72% Response rate
Pioneers in the industry, we offer uranyl acetate dihydrate 98% for microscopy, d.p.x. mountant for microscopy and balsam canada synthetic from India.
Get Latest Price
| Grade | Technical |
| Purity | 98% |
| Form | Crystal |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Application | Microscopy |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 6159-44-0 |
Get Latest Price
| Packaging Size | 500 ml |
| Brand | Chemnovo |
| Grade | Technical |
| Density | 1.06 g/ml |
| Solubility | Soluble in Toluene |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Color | Colorless |
| Usage/Application | Microscopy |
| Reagent Type | DPX Mountant |
| CAS | 130-12-2 |
Get Latest Price
| Balsam Type | Balsam Canada |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 500 ml |
| Extraction Method | Solvent Extracted |
| Grade | Synthetic |
| Application | Perfumery |
| Form | Viscous Liquid |
| Shelf Life | 5 years |
| CAS | 8007-47-4 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India
