Prominent & Leading Manufacturer from Boisar, we offer sodium chloride 99.5% molecular biology, triton x -100 molecular biology, 2-mercaptoethanol 99% ar molecular biology, acrylamide 99% molecular biology, ammonium chloride 99.5% molecular biology and calcium chloride dihydrate 99.5% molecular biology.
Get Latest Price
| Grade Standard | Molecular Biology |
| Purity | 99.5% |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Color | White |
| Solubility | Water Soluble |
| CAS Number | 7647-14-5 |
Get Latest Price
| Ethoxylation | 9.5 EO |
| Active Matter | 100% |
| Grade | Molecular Biology |
| Form | Liquid |
| HLB Value | 13–14 |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS | 9002-93-1 |
Get Latest Price
| Physical Form | Liquid |
| Packaging Size | 500 ml |
| Brand | Chemnovo |
| Purity | 99 % |
| Melting Point | -100 degree c |
| Density | 1.114 g/ml |
| Cas Number | 60-24-2 |
| Chemical Formula | C2H6OS |
| Molecular Weight | 78.13 g/mol |
Get Latest Price
| Physical Form | Powder |
| Molecular Weight | 71.08 g/mol |
| Brand | Chemnovo |
| Melting Point | 84-85 degree c |
| Boiling Point | 84 degree c |
| Density | 1.32 g/cm3 |
| Purity | 99 % |
| Grade | Analytical Reagent |
| CAS Number | 79-06-1 |
| Chemical Formula | C3H5NO |
Get Latest Price
| Grade | Molecular Biology |
| Purity | 99.5% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Brand | Chemnovo |
| CAS Number | 12125-02-9 |
| Molecular Formula | NH4Cl |
| Shelf Life | 5 Years |
Get Latest Price
| Purity | 99.5% |
| Grade | Molecular Biology |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 1 kg |
| Solubility | Water Soluble |
| CAS | 10035-04-8 |
| Pack Type | Bottle |
Get Latest Price
| Mesh Size | 30 Mesh |
| Grade | Molecular Biology |
| Type | Fine Powder |
| Color | Colorless |
| Packaging Size | 25 kg |
| Free Flowing | Yes |
| CAS | 57-50-1 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | Molecular Biology |
| pH Range | 2.0–3.0 |
| Moisture Content | <=0.5% |
| Shelf Life | 5 Years |
| CAS | 6381-92-6 |
Get Latest Price
| Grade | Molecular Biology |
| Packaging Size | 500 g |
| Brand | 593-84-0 |
| Packaging Type | Chemnovo |
| Appearance | White |
| Purity | 99.0 % |
| Melting Point | 118 degree c |
| Cas Number | 593-84-0 |
| Molecular Weight | 118.16 g/mol |
Get Latest Price
| Grade | Molecular Biology |
| Purity | ≥99% |
| Form | Powder |
| pH Value | 8.0–9.0 |
| Packaging Size | 25 kg |
| Solubility | Water Soluble |
| CAS | 7758-11-4 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Molecular Biology |
| Purity | 99.7% |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Drum |
| Color | White |
| CAS | 144-55-8 |
Get Latest Price
| Chemical Grade | Molecular Biology |
| Form | Powder |
| Sodium Phosphate Type | Sodium Phosphate Dibasic Anhydrous |
| Assay | ≥99% |
| pH | 4–5 |
| Packaging Size | 25 kg |
| Shelf Life | 5 years |
Get Latest Price
| Grade | Molecular Biology |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Pharmaceutical |
| CAS | 6132-04-3 |
Get Latest Price
| Grade | Molecular Biology |
| Purity | 98% |
| Form | Powder |
| Application | Water Treatment |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS No. | 7646-85-7 |
| Country Of Origin | India |
Get Latest Price
| CAS Number | 56-40-6 |
| Grade | AR |
| Physical Form | Powder |
| Purity | 99 % |
| Brand | Pallav |
| Molecular Weight | 75.07 g/mol |
| Chemical Formula | H2NCH2COOH |
| Melting Point | 233 °C |
| Appearance | White Powder |
| Density | 1.61 g/cm3 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade Standard | Molecular Biology |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS Number | 7727-54-0 |
| Solubility | Water Soluble |
Get Latest Price
| B Content | 17% B |
| Purity | 99.5% |
| Grade | Industrial Grade |
| Form | Crystals |
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Solubility | Water Soluble |
Get Latest Price
| Concentration | 98% |
| Grade | Molecular Biology |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 50-70-4 |
| Molecular Formula | C6H14O6 |
Get Latest Price
| Purity | 99 % |
| Grade | Molecular Biology |
| Source | Synthetic |
| Colour APHA | 5 max |
| Moisture | 0.2 % max |
| Packaging type | HDPE drum |
| Packaging size | 25 kg |
| CAS | 56-81-5 |
Get Latest Price
| Magnesium Content | 11–13% |
| Assay | ≥99% |
| Grade Standard | Molecure Biology |
| Form | Powder |
| Moisture | ≤1% |
| Appearance | White Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| CAS Number | 16674-78-5 |
Get Latest Price
| Grade | Molecular Biology |
| Brand | Chemnovo |
| Melting Point | 2 degree c |
| Boiling Point | 210 degree c |
| Density | 1.133 g/ml |
| Physical Form | Liquid |
| Purity | 99.5 % |
| CAS | 68-12-2 |
Get Latest Price
| Physical Form | Powder |
| Brand | Chemnovo |
| Application | Electrophoresis |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 500 gm |
| Density | 1.53 g/cm3 |
| Purity | 99% |
| Cas Number | 110-26-9 |
| Appearance | White Powder |
Get Latest Price
| Grade Standard | Molecular Biology |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Country of Origin | India |
| CAS Number | 127-08-2 |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Purity | 99.5 % |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | Molecular Biology |
| Brand | Chemnovo |
| Colour | White |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| CAS | 7447-40-7 |
Get Latest Price
| pH Level | 8.0 ph |
| Concentration | 20X |
| Buffer Formulation | TE |
| Grade | Molecular Biology Grade |
| Application | Molecular Biology |
| Brand | Chemnovo |
| CAS | 9005-64-5 |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India