Pioneers in the industry, we offer magneson i ar, cacotheline ar redox indicator, 2,6-dichlorophenol indophenol sodium salt ar, amido black 10b 80% dye content extra pure (naphthalene black 12b), indigo carmine ar and n,n'-diphenyl benzidine 98% ar from India.
Get Latest Price
| Technical Name | Magneson |
| Technical Content | 41 % |
| Packaging Size | 500 gm |
| Target Crop | Sugarcane |
| Method of Application | Soil Application |
| Country of Origin | India |
| CAS | 74-39-5 |
Get Latest Price
| Isomer Type | Cacotheline |
| Grade | AR grade |
| Assay | ≥99% |
| Usage | Redox Indicator |
| Form | Powder |
| Pack Size | 500 g |
| CAS | 561-20-6 |
Get Latest Price
| Isomer Type | 2,6-Dichlorophenol |
| Grade | AR |
| Assay | ≥99% |
| Form | Powder |
| Pack Size | 25 kg |
| Application | Agro intermediate |
| Melting Point | 40–45°C |
| CAS | 620-45-1 |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Grade | Extra Pure |
| Packaging Size | 500 g |
| Application | Microbiology |
| Solvent Base | Water |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS | 1064-48-8 |
C.I. No. 20470 It is an amino acid staining diazo dye used in biochemical research to stain for total protein on transferred membrane blots. Naphthalene Black 12B, Acid Black 1
Get Latest Price
| Application Type | Confectionery |
| Physical Form | Solid |
| Form Type | Powder |
| Grade | AR |
| Color | Dark Blue |
| Packaging Size | 25 kg |
| C.I. Number | 73015 |
| CAS Number | 860-22-0 |
Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | AR |
| Form | Powder |
| Color | Off White |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Melting Point | 52–54°C |
| Application | Pesticide Intermediate |
| CAS | 531-91-9 |
Get Latest Price
| Grade Standard | AR |
| Form | Powder |
| Purity | 99.5% |
| Color | White |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Fibre Drum |
| CAS | 536-46-9 |
Get Latest Price
| Reactive Blue Code | Blue 19 |
| Reactive System | MCT |
| Application | Continuous Dyeing |
| Packaging Type | Drum |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 4395-65-7 |
Get Latest Price
| Grade | AR |
| Packaging Size | 500 g |
| Solubility | Cold Water |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Moisture | Max 10 % |
| pH | 4.0 - 5.0 |
Get Latest Price
| Grade | Extra Pure |
| Packaging Size | 25 kg |
| Solubility | Cold Water |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Moisture | Max 10 % |
| pH | 4.0 - 5.0 |
Get Latest Price
| Segment | Dye Intermediate |
| Grade Standard | AR |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Purity | ≥99% |
| CAS | 1184-43-6 |
Get Latest Price
| Isomer Type | 110-Phenanthroline |
| Grade | AR |
| Assay | ≥99% |
| Usage | Analytical reagent |
| Form | Crystalline powder |
| Pack Size | 500 g |
| CAS | 5144-89-8 |
Get Latest Price
| Isomer Type | 2-2-Bipyridyl |
| Grade | AR grade |
| Assay | ≥99.5% |
| Form | Crystalline powder |
| Pack Size | 500 g |
| Application | Catalyst ligand |
| Moisture | ≤0.5% |
| CAS | 366-18-7 |
Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Color | White |
| Packaging Type | Drum |
| Purity | 98% |
| Brand | Chemnovo |
| CAS No | 6152-67-6 |
| Mineral Oil Content | 10 % |
| Boiling Point | 150 degree c |
| Cation Type | Sodium |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India