We are a leading Manufacturer of tetraethyl ammonium hydrogen sulphate 99% hplc, tetraethyl ammonium hydroxide 25% aqueous solution extra pure, benzalkonium chloride 50% w/v aqueous solution extrapure, benzyl tributyl ammonium chloride 98% for synthesis, benzyl triethyl ammonium chloride 98% for synthesis and benzyl trimethyl ammonium chloride 98% for synthesis from Boisar, India.
Get Latest Price
| Grade | HPLC |
| Water Content | <1% |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Color | White |
| Solubility | Water |
| CAS | 16873-13-5 |
Get Latest Price
| Grade | Extra Pure |
| Assay | 25% |
| Hydration | Hydrate |
| Packaging Size | 25L |
| Form | Solution |
| CAS | 77-98-5 |
| Molecular Formula | (C2H5)4N(OH) |
Get Latest Price
| Assay | 50% |
| Grade | Extrapure |
| Form | Solution |
| Packaging Size | 1 L |
| pH | 5–7 |
| Color | Pale Yellow |
| CAS | 63449-41-2 |
Get Latest Price
| Assay | 98 % |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 gm |
| Purity Grade | Synthesis |
| Packaging Type | Bottle |
| pH Value | 5 - 7 |
| CAS | 23616-79-7 |
Get Latest Price
| Assay | 98 % |
| Form | Crystal |
| Packaging Size | 500 gm |
| Purity Grade | Synthesis |
| Packaging Type | Bottle |
| pH Value | 5 - 7 |
| CAS | 56-37-1 |
Get Latest Price
| Chemistry Type | Benzyl Trimethyl Ammonium Chloride |
| Form | Crystals |
| Purity | 98% |
| Solubility | Water |
| Grade | Synthesis |
| Packaging Size | 500 g |
| Water Content | <1% |
| CAS | 56-93-9 |
Get Latest Price
| Assay | 99% |
| Form | Flakes |
| pH | 4–6 |
| Grade | Synthesis |
| Solvent Base | Water |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 138-24-9 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | Synthesis |
| Water Content | <1% |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Packaging Size | 500 g |
| Cas Number | 1643-19-2 |
| Solubility | Water |
Get Latest Price
| Purity | 10% |
| Form | Solution |
| Grade | Laboratory |
| Solubility | Water |
| Water Content | <1% |
| Packaging Size | 25L |
| CAS | 2052-49-5 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Synthesis |
| Water Content | <1% |
| Form | Powder |
| Color | Off White |
| Packaging Size | 500 g |
| Solubility | Water |
| CAS | 103812-00-6 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | HPLC |
| Water Content | <1% |
| Form | Powder |
| Color | Off White |
| Packaging Size | 500 g |
| Cas Number | 32503-27-8 |
| Solubility | Water |
Get Latest Price
| Purity | 20% |
| Form | Solution |
| Grade | Laboratory |
| Solubility | Water |
| Water Content | <1% |
| Packaging Size | 25L |
| CAS | 2052-49-5 |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Assay | 99% |
| Hydration | Anhydrous |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Application | Organic Synthesis |
| CAS Number | 71-91-0 |
Get Latest Price
| Purity | 98.5% |
| Grade | Synthesis |
| Water Content | <1% |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
| Color | Off White |
| Solubility | Water |
| CAS | 68-05-3 |
Get Latest Price
| Grade | AR Grade |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 4368-51-8 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Grade | Synthesis |
| Application | Chemical Synthesis |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 25 kg |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 64-20-0 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | HPLC |
| Water Content | <1% |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Solubility | Water |
| CAS | 80526-82-5 |
Get Latest Price
| Product Type | Iodate |
| Grade | AR |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Shelf Life | 60 months |
| CAS | 75-58-1 |
Get Latest Price
| Concentration | 25% |
| Grade | Technical Grade |
| Purity | 10% |
| Packaging Size | 25 L |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| pH | 11–12 |
| CAS | 4499-86-9 |
Get Latest Price
| Ammonia Strength | 20% |
| Grade | Technical Grade |
| Container Type | HDPE Drum |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 25 L |
| Physical State | Liquid |
| Odour | Pungent |
Get Latest Price
| Ammonia Strength | 40% |
| Grade | Technical Grade |
| Container Type | HDPE Drum |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 25 L |
| Physical State | Liquid |
| Odour | Pungent |
Get Latest Price
| Assay Content | 96% |
| Grade | Extrapure |
| Foaming Grade | High Foam |
| Formulation Use | Antiseptic Grade |
| pH Range | 6.0–8.0 |
| Moisture Content | <3.0% |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Fiber Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 1119-97-7 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | AR |
| Water Content | <1% |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Packaging Size | 500 g |
| Cas Number | 1643-19-2 |
| Solubility | Water |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | AR |
| Water Content | <1% |
| Form | Powder |
| Color | Off White |
| Packaging Size | 500 g |
| Cas Number | 311-28-4 |
| Solubility | Water |
Get Latest Price
| Grade | Synthesis |
| Purity | 98% |
| Form | Crystals |
| Packaging Size | 25 kg |
| Brand | Chemnovo |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 75-57-0 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India