Providing you the best range of nicotinamide 99% for biochemistry, pyridoxine hydrochloride 99.5% for biochemistry, adenine 99% for biochemistry, vitamin b1 98.5% for biochemistry (thiamine hydrochloride), d-biotin 97% for biochemistry and l-ascorbic acid 99.5% ar for biochemistry with effective & timely delivery.
Get Latest Price
| Assay Purity | ≥99% |
| Grade Standard | Biochemistry |
| Mesh Size | 20–40 Mesh |
| Form | Crystalline Powder |
| Solubility | Water Soluble |
| Shelf Life | 60 months |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
Get Latest Price
| Purity | 99.5% |
| Grade | Biochemistry |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Packaging Size | 25 kg |
| Melting Point | 242 °C |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| CAS | 58-56-0 |
Get Latest Price
| Purity | ≥99% |
| Grade | Biochemistry |
| Packaging Size | 500 g |
| Form | Powder |
| Solubility | Water |
| CAS Number | 73-24-5 |
| Molecular Formula | C5H5N5 |
| Molecular Weight | 135.13 g/mol |
| Storage Temperature | 2–8°C |
Get Latest Price
| Assay Purity | 98.5% |
| Grade Standard | Biochemistry |
| Form | Powder |
| Solubility | Water Soluble |
| Color | White |
| Shelf Life | 60 months |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| CAS | 67-03-8 |
Get Latest Price
| Application Type | Nutritional Supplement |
| Form | Powder |
| Type | D-Biotin |
| CAS Number | 58-85-5 |
| Packaging Type | Bottle |
| Molecular Weight | 244.31 g/mol |
| Chemical Formula | C10H16N2O3S |
| Purity | 97 % |
Get Latest Price
| Grade Standard | Biochemistry |
| Assay Purity | ≥99.5% |
| Mesh Size | 20–40 Mesh |
| Form | Powder |
| Application | Beverage |
| Packaging Size | 1 kg |
| Shelf Life | 36 months |
Get Latest Price
| Chemical Form | Riboflavin |
| Assay Purity | 99% |
| Grade Standard | Biochemistry |
| Form | Crystalline Powder |
| Color | Yellow |
| Shelf Life | 60 Month |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
Get Latest Price
| Plant Source | Trihydrate |
| Assay | ≥98.0% |
| Grade Standard | Biochemistry |
| Physical Form | Powder |
| Usage Application | Pharma |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 250249-75-3 |
Get Latest Price
| Potency | 325000 IU/g |
| Form | Powder |
| Grade Standard | Biochemistry |
| Solubility | Water Dispersible |
| Carrier Base | Gelatin |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 127-47-9 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Pharma Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Purity | ≥99% |
| Packaging Type | Bottle |
| Certification | ISO |
| CAS | 541-15-1 |
Get Latest Price
| Potency | 99% |
| Form | Liquid |
| Grade Standard | Pharma Grade |
| Shelf Life | 60 Month |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS | 7695-91-2 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Biochemistry |
| Dosage Form | Powder |
| Assay Purity | ≥98% |
| Folic Acid Strength | 5 mg |
| Form | Fine Powder |
| Pack Size | 500 gm |
| Combination | Folic Acid Only |
| Color | Yellow |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS | 59-30-3 |
| Molecular Formula | C19H19N7O6 |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Assay Purity | ≥99% |
| Mesh Size | 20–40 Mesh |
| Form | Powder |
| Application | Beverage |
| Packaging Size | 1 kg |
| Shelf Life | 36 months |
Get Latest Price
| Vitamin Form | Menadione |
| Assay Potency | ≥96% |
| Grade Standard | Feed Grade |
| Form | Fine Powder |
| Color | Yellow |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Packaging Size | 25 kg |
Get Latest Price
| Grade Standard | Extrapure |
| Assay Purity | ≥99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Solubility | Water Soluble |
| Form | Crystalline Powder |
| Shelf Life | 60 Month |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Country Of Origin | India |
Get Latest Price
| Vitamin Form | B12 |
| Potency | 0.1% Powder |
| Grade Standard | Pharma Grade |
| Color | Dark Red |
| Form | Fine Powder |
| Application | Premix |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Packaging Size | 1 kg |
| Shelf Life | 36 months |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India