Leading Manufacturer of hydrochloric acid 0.01m solution, hydrochloric acid 1n solution, hydrochloric acid n/10 (0.1n) solution, silver nitrate 0.05n volumetric solution, silver nitrate n/10 solution and silver nitrate n/50 solution liquid, d. 1.015 (silver nitrate 0.02n solution) from Boisar.
Get Latest Price
| Grade | Industrial |
| Brand | Chemnovo |
| Molecular Weight | 36.46 g/mol |
| Purity | 30 % |
| Density | 1.18 kg/L |
| Cas Number | 7647-01-0 |
| Formula | HCl |
| Ph Value | 0 |
Get Latest Price
| Grade | Industrial |
| Brand | Chemnovo |
| Molecular Weight | 36.46 g/mol |
| Purity | 30 % |
| Density | 1.18 kg/L |
| Boiling Point | 50 degree c |
| Cas Number | 7647-01-0 |
| Formula | HCl |
Get Latest Price
| Grade | Industrial |
| Brand | Chemnovo |
| Molecular Weight | 36.46 g/mol |
| Purity | 30 % |
| Density | 1.18 kg/L |
| Boiling Point | 50 degree c |
| Cas Number | 7647-01-0 |
| Formula | HCl |
| Ph Value | 0 |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Size | 25 g |
| Form | Solution |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Solubility In Water | Soluble |
| Shelf Life | 24 Months |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Size | 25 g |
| Form | Solution |
| Application | Laboratory Use |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Solubility In Water | Soluble |
| Shelf Life | 24 Months |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Size | 25 g |
| Form | Solution |
| Application | Laboratory Use |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Solubility In Water | Soluble |
| Shelf Life | 24 Months |
Get Latest Price
| Assay | 99% |
| Grade | Analytical Grade |
| Cerium Content | 20% |
| Form | Solution |
| Packaging Size | 1 L |
| CAS Number | 16774-21-3 |
| Shelf Life | 3 Years |
Get Latest Price
| Physical Form | Solution |
| Grade | Technical Grade |
| Assay | 99% |
| Moisture Content | <1% |
| Packaging Size | 500 ml |
| Country Of Origin | India |
| Shelf Life | 3 Years |
Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 1 L |
| Grade | Pharma Grade |
| Application | Chelating Agent |
| pH Range | 4.0–6.0 |
| Moisture Content | <=0.5% |
| Shelf Life | 3 Years |
Get Latest Price
| Concentration | 0.02 N |
| Grade | Pharma Grade |
| Packaging Size | 1 L |
| pH Range | 3.5–5.5 |
| Base | Disodium EDTA |
| Solvent | Water |
| Chelating Strength | Medium |
| Shelf Life | 3 Years |
| Pack Type | Glass Bottle |
Get Latest Price
| Assay | 98% |
| Grade | Pharma Grade |
| Form | Solution |
| Packaging Size | 1 kg |
| CAS Number | 121-54-0 |
| Shelf Life | 3 Years |
| Molecular Formula | C27H42ClNO2 |
Get Latest Price
| Form | Solution |
| Purity | 99 % |
| Grade | Technical Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Solubility In Water | Soluble |
| CAS | 6153-56-6 |
Get Latest Price
| Form | Solution |
| Grade Standard | Technical |
| Purity | 90% |
| Concentration | 45% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Country of Origin | India |
| CAS Number | 1310-58-3 |
Get Latest Price
| Form | Solution |
| Purity | 99.5% |
| Grade | Industrial Grade |
| Packaging Size | 50 L |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Type | Drum |
| CAS | 1310-58-3 |
Get Latest Price
| Type | Soda Ash Light |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Pack Size | 25 kg |
| Purity | >= 99 % |
| Form | Solution |
| Sodium Carbonate | >= 99 % |
| Country of Origin | India |
Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Purity | 99% |
| Grade | Industrial Grade |
| Brand | Chemnovo |
| Packaging Size | 25 L |
| Packaging Type | Drum |
| CAS | 1310-73-2 |
Get Latest Price
| Grade | Technical Grade |
| Concentration | 98% |
| Packaging Size | 20 ltr |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Purity | 98% |
| Physical State | Liquid |
Get Latest Price
| Grade | Technical Grade |
| Concentration | 50% |
| Packaging Size | 20 ltr |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Purity | 98% |
| Country of Origin | India |
Get Latest Price
| Grade | Food Grade |
| Assay | 90% |
| Source | Corn Based |
| Form | Solution |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| pH Value | 1.0–2.0 |
| Color | Colorless |
Get Latest Price
| Hydration Form | Anhydrous |
| Purity | 99% |
| Grade | Industrial |
| Form | Solution |
| Packaging Type | Drum |
| CAS Number | 7772-98-7 |
| Molecular Formula | Na2S2O3 |
Get Latest Price
| Grade | Microbiology Grade |
| Gel Strength | 600 g/cm2 |
| Mesh Size | 60 Mesh |
| Color | Off White |
| Moisture | < 12% |
| Pack Size | 500 g |
| Origin | India |
Bindu (Marketing Manager)
Chemnovo Synthesis Private Limited
F 4/12, MIDC Road, Tarapur, Boisar - 401504, Palghar, Maharashtra, India