Pioneers in the industry, we offer aceto carmine solution ar, brilliant cresyl blue solution (alcoholic), aceto carmine for microscopical staining, albert stain a solution, albert stain b solution and alcian blue solution for microscopy from India.
Get Latest Price
| Concentration | 25% |
| Grade | AR |
| Purity | ≥99% |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 1 L |
| Application | Water Treatment |
| pH | 11–12 |
| Country of Origin | India |
Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Certification | EU Compliant |
| Assay | ≥ 90 % |
| Application | Pharma |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Plastic Drum |
| CAS | 81029-05-2 |
Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Grade | Microscopical Staining |
| Packaging Size | 500 ml |
| Application | Microbiology |
| Stain Type | Basic Stain |
| Solvent Base | Water |
| Packaging Type | Bottle |
Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Grade | Lab Grade |
| Packaging Size | 500 ml |
| Application | Histology |
| Solvent Base | Water |
| Ready To Use | Yes |
| Packaging Type | Bottle |
Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Grade | Lab Grade |
| Packaging Size | 500 ml |
| Application | Cytology |
| Stain Type | Basic Stain |
| Solvent Base | Water |
| Country Of Origin | India |
| Packaging Type | Bottle |
Get Latest Price
| Concentration | 0.06% |
| Pack Type | Bottle |
| Fill Volume | 500 ml |
| Storage | 2–8°C |
| Grade | Microscopy |
| Shelf Life | 60 Months |
| HS Code | 3204.19790 |
Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Grade | Lab Grade |
| Packaging Size | 500 ml |
| Application | Histology |
| Stain Type | Basic Stain |
| Solvent Base | Water |
| Packaging Type | Bottle |
Get Latest Price
| Physical Form | Solution |
| Concentration | Strong |
| Packaging Size | 500 ml |
| Brand | Pallav |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Grade | Laboratory Reagent |
| HS Code | 3822.00900 |
Get Latest Price
| Physical Form | Solution |
| Concentration | Strong |
| Packaging Size | 500 ml |
| Brand | Pallav |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Grade | Technical |
| Purity | 99 % |
Get Latest Price
| Physical Form | Solution |
| Concentration | Strong |
| Packaging Size | 500 ml |
| Brand | Pallav |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Grade | Laboratory Reagent |
| Purity | 99 % |
Get Latest Price
| Grade | Technical |
| Form | Liquid |
| Color Index | Basic Blue 9 |
| Purity | 99 % |
| Packaging Size | 1 L |
| Solubility | Alcohol |
| CAS | 61-73-4 |
Get Latest Price
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Form | Free Base |
| Brand | Pallav |
| Packaging Type | Bottle |
| Grade | LR |
| Pack Size | 1 L |
Get Latest Price
| Form | Solution |
| Grade | Lab Grade |
| Packaging Size | 500 ml |
| Application | Histology |
| Solvent Base | Water |
| Ready To Use | Yes |
| Shelf Life | 48 Months |
| Packaging Type | Bottle |
Get Latest Price
| Dye Type | Safranin O |
| Grade | Biological stain |
| Colour Index | CI 50200 |
| Form | Solution |
| Pack Size | 1 L |
| Application | Microscopy stain |
| CAS | 477-73-6 |
Get Latest Price
| Application Type | Dairy Products |
| Physical Form | Solid |
| Form Type | Solution |
| Grade | Technical |
| Packaging Size | 1 L |
| Color | Clear Purple |
| Purity | 99 % |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India