Size | 25 kg |
| Colour | White |
| CAS Number | 89-83-8 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Physical Form | Powder |
| Application | Chemical industry |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Drum |
| CAS Number | 120-83-2 |
| Shelf Life | 5 years |
Get Latest Price
| Isomer Type | 1-Hydroxy-2,6-dichlorobenzene |
| Grade | Synthesis |
| Assay | ≥98% |
| Form | Crystals |
| Pack Size | 25 kg |
| Melting Point | 40–45°C |
| CAS | 87-65-0 |
Get Latest Price
| Isomer Type | 3-Aminophenol |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Grade | Extrapure |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Melting Point | 180–190°C |
| CAS | 591-27-5 |
Get Latest Price
| Purity | 98.5% |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Dye Intermediate |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Grade | Synthesis |
| Melting Point | 40–45°C |
| CAS | 108-43-0 |
Get Latest Price
| Isomer Type | 4-Aminophenol |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | 98% |
| Grade | Extrapure |
| Melting Point | 180–190°C |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS | 123-30-8 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | Synthesis |
| Application | Chemical Synthesis |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Melting Point | 40–45°C |
| CAS | 106-48-9 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 gm |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Type | Bottle |
| Softening Point | 95–100°C |
| CAS | 98-54-4 |
Get Latest Price
| Bisphenol Type | Bisphenol A |
| Purity | 98% |
| Form | Powder |
| Grade | Synthesis |
| Application | Epoxy Resin |
| Packaging Size | 500 gm |
| Melting Point | 150–160°C |
| CAS | 80-05-7 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Extrapure |
| Packaging Size | 500 gm |
| Form | Flakes |
| Packaging Type | Bottle |
| Melting Point | 38–42°C |
| CAS | 108-95-2 |
Get Latest Price
| Purity | 99.5% |
| Grade | AR |
| Packaging Size | 500 gm |
| Form | Flakes |
| Packaging Type | Bottle |
| Melting Point | 38–42°C |
| Colour | White |
| CAS | 108-95-2 |
Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Boiling Point | 278 degree c |
| Molecular Weight | 144.17 g/mol |
| Packaging Size | 0.5 kg |
| Density | 1.22 g/cm3 |
| Melting Point | 95-96 degree c |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Isomer Type | 1- |
| CAS | 90-15-3 |
Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Boiling Point | 278 degree c |
| Molecular Weight | 144.17 g/mol |
| Packaging Size | 0.5 kg |
| Chemical Formula | C10H8O |
| Density | 1.22 g/cm3 |
| Melting Point | 95-96 degree c |
| Grade | AR |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| CAS | 90-15-3 |
Get Latest Price
| Positional Isomer | 2-Chlorophenol |
| Brand | Chemnovo |
| Boiling Point | 175 degree c |
| Density | 1.26 g/cm3 |
| Molecular Weight | 128.55 g/mol |
| Cas No | 95-57-8 |
| Chemical Formula | C6H5ClO |
| Melting Point | 7 degree c |
| Chlorination Degree | Mono |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India