We are a leading Manufacturer of quinoline 97% for synthesis, 2, 3-lutidine 99% for synthesis, 2, 6-lutidine 99% for synthesis, 2, chloro-3,5-dinitropyridine 99% ar, 2,4,6-trimethyl pyridine for synthesis and 2-amino-4-methylpyridine 98% for synthesis from Boisar, India.
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Purity | 97% |
| Packaging Size | 25 L |
| Form | Liquid |
| Application | Chemical Synthesis |
| Brand | Chemnovo |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 91-22-5 |
Get Latest Price
| Chemical Name | Lutidine |
| Physical Form | Liquid |
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Packaging Size | 25 L |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 583-61-9 |
Get Latest Price
| Segment | Pharma Intermediate |
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 25 L |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Purity | ≥99% |
| CAS | 108-48-5 |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Application | Chemical Synthesis |
| CAS | 2578-45-2 |
Get Latest Price
| Derivative Type | 2,4,6-Trimethyl |
| Purity | 99% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 25 L |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Color | Colorless |
| CAS | 108-75-8 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 gm |
| Packaging Type | Bottle |
| Application | Chemical Synthesis |
| CAS | 695-34-1 |
Get Latest Price
| Purity | 98.5% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 gm |
| Packaging Type | Bottle |
| Application | Chemical Synthesis |
| CAS | 1603-41-4 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 gm |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Application | Chemical Synthesis |
| CAS Number | 504-29-0 |
| Molecular Weight | 94.12 g/mol |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 25 L |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Shelf Life | 60 Months |
| CAS | 109-06-8 |
Get Latest Price
| Chemical Name | 3, 4-Lutidine |
| Physical Form | Liquid |
| Purity | 97.5% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Packaging Size | 25 L |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 583-58-4 |
Get Latest Price
| Segment | Pharma Intermediate |
| Form | Liquid |
| Purity | ≥98% |
| Grade Standard | Synthesis |
| Packaging Size | 25 L |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS | 591-22-0 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 gm |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Color | Off White |
| CAS | 462-08-8 |
Get Latest Price
| Derivative Type | Methyl Pyridine |
| Purity | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 25 L |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Color | Colorless |
| CAS | 108-99-6 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | AR |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Moisture | <0.2% |
| CAS | 1083-48-3 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Moisture | <0.2% |
| CAS | 1122-58-3 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Bottle |
| Application | Pharmaceutical |
| CAS Number | 504-29-0 |
| Molecular Weight | 94.12 g/mol |
| Color | Off White |
Get Latest Price
| Purity | 97% |
| Grade | Synthesis |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 25 L |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Application | Chemical Synthesis |
| Color | Pale Yellow |
| CAS | 108-89-4 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Form | Liquid |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Size | 25 L |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Moisture | <0.2% |
| CAS Number | 110-86-1 |
| Boiling Point | 115°C |
| Color | Colorless |
Get Latest Price
| Purity | 99.5% |
| Form | Liquid |
| Grade | AR |
| Packaging Size | 25 L |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Moisture | <0.2% |
| CAS Number | 110-86-1 |
| Boiling Point | 115°C |
| Color | Colorless |
Get Latest Price
| Segment | Pharma Intermediate |
| Grade Standard | Synthesis |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 500 gm |
| Purity | 97.5% |
| CAS | 271-63-6 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India